Verslas

2020.08.14 20:27

Legendinė vila „Auska“: bijoma, kad privatizavus čia užgimtų uždaras kvartalas, paveldosaugininkai vertingųjų savybių nemato

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.14 20:27

Palangoje ant jūros kranto stovinčią sovietmečio nomenklatūros vilą „Auska“ Turto bankas kitąmet ketino parduoti. Tačiau tam pasipriešino kurorto savivaldybė – esą vilą privatizavus, ant jūros kranto jos vietoje galėtų išdygti dar vienas privatus statinys, o gal net visas kvartalas su uždara teritorija. Kultūros paveldo departamento atstovai sako, kad vila nėra saugotinas objektas. 

Kryžiaus formos ant jūros kranto pušų apsuptyje sovietmečiu pastatyta vila „Auska“ kelis dešimtmečius visiems nebuvo prieinama – joje ilsėjosi tik aukščiausi sovietmečio valdžios atstovai.

„Tai buvo uždaro režimo objektas, kuris ir gyveno pats savo gyvenimą, o tas laikotarpis, kada mes turėjom Lietuvos prezidentų vilą, kuri, aišku, adresuojama dažniausiai Brazauskui, tai yra tikrai mūsų Lietuvos istorija“, – sako įmonės, kuri nuomojasi vilą, vadovas Gintaras Pociūnas.

Iki šiol viloje išsaugota autentika: marmuras, ąžuolinės durys, specialiai vilai kurti baldai. Čia – ir Lietuvos kontūrų formos baseinas, kuriame – jūros vanduo.

Dabar jau dešimtmetį viloje pailsėti gali visi: ji veikia kaip viešbutis. Sezono įkarštyje, pasak pašnekovo, be 100 eurų kambario negausite. Tiesa, jau kitą pavasarį vilą Turto bankas ketino parduoti, tačiau tam pasipriešino kurorto valdžia.

„Mes nebenorime antrų didesnių dušinių ant jūros kranto. (Dėl neaiškios dušinių rekonstrukcijos Palangos meras yra kreipęsis į Generalinę prokuratūrą – LRT.lt). Čia yra 25 km paplūdimio Lietuvos žmonėms, kurie nenori žiūrėt į privačią vilą, aptvertą spygliuota tvora, ir kažkas džiaugsis, ir priėjimų nebus, mes vėl visi kovosim, sakysim, kodėl pardavė, kodėl vilos stovi“, – sako Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Teritorijoje registruoti 6 statiniai – pasak mero, teoriškai ten galėtų atsirasti šešios vilos, 22 ha teritorija ant jūros kranto taptų privati ir neprieinama visuomenei. Nekilnojamojo turto ekspertų vertinimu, aro kaina čia siektų 100 tūkstančių eurų.

„Auska“ Palangoje yra pats unikaliausias objektas, antro tokio nebuvo, nėra ir nebus niekada. Mes vieną tokį perlą ir teturim ir, be abejo, jau iš anksto visų akys į jį nukrypusios“, – teigia NT agentūros savininkė Ona Mackevičienė.

Paveldosaugininkai vertingųjų vilos savybių neįžvelgia, ji labiau – simbolinė.

Poilsiautojai sako, kad tokių objektų nederėtų privatizuoti.

„Nereikėtų nei parduoti, nei viešbučio padaryti, man atrodo, Palangoj pakankamai tų viešbučių yra. Būtų geriausia lankytina vieta“, – sako poilsiautoja Asta.

„Būtų, aišku, šiuo atveju, geriau, kad mes gal paliktume istorijos dalį“, – teigia poilsiautojas Artiomas.

Kurorto savivaldybė sieks, kad vila būtų perduota Palangai. Esą, perėmusi šį turtą, savivaldybė ketina gerokai sumažinti sklypą ir ieškoti investuotojo, galinčio sukurti šiuolaikišką poilsio objektą, pavyzdžiui, tarptautinio tinklo viešbutį, gydyklas. Nuomai pasibaigus, turtas liktų valstybei.

Populiariausi