Verslas

2015.12.02 16:12

Analitikai: vargu ar per penktadienio posėdį OPEC nuspręs mažinti gavybą

ELTA 2015.12.02 16:12

Kai kurios Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) šalys vėl mėgins įtikinti Suado Arabiją sumažinti naftos gavybą per šį penktadienį vyksiantį posėdį, bet dauguma analitikų prognozuoja, kad tokios pastangos vargu ar duos rezultatų ir kad didelis naftos perteklius pasaulio rinkoje išliks, praneša „Reuters“.

Venesuela pasiūlys karteliui sumažinti gavybos apimtis 5 proc., pranešė Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro. Gamyba viršija OPEC nustatytą 30 mln. barelių per parą ribą maždaug 1,7 milijono barelių.

Iranas taip pat paprašys kitų organizacijos dalyvių laikytis kvotų. Jis siekia, kad OPEC pakoreguotų gavybą, kai Teheranas pradės didinti gavybos apimtis po to, kai jam 2016 metais bus atšauktos tarptautinės sankcijos.

Kai kurių OPEC šalių atstovai išsakė viltį, kad Saudo Arabijos naftos ministras Ali al-Naimis įsiklausys į jų nuomones, nes jų finansinė padėtis daug kuklesnė nei kartelio lyderio, ir joms būtinas pasaulinių kainų augimas.

„Viliuosi, kad šį kartą viskas bus kitaip, bet kartu tuo abejoju“, – sakė vienas iš „Reuters“ pašnekovų. Kitas agentūros pašnekovas teigė nematąs jokių ženklų, leidžiančių spėti, kad penktadienį pavyks susitarti dėl gavybos mažinimo.

A. al-Naimis, išvakarėse atvykęs į Vieną, kur įsikūrusi OPEC būstinė, neatsakė į klausimą, ar Saudo Arabijos strategija, kuria siekiama palaikyti pasaulinės rinkos dalį, efektyvi. Bet jis pažadėjo įsiklausyti į kitų šalių kolegas. „Mes ten būsime, įsiklausysime ir tada nuspręsime“, – sakė jis.

Žemos kainos atsiliepė skalūninės naftos gavybai Jungtinėse Valstijose, kur gavybos savikaina yra viena aukščiausių pasaulyje. Neseniai didžiausia pasaulyje naftos paslaugų bendrovė „Schlumberger“ pranešė apie planus atleisti dar daugiau darbuotojų – kiek anksčiau buvo nuspręsta atleisti 20 tūkst. darbuotojų šiais metais.

Rusija, viena didžiausių naftos gamintojų, nepriklausančių OPEC, lapkritį paliko galioti gavybos apimtis ties aukščiausiu lygiu posovietiniu laikotarpiu – 10,78 mln. barelių per parą.