Verslas

2020.08.11 11:55

Pramonės proveržiui šalia Kauno nesutrukdė net pandemija: laukia investicijų, derasi dėl naujų darbo vietų

Mindaugas Laukagalis, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.08.11 11:55

Pandemijos ir tris mėnesius trukusio karantino neigiamų padarinių Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) nepajautė, teigia jos vadovas. Į ateitį čia žiūrima atsargiai, mat ankstesnė krizė smogė kiek vėliau negu kitiems sektoriams, tačiau ir pagrindo nerimauti kol kas nėra, sako su LRT RADIJU kalbėjęs LEZ vadovas Vytautas Petružis. Netgi priešingai – tikimasi, kad globalios permainos duos naudos.

Antradienį prie Kauno atidaromas viadukas, kuris sujungs Kauno Laisvąją ekonominę zoną su intensyviu Kaunas-Jonava keliu. Šis projektas turėtų palengvinti eismo situaciją ir padėti darbuotojams paprasčiau nusigauti į darbą LEZ, pastaraisiais metais sėkmingai pritraukiančioje investicijų. Naujų projektų čia artimiausiu metu galima sulaukti ir daugiau, sako LEZ vadovas Vytautas Petružis – nepaisant pandemijos, šiuo metu dėl naujų investicijų toliau deramasi.

Apie pandemijos poveikį V. Petruižis sako dar negalintis kalbėti, tačiau pažymi, kad šiuo metu situacija yra gera, neverčianti nerimauti.

„Dar mums anksti kalbėti, kokį poveikį padarė LEZ. Mūsų toks veiklos pobūdis, kad bet kokia ekoniminė krizė mums atsiliepia daug vėliau. Ta pati žymioji 2008 metų krizė (...) mums pasireiškė 2009 metais, kai visas pasaulis ir Lietuva jau kilo iš krizės. Kadangi per krizę įmonės taupo ir savo planus atideda ateičiai, šiemet mes dar nepajutome, visko gali būti, kad dar pajusime, bet, atvirai pasakius, savo planus šiemet mes jau įvykdėm“, – LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ sakė V. Petruižis.

Anot jo, susidomėjimas iš investuotojų niekur nedingo.

„Kol kas tų ženklų nelabai jaučiame, toliau vyksta bendravimas su įmonėmis, investuotojais, domisi labai nemažai tiek vietinių mažų, didelių kompanijų, ką mes vadiname potencialių investuotojų eismu. Tai tas eismas nesumažėjęs. Nesinori prisiprognozuoti sau kažko labai gero, bet kol kas nejaučiame“, – kalbėjo Kauno LEZ valdymo bendrovės generalinis direktorius.

Paklaustas apie investuotojus, jis teigė, jog kol kas daugiausia lūkesčių dedama į logistiką. Pasak V. Petruižio, tikimasi, kad naudos gali būti Vakarų kompanijoms keičiant savo „investicijų geografiją“.

„Šiuo metu didelių gamyklų nėra, bet yra didelių logistų, kadangi turime geografinį privalumą prieš kitas Lietuvos vietas, esame centre. Kai aš sakau „logistika“, tai yra distribucijos sandėliai, kurie aptarnauja dideles teritorijas, galbūt kai kuriais atvejais ne tik Lietuvą, bet ir Lenkiją ir Latviją. Iš investuotojų, kurie yra įsikūrę, jų vardai gali būti skelbiami, tai yra, pavyzdžiui, „DPD“, kurio didelis sandėlis įsikūręs, arba „Senukai“. Mes turime dar ir šansus tam tikrus – daug Vakarų kompanijų, kurios yra investavusios į Kiniją, iš dalies dėl pandemijos, iš dalies dėl transatlantinių politinių konfliktų su Kinija, pergalvoja savo investicijų geografiją. Ir čia mes kaip tik matome savo nišą pritraukti tas sritis ar investuotojus, kurie keičia savo politiką, nukreipdami investicijas iš Kinijos arba grąžindami jas į Europą“, – LRT RADIJUI sakė V. Petruižis.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.