Verslas

2020.08.21 09:35

Veryga priėmė dar vieną svarbų sprendimą dėl kaukių – nuo šiandien maisto ar gėrimo privalote laukti su kauke

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, Jonas Deveikis, LRT.lt2020.08.21 09:35

Nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones bus privaloma dėvėti ir maitinimo įstaigose. Tokį sprendimą ketvirtadienį priėmė operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Naujoji tvarka įsigalioja jau nuo šiandien. Kaip nurodoma sprendime, apsaugos priemonių bus neprivaloma dėvėti tik valgant ar geriant.

Kaip LRT.lt nurodė ministro patarėja Lina Bušinskaitė, operacijų vadovas sprendimą pasirašė ketvirtadienio vakarą. Tą patį vakarą naujovės buvo paskelbtos teisės aktų registre ir įsigalioja jau nuo šiandien.

„Taigi nuo šiandien viešojo maitinimo įstaigose turi būti užtikrinta, kad lankytojai, perkantys maistą išsinešimui ar užsisakantys vietoje, eilėse prie kasos laikytųsi saugaus, ne mažesnio kaip 1 metro atstumo. Atstumas tarp stalų turi būti toks, kad prie skirtingų stalų sėdintys lankytojai vienas nuo kito būtų nutolę ne mažesniu kaip 2 metrų atstumu. Ir prie baro sėdint turi būti laikomasi ne mažiau kaip metro atstumo.

Taip pat, kaip ir skelbta anksčiau, nuo šiandien viešojo maitinimo įstaigose – tiek viduje, tiek lauke – žmonės turi dėvėti kaukes ar kitas veido apsaugos priemones, kurias privalu dėvėti įeinant į kavinę, užsakant maistą, vaikštant teritorijoje, o jas nusiimti galima valgant ir geriant“, – teigė L. Bušinskaitė.

Ji atkreipė dėmesį, kad kaip ir anksčiau, išimtys galioja žmonės su negalia, kurie apsaugos priemonių negali dėvėti dėl savo sveikatos būklės. Turintiems klausos negalią rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

„Tokia praktika šiuo metu galioja ir kai kuriose užsienio šalyse, siekiant sustabdyti koronaviruso (COVID-19) infekcijos plitimą. Lietuvoje infekcijų kontrolės priemonės griežtinamos augant naujų užsikrėtimų skaičiui“, – nurodė L. Bušinskaitė.

Operacijų vadovo sprendime nurodoma, kad į viešojo maitinimo įstaigas – tiek veikiančias lauke, tiek viduje – galės būti priimami tik nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones dėvintys klientai. Kaip nurodė ir ministro patarėja, kaukių bus galima nedėvėti tik valgant ar geriant.

Klientai taip pat ir toliau negalės apsitarnati patys, jiems padažai ir kiti pagardai, jeigu klientai juos įsideda patys, negalės būti siūlomi bendro naudojimo induose. Taip pat klientams negalės būti siūlomi apklotai, maitinimo įstaigose neturėtų būti naudojamos daugkartinės staltiesės ar padėkliukai, kurių negalima skalbti ir tinkamai dezinfekuoti.

LRT.lt primena, kad iki šiol nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių maitinimo įstaigose buvo galima nedėvėti. Buvo argumentuojama, kad tai trukdytų valgyti ir gerti. Šiose vietose iki šiol buvo reikalaujama laikytis atstumo ir pasirūpinti higiena.

Vis dėlto operacijų vadovas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pripažino, kad kai kurie maitinimo įstaigų svečiai kaukes nusiima vos tik įėję į patalpas ar atsisėdę prie staliuko lauke. Taip pat būdavo nesilaikoma saugaus atstumo.

„Kas yra susiję su viešojo maitinimo įstaigomis, bus peržiūrimos tvarkos – tiek dėl tų pačių kaukių dėvėjimo. Dar pirmadienį su epidemiologais kalbantis buvo gražių pavyzdžių iš kitų šalių pateikta, kad kaukė dėvima visą laiką, kol yra nevalgoma, nes dabar pas mus yra piktnaudžiaujama“, – trečiadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė ministras.

„Ne visais atvejais, matyt, pasižiūrima ir skiriama pakankamai dėmesio sužiūrėt net tai, kas yra nustatyta, pavyzdžiui, atstumų tarp staliukų, kad tikrai būtų laikomasi“, – pridūrė jis.

Šias diskusijas paskatino ir Kauno miesto savivaldybės pateikti siūlymai, kaip derėtų taikyti ribojimus mieste. To prireikė po to, kai Kaune sparčiai ėmė daugėti COVID-19 infekcijos atvejų.

„Tikrai bus įvertinti ir Kauno pasiūlymai dėl žmonių buvo prie baro, kur atstumų, matyt, nelabai įmanoma išlaikyti. Kai ką paruošime, kas galiotų visai šaliai“, – tada kalbėjo A. Veryga.

Apie tai, kad kaukių dėvėjimas kavinėse ir kitose viešojo maitinimo įstaigose bus privalomas ministras pranešė ketvirtadienį spaudos konferencijoje.

„Penktadienį turėtų būti paruošti operacijų vadovo sprendimai. Kaip tik yra derinama, kalbamasi. Ne tik dėl kukių norime sudėlioti tam tikras tvarkas. Buvo ir Kauno miesto kreipimasis dėl žmonių prie baro, tam tikrų atstumų išlaikymo. Norime sudėlioti visą kompleksą tų reikalavimų, vienu metu paskelbti, kad įstaigos galėtų ne po vieną gabaliuką, bet viską pasiruošti ir įgyvendinti tas priemones“, – komentavo A. Veryga.

Ketvirtadienį ministras negalėjo patikslinti, nuo kada toks reikalavimas įsigaliotų. Tada jis teigė, kad gali būti skirtos kelios dienos, jeigu reikalavimai bus tokie, kurių įgyvendinimui maitinimo įstaigoms reikėtų pasiruošti, tačiau taip pat pridūrė, kad įgyvendinti reikalavimą maitinimo įstaigų svečiams dėvėti kaukas galima be papildomo pasiruošimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.