Verslas

2020.08.11 17:02

Už tūkstančius renovuota, už centus išnuomota, dvejus metus merdėjusi Valkininkų „Pušelė“ prikeliama naujam gyvenimui

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.08.11 17:02

Beveik pusę amžiaus vaikus nuo tuberkuliozės gydžiusi Valkininkų „Pušelė“ Santaros klinikų sprendimu buvo uždaryta dar 2017 m. gruodį. Renovuotos, geros būklės patalpos buvo visiškai apleistos, o Varėnos rajono savivaldybei jų išlaikymas kasmet kainuodavo apie 40 tūkst. eurų. Vis dėlto patalpas už 135 eurus išsinuomojusios įstaigos senjorų namai „Pušelė“ steigėjas tikina, kad pirmieji senjorai čia bus apgyvendinami dar šiais metais. 

Rugpjūčio 2 dieną atvykstame į Naujuosius Valkininkus, kur kone pusę amžiaus nuo 1969 metų veikė tuberkulioze sergančių vaikų sanatorija, o paskui – ligoninė.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Aplink Lietuvą“! Visą vasarą žurnalistai keliaus po atokiausius šalies regionus ir miestelius, kalbins vietos gyventojus, verslininkus bei aktyvius bendruomenių narius, kad jų unikalias istorijas išgirstų visa Lietuva. Apie tai portale LRT.lt skaitykite kiekvieną savaitę.

Priešais mus – iš pažiūros geros būklės dar 2009 metais renovuotų pastatų kompleksas, kurio tvarkymui buvo skirta per 282 tūkst. eurų (240 tūkst. eurų iš Europos Sąjungos fondų ir 42 tūkst. eurų iš valstybės biudžeto).

Pastatų sienos ir stogai apšiltinti, sudėti plastikiniai langai. Pasižiūrėję pro langus nustembame – kambariuose dar likusios elektrinės medicininės lovos, kėdės, suremontuoti kambariai. Nors pastatų būklė atrodo puiki – aplinka apleista. Šalimais esantis miškas po truputį veržiasi į buvusios ligoninės kiemą, o norint pasivaikščioti po teritoriją tenka bristi per aukštą žolę. Tiesa, atvykę čia po savaitės randame jau nupjautą žolę.

Geros būklės pastatas stovi nenaudojamas jau nuo 2017 m. galo, o Varėnos rajono savivaldybei jo išlaikymas per metus atsieidavo 37 tūkst. eurų. Tačiau pastatą iš Varėnos rajono savivaldybės už 135 eurus išsinuomojęs senjorų namų „Pušelė“ steigėjas Vytautas Gricius tikina, kad pradėti veiklą anksčiau sutrukdė teismo procesai, o, jiems pasibaigus, pirmieji senjorai čia apsigyvens dar šiais metais.

Daugiau nei 2 metus apleista dėl teismo procesų

2017 metų gruodžio 29 diena buvo paskutinė Vilniaus Santaros klinikoms priklausiusiam Vaikų tuberkuliozės skyriui Valkininkų „Pušelė.“

Taip pat skaitykite

Čia ilgus metus buvo gydomi užsikrėtę tuberkuliozės mikobakterijomis ar turėję kontaktą su sergančiaisiais tuberkulioze vaikai. „Pušelė“ uždaryta atsižvelgiant į Valstybės kontrolės rekomendacijas. Santaros klinikų atstovai taip pat teigė, kad Valkininkų „Pušelėje“ taikomas gydymo būdas buvo neekonomiškas, o ten gydomi vaikai atskiriami nuo šeimos, draugų, todėl stigmatizuojami.

Toks Santaros klinikų sprendimas į gatvę pasiuntė apie 40 tuberkuliozės skyriaus darbuotojų ir apie 20 mokytojų, kurie dirbo Valkininkų „Pušelėje“ esančioje mokykloje, ji taip pat buvo uždaryta.

Taip pat skaitykite

Varėnos rajono savivaldybė bandė priešintis Valkininkų „Pušelės“ uždarymui, tačiau nesėkmingai. Siekdama pritraukti investuotojų į apleistą pastatą, savivaldybė suorganizavo 4 konkursus, tačiau norinčiųjų išsinuomoti pastatą neatsirado. Per penktą bandymą atsirado net 3 įmonės. Konkursą laimėjo viešoji įstaiga senjorų namai „Pušelė“, kurios steigėjai – ilgametis globos namų „Senevita“ direktorius Petras Jurgilas ir Senjorų socialinės globos namų direktorius Vytautas Gricius.

Buvusios sanatorijos patalpose jie planavo teikti senelių bei neįgaliųjų slaugos, globos ir sveikatinimo paslaugas.

Valkininkų „Pušelę“ jie išsinuomojo 40 metų už simbolinį 135 eurų per mėnesį mokestį ir 10 metų buvo atleisti nuo žemės mokesčio. Tiesa, taip pat buvo įsipareigota per dvejus metus nuo sutarties pasirašymo į patalpų renovaciją investuoti ne mažiau kaip 350 tūkst. eurų, o per šešerius – ne mažiau kaip 1,31 mln. eurų.

Varėnos miesto savivaldybė sutartį su įmone pasirašė dar 2018 m. gruodį, tačiau 2019 metų sausį sutarties vykdymas buvo atidėtas. Antroje vietoje likusi bendrovė „Global Travel Supply“, užsiimanti maisto ir alkoholio produktų tiekimu orlaiviams, Kauno apygardos teismui apskundė Varėnos rajono savivaldybės pasirašytą nuomos sutartį.

Tuo metu viešojoje erdvėje taip pat buvo keliami klausimai, kam dvejų valdiškų globos namų direktoriams prireikė įsteigti dar vienus globos namus. Be kita ko, buvo akcentuojama, kad vienas iš viešosios įstaigos senjorų namai „Pušelė“ steigėjų Petras Jurgilas ilgus metus kartu su Varėnos rajono meru Algiu Kašėta ir Varėnos administracijos direktoriumi Alvydu Verbicku priklausė Liberalų sąjūdžiui.

Tačiau pats A. Verbickas LRT.lt tikino, kad tokie kaltinimai – iš piršto laužti. „Negali net kalbų jokių būti. Ir aš, ir meras neatėjome čia siekti postų, atėjome čia iš idėjos, palikę savo rimtas darbo vietas. Nieko panašaus net būti negalėjo, nes mes viską darome viešai ir jokių susitarimų nebuvo. Mums principai neleidžia to daryti, ką ir parodė teismai“, – sako A. Verbickas.

Veiklą planuoja pradėti dar šį rudenį

Beveik metus trukęs teismo procesas baigėsi 2019 m. spalio 10 d., kai Lietuvos apeliacinis teismas priėmė nutarimą, kuriuo paliko galioti Kauno apygardos teismo 2019 m. balandžio 18 d. sprendimą – antroje vietoje likusios bendrovės „Global Travel Supply“ ieškinį dėl pastatų nuomos konkurso rezultato pripažinimo neteisėtu nuspręsta atmesti.

LRT.lt susisiekė su konkursą laimėjusios viešosios įstaigos senjorų namai „Pušelė“ vienu iš steigėjų P. Jurgilu, jis teigė, kad iš įstaigos pasitraukė prieš 2 mėnesius.

„Pasitraukiau bendru sutarimu“, – LRT.lt trumpai teigė jis.

Portalo pakalbintas kitas įstaigos senjorų namai „Pušelė“ steigėjas V. Gricius teigė, kad pastato teritorijoje jau vyksta projektavimo darbai, o pirmieji senjorai čia galės apsigyventi dar šiais metais.

„Mes jau ten dirbame, yra ruošiamos, pritaikomos patalpos. (...) Vyksta projektavimo, derinimo su atitinkamomis institucijomis dėl licencijų darbai. Vyksta patalpų pritaikymas, statoma įranga. Manome, kad pirmieji gyventojai ten galėtų apsigyventi dar šiais metais. Labai atsargiai vertiname, bet tikimės, kad dar prieš Kalėdas. Tikrai šiais metais, bet ne vėliau“, – LRT.lt teigė V. Gricius.

Jo teigimu, įgyvendinus pirmąjį darbų etapą, senjorų namuose galės apsigyventi apie 80 žmonių. Užbaigus projektą – apie 200 senjorų. „Tačiau pradėsime nuo 40 ir tikimės, kad tai bus jau lapkričio pabaigoje“, – tikina V. Gricius.

„Patalpose bus įrengti senelių globos namai. Bus pasiūlytas apgyvendinimas, kineziterapija, masažai, šiek tiek gydymo paslaugų, nes šalia yra reabilitacijos centras“, – pridūrė jis.

Kur konkrečiai per ateinančius 2 metus bus investuoti 350 tūkst. eurų, V. Gricius neatskleidžia.

„Nenorėčiau kol kas dalytis ta informacija. Pagrindinė investicija bus patalpoms pritaikyti, kadangi bus reikalingi liftai. Taip pat yra labai apleistos mokyklos patalpos, jos nebuvo renovuotos, lauko apšiltinimo darbai ten nedaryti. Ten yra apie 3 tūkst. kv. metrų, kuriuos reikės remontuoti. Ten didžiausia investicijų dalis ir keliaus“, – teigė senjorų namų „Pušelė“ steigėjas.

Iš kokių lėšų bus vykdomi statybos darbai, kurių suma sieks daugiau nei 1,3 mln. eurų, V. Gricius atskleisti nepanoro. „Palikime tą klausimą ne žurnalistams. Tai nėra viešai svarstomas klausimas. Jūs turbūt ir pats nenorėtumėte gauti atsakymo. Suprantu, kad žmonės klausia, bet tegul jie domisi apgyvendinimo reikalais, o ne kaip, kas ir iš ko. Čia jau yra nesveikas smalsumas. Aišku, dalis bus skolintų pinigų, o didžioji dalis bus nuosavos lėšos“, – sako V. Gricius.

Jis taip pat teigia nežinantis, kodėl antroje vietoje likusi įmonė apskundė konkurso rezultatus, ir tikina, kad jei ne teismo procesas – senelių namai jau būtų veikę metus. „Čia yra lietuviško gyvenimo peripetijos. Likę antri nenori susitaikyti su pralaimėjimo kartėliu. Jeigu ne jie, mes jau būtume visus metus dirbę, bet išėjo taip, kad daugiau nei metus sugaišome bylinėdamiesi“, – tikina V. Gricius.

Savivaldybei patalpų išlaikymas atsieidavo apie 40 tūkst. eurų

LRT.lt kalbintas Varėnos administracijos direktorius A. Verbickas teigia, kad „Pušelės“ tema savivaldybei yra itin skaudi, kadangi, uždarius ligoninę, apie 80 žmonių liko be darbo.

„Mums ši tema yra itin skaudi. Žmonės prarado darbo vietas ir mes ilgą laiką negalėjome jiems padėti“, – sako A. Verbickas.

Jo teigimu, savivaldybė stengėsi, kad patalpos neliktų tuščios, tačiau jokio dialogo su Vilniaus Santarų klinikomis nebuvo. Priešingai, A. Verbicko teigimu, kada „Pušelė“ buvo uždaroma, buvę patalpų šeimininkai gadino inventorių.

„Buvo piktybiškai stengiamasi tą turtą iš Santariškių pusės niokoti. Dabar jau tie vadovai nebedirba. Buvo niokojamos kriauklės, klozetai, lovos mėtomos per langus. Buvo išardytos žaidimų aikštelės, nes jos buvo užpajamuotos, takai. Mūsų rajone netgi buvo paskelbtas viešasis pirkimas likviduoti objektus, esančius sanatorijoje. Jie kreipėsi ir į mūsų krašto statybininkus, tačiau šie teigė, kad savo rankomis rajone esančio turto nenaikins“, – pažymi A. Verbickas.

Varėnos administracijos direktorius sako, kad tuo metu, kai pastatas stovėjo nenaudojamas, jis buvo išlaikomas už savivaldybės lėšas, o tai atsieidavo apie 37 tūkst. eurų per metus. „Turėjome palaikyti šildymą, buvo šiek tiek niokojamas turtas, todėl turėjome įrengti laikinas stebėjimo kameras. Visa tai kainavo apie 40 tūkst. eurų. Šį finansavimo laikotarpį išgyvenome 2 metus“, – sako A. Verbickas.

Tvirtina, kad daiktų per langus niekas nemėtė

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Komunikacijos tarnybos vadovė Jolanta Normantienė paklausta, aš iš tikrųjų ligoninės iškraustymo metu buvo niokojamas turtas, LRT.lt teigė, kad to nebuvo, tačiau pažymėjo, kad nekokybiška įranga ir nenaudojami baldai buvo utilizuoti.

„Pušelės“ patalpos priklausė Sveikatos apsaugos ministerijai, todėl ministerijai ir buvo grąžintos. Gavus nurodymą atlaisvinti patalpas, baldai, kurie priklausė tuometinei Vaikų ligoninei, buvo išvežti: geresni ir tinkami naudoti baldai bei įranga perduoti naudoti kitiems Vaikų ligoninės skyriams, nebetinkami, nurašyti baldai ir įranga – utilizuoti.

Tai atliko utilizavimo paslaugas teikusi įmonė: netinkami naudoti baldai buvo ardomi, kraunami į konteinerius, kad užimtų mažiau vietos, ir išvežami utilizuoti“, – rašoma pateiktame atsakyme.