Verslas

2020.08.10 19:02

Birštonietės Alzheimeriu sergantis sūnus priverstas kentėti ir dantų skausmus – dėl įstatymų negali gauti pagalbos

Edita Vitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.08.10 19:02

Šalyje dalis žmonių su negalia nesulaukia odontologų paslaugų, todėl jų burnos sveikata yra itin prastos būklės, teigia Lietuvos neįgaliųjų draugija. Jos atstovai sako, kad odontologai neturi teisės vykti pas neįgalius, prie lovų prikaustytus žmones, nes įstatymų leidėjai nėra numatę tokios tvarkos.

Vilkaviškyje gyvenanti Jūratė Drunienė slaugo nevaikštančią mamą, kuriai neseniai nulūžo dantis. Dukra norėtų, kad odontologas atvyktų į namus, tačiau to specialistai negali padaryti, nes draudžia įstatymas.

„Nulūžo jai dantis, reikia šaknis ištraukti. Ji jau nepaeina, nėra kaip, nes mūsų rajone, Vilkaviškyje, tokia paslauga neteikiama, kaip yra Vilniuje mobili odontologų pagalba. Jau danties ištraukimui, kiek žinau, tikrai yra. Nežinau, žmogus kenčia ir neturiu aš kaip nugabenti iš ketvirto aukšto“, – pasakojo vilkaviškietė J. Drunienė.

Birštonietė Julė Senavaitienė nuo gimimo augina Alzheimerio liga sergantį sūnų, kuris nebegali judėti. Moteris skundžiasi, kad dabar sūnus dar ir dantų skausmą turi kentėti.

„Tai yra problema, į namus tai be prošvaisčių. Tuos dantis reikės tvarkyti, aš jau matau – ten vos laikosi. Jeigu ateitų į namus, kokia technika? Nervas taigi, niekas nepraeina, reikia jau specialisto. Kas tą įstatymą kuria? Jie ten, sėdėdami viršūnėse, tegu galvoja ne apie save, o apie žmogų“, – kalbėjo Birštono gyventoja Julė.

Dabar kai kuriems odontologams važiuoti pas pacientus į namus leidžiama tik Vilniuje ir Vilniaus rajone. Tokia paslauga teikiama metus – tai bandomasis projektas, kuris baigsis kitų metų sausį, paaiškina Vilniaus rajono centrinės poliklinikos Odontologijos skyriaus vedėjas Pranas Černiauskas. Anot vedėjo, pas pacientus į namus važiuoja medikų komanda su transportuoti pritaikyta įranga. Per metus Vilniaus rajone aplankyta daugiau nei 700 neįgalių žmonių.

„Paklausa yra didelė šios paslaugos. Odontologinė įranga yra su atsiurbimo sistema, su galimybe gydyti dantis ir burnos higieną daryti, ne itin sunkias chirurgines procedūras. Yra gydytojas su komanda pagalbine, su vairuotoju, kurie padeda šitame darbe, nes, manau, ne kiekvienas gali dirbti tą darbą. Turėjome vieną komandą, Naujininkų poliklinika – antrą, Žalgirio klinikos jau teikė tas paslaugas, kurių negalėjom teikti namuose. Tai turėtų būti būtinybė ir norma“, – sako Vilniaus rajono centrinės poliklinikos Odontologijos skyriaus vedėjas.

Lietuvos neįgaliųjų draugija ne kartą kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir Seimą, kad odontologams leistų atvykti pas sunkius ligonius ar senelius. Draugijos teisininkė Evelina Kelmelienė sako, kad jokių sprendimų iki šiol nėra.

„Jie išvis yra palikti likimo valiai. Tikrai situacija su neįgaliųjų burnos higiena yra labai bloga. Tą sako ir odontologai, nuvykę pas žmones. Jie pamato tokius atvejus, (kad) gali rašyti mokslinius straipsnius, kaip žmonės dar su tokia padėtimi apskritai gyvena ir egzistuoja. (Paslauga) turi būti plėtojama, mes tikrai nenuleisime rankų, dėsime visas pastangas. Tai jau dabar daroma, skaičiuojama, planuojama, dar nesibaigus projektui. Turi būti tęstinumas, ir žmonės negali būti palikti likimo valiai“, – kalbėjo E. Kelmelienė.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Viktorija Buzytė teigia, kad tvarka kitais metais bus keičiama.

„Keisime teisės aktus, ieškosime galimybės teikti paslaugas namuose. Paraleliai ieškome galimybių, kad bent jau viešosioms įstaigoms prisidėtume prie aparatūros įsigijimo, nes kol kas teisinis reguliavimas yra toks, kad teikti paslaugų negali. Išimtis padaryta būtent šitam bandomajam projektui“, – sakė SAM atstovė.

Medicinos mokslų daktarė ir odontologė Eglė Vindašiūtė-Narbutė abejoja, ar ministerija keis įstatymus. Anot gydytojos, valdininkai problemos nemato, nes net savanoriškai dirbantiems dantų gydytojams draudžiama padėti senukams, kurie negali pakilti iš lovos.

„Klausiau, gal galima gauti konkretų paslaugų sąrašą, pavyzdžiui, pirminės apžiūros, plokštelės pataisos, kad būtų galima padaryti tose vietose, kur senjorai gyvena. Penkių minučių procedūra ir veidrodėliu burnos pažiūrėjimas, kad nereikėtų to žmogaus tįsti į gydymo įstaigą. Atsakymas buvo: „Ne, negalima, nes tai prieštarauja įstatymams.“ Ministerija paskutiniu metu yra beprotiškai įsitikinusi, kad odontologai yra labai didelis šešėlis. Jie būtent apie savanorystę, apie paslaugas namie netiesiogiai užsimena, kad tai galėtų skatinti dar didesnį šešėlį, tarsi nekontroliuojama situacija. Odontologai visi yra plėšikai, vagys, ir panašiai. Manęs ne kartą yra klausę, kokia man iš tos savanorystės nauda“, – apgailestavo odontologė.

Lietuvos neįgaliųjų draugijos duomenimis, šalyje yra 250 tūkstančių negalią turinčių žmonių, iš jų beveik 15 tūkstančių vaikų.

Reportažo įrašas – LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“.