Verslas

2015.12.01 19:57

Ekonomikos forumo atstovai: Lietuva galėtų būti tarp konkurencingiausiųjų

Lietuvai ėmusis struktūrinių reformų, infrastruktūros plėtros ir inovacijų, šalis gali būti tarp konkurencingiausių pasaulio valstybių, tikina Pasaulio ekonomikos forumo atstovai, dalijęsi patirtimi pramonininkų konfederacijos surengtame metų ekonomikos forume.

Pasak ekonomistų, politikai neturėtų snausti, pasiekus gana aukštas konkurencingumo indekso pozicijas, nes dėl senstančios visuomenės ir emigracijos artimiausią dešimtmetį šalies ekonomikos laukia didžiuliai iššūkiai.

Pasaulio ekonomikos forumo Globalaus konkurencingumo indekse Lietuva šiemet pašoko penkiomis pozicijomis – į 36-ąją vietą. Tačiau ties tuo nereiktų sustoti, sako pasaulio ekonomikos forumo ekspertai, mat šalis gali būti tarp konkurencingiausiųjų. Lietuvai patariama ypač daug dėmesio skirti pritraukti talentingų žmonių.

„Turi būti daugiau dėmesio skiriama infrastruktūrai, institucijoms ir inovacijoms. Valstybės institucijos turėtų skatinti visuomenės produktyvumą. Be to, svarbu talentai ir konkurencinga ekonomika, reiktų ypatingą dėmesį skirti motyvuoti talentus. Be abejo, svarbu ir žinoti, ko šalis nori ateityje, kaip tuos talentus sudominti“, – tikina Pasaulio ekonomikos forumo Pasaulio konkurencingumo ir rizikos komandos narė Caroline Galvan.

„Mums neužtenka būti kažkur per vidurį, mes turim būti geriausi, kaip, pavyzdžiui, Airija, ji daug kur geriausia pasaulyje. Estija žengia geru keliu, jau ji rodoma kaip pavyzdys kitoms šalims kaip geriausia pasaulyje. Mes taip pat turim atrasti savo nišą ir būti bent kai kuriuose segmentuose patys geriausi“, – teigia „Nordea“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Inovacijų bei mokslo svarbą akcentuoja ir šalies vadovė, priminusi, kad, nors Lietuva konkurencinėje šalių kovoje pasiekė daug, tačiau esą dar laukia ir naujų iššūkių.

„Pasižiūrėjau neseniai „Eurostato“ duomenis, kiek investuojame į mokslą ir tyrimus, – esame 10 nuo galo. Kaip optimistiškai bežiūrėtume, bet investuoti ir nukreipti savo investicijas į mokslą ir inovacijas dar turime daug kur“, – sako prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Paryžiuje iš Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos vadovo išgirdusi, kad Lietuvos įdirbis stojant į organizaciją, yra geras, prezidentė viliasi, kad visateise nare Lietuva galėtų tapti 2017 m.

Narystė šioje organizacijoje suteiks ne tik prestižą, bet esą ir daug didesnių galimybių globalioje ekonomikoje. Tačiau Lietuvos po dešimtmečio vis tiek laukia didžiulis iššūkis – trečdaliu sumažės dirbančiųjų, mat šie žmonės pasieks pensinį amžių.

„Tai bus iššūkis įmonėms, kaip auginti savo plėtrą, ir tai bus iššūkis valstybei, ką daryti su pensininkais, jų skaičiumi. Jiems riekės daugiau ligoninių pagalbos, socialinės paramos. Šioje vietoje reikia sprendimų, ypatingai plačiau naudoti skaitmenizaciją, ypač valstybės paslaugoms, kad būtų sumažintas dirbančių žmonių skaičius valstybei ir didinamas konkurencingumas ekonomikoje ir versle“, – teigia Pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.

Ekonomistai pripažįsta, kad, nors konkurencingumas gerėja, tačiau, norint ir toliau gerinti padėtį, reikia tobulinti dar didesnės pažangos reikalaujančias sritis – teisinį reguliavimą, finansinius išteklius, darbo santykių lankstumą.