Naujienų srautas

Verslas2015.11.27 12:29

10 ES valstybių: dujotiekio „Nord Stream“ tęsinys neatitinka ES interesų

ELTA 2015.11.27 12:29

Rusijos planai pratęsti dujotiekį „Šiaurės srautas“ („Nord Stream“) iki Vokietijos prieštarauja Europos Sąjungos (ES) interesams ir kelia tolesnės destabilizacijos Ukrainoje grėsmę. Tokią nuomonę laiške Europos Komisijai išsakė 10-ties Europos valstybių vyriausybės ir paragino šį klausimą spręsti viršūnių susitikimo lygio derybų metu. Apie tai praneša „Reuters“.

Dar rugsėjį Europos įmonių grupė su Rusijos koncernu „Gazprom“ pasirašė susitarimą dėl „Nord Stream“ dujotiekio plėtros iki Vokietijos teritorijos, aplenkiant Ukrainą. Trečiadienį „Gazprom“ pareiškė nutraukianti dujų tiekimą Ukrainai, o Kijevo pareigūnai teigia pigesnių žaliavų rasiantys kitur.

Ketvirtadienį laiške, pasirašytame Bulgarijos, Čekijos, Estijos, Graikijos, Vengrijos Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Rumunijos ir Slovakijos pareigūnų, nurodoma, kad reguliavimo institucijos turėtų atidžiai patikrinti projekto sąlygas, ir raginama „debatus įtraukti“ į ateinantį mėnesį vyksiančio ES viršūnių susitikimo darbotvarkę.

„Europos Komisijos pozicija dėl „Nord Stream II“ projekto turės rimtos įtakos ES bendrajai užsienio ir saugumo politikai tarp pagrindinių sąjungininkų ir tradicinių partnerių“, – teigiama „Reuters“ cituojamame laiške.

Pasaulio lyderiai ragina Maskvą ir Ankarą vengti įtampos eskalacijos po numušto Rusijos naikintuvo. Rusijos santykiai su Europos Sąjunga ir Ukraina taip pat tapo labai nepastovūs po praėjusiais metais įvykdytos Krymo aneksijos.

„Nord Stream“ tęsinys leistų tiesiogiai tiekti Vokietijai didesnius dujų kiekius, tačiau gali turėti rimtų padarinių Kijevui ir kitoms ES valstybėms, kalbama dokumente.

“(Dujų) transporto krypties per Ukrainos teritoriją išsaugojimas yra visos ES strateginis interesas ne tik iš energetinio saugumo perspektyvos, bet ir dėl stabilumo Rytų Europos regione užtikrinimo“, – nurodoma laiške.

Europos Komisija nori sumažinti Sąjungos priklausomybę nuo Rusijos, tiekiančios Europai maždaug trečdalį suvartojamų energijos išteklių. Institucija jau teigė atidžiai patikrinsianti, ar „Nord Stream“ pratęsimo projektas būtų suderinamas su ES galiojančiais įstatymais, be to, pabrėžiama, kad regiono prioritetu yra tiekėjų diversifikacija ir Ukrainos kaip tranzitinės šalies statuso išlaikymas.

„Ukrainos teritorija yra saugus tranzito kelias. Dujos ir toliau turi būti tiekiamos per Ukrainą“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė už klimato politiką ir energetiką atsakingas Komisijos narys Miguelis Ariasas Canete.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi