Verslas

2020.08.10 11:16

Trys parlamentarai susirūpino, ar Klaipėdos uoste įrengti „Klasco“ sandėliai nekelia pavojaus

papildyta įmonės komentaru
ELTA2020.08.10 11:16

Parlamentarai Paulius Saudargas, Agnė Bilotaitė ir Rasa Petrauskienė kreipėsi į Klaipėdos m. savivaldybę, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkciją, Aplinkos ministeriją ir Aplinkos apsaugos departamentą dėl Klaipėdos uoste įrengtų „Klasco“ sandėlių keliamo potencialaus pavojaus. 

Pasak kreipimąsi pasirašiusių Seimo narių, pavojingų medžiagų sandėliavimas strategiškai svarbiose vietose, tokiose kaip šalies uostas, privalo būti vykdomas laikantis aukščiausių saugumo standartų. Ypač atsakingai į tai pažvelgti būtina po visą pasaulį sukrėtusio sprogimo Libane, Beiruto uoste užsiliepsnojus sandėliui, kuriame buvo laikomas didelis kiekis amonio nitrato.

2016 m. įrengtus statinius buvo numatyta eksploatuoti dvejus metus, vykstant „Klasco“ sandėlio kapitaliniam remontui, tačiau pasibaigus terminui jie nebuvo nugriauti. Seimo nariai siekia išsiaiškinti, ar laikinos palapinės, ilgainiui tapusios sandėliais, nekelia potencialios grėsmės miesto ir aplinkinių rajonų gyventojams bei atitinka visus priešgaisrinius ir aplinkosauginius reikalavimus.

„Jeigu sandėlyje laikomos potencialiai pavojingos, sprogios medžiagos, tai įmonė turi padaryti viską, kad gyventojai galėtų ramiai miegoti, o atsakingos institucijos griežtai ir principingai kontroliuoti jų laikymą. Iš žiniasklaidoje pasirodžiusios informacijos susidaro įspūdis, kad taip nėra“, – situaciją komentavo kreipimąsi inicijavęs Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Paulius Saudargas.

„Organizuoti ir vykdyti aplinkos apsaugą ir taršos prevenciją Uosto direkciją įpareigoja Klaipėdos valstybinio jūrų uosto įstatymas, taip pat Uosto direkcijos įstatai ir Uosto direkcijos 2019-2022 metų strateginis veiklos planas, kuriame yra aiškus įsipareigojimas siekti, kad uosto veikla nedarytų žalos visuomenei. Tai, kad Uosto direkcija iki šiol nepakankamai rūpestingai atliko šias pareigas, pripažino ir kontroliuojančios institucijos, į kurias kreipiausi ne kartą, reaguodama į gyventojų skundus dėl padidėjusios taršos pauostyje“, – sako A. Bilotaitė.

„Klasco“ turi viešai pateikti informaciją apie įrengtas efektyvias tentinių sandėlių priešgaisrines priemones ir sistemas. Tai be galo svarbu, nes labai arti sandėlių yra kiti viešieji objektai. Palapinėse laikomi ir grūdai, kurie taip pat yra degus krovinys – jie kaista ir gali sukelti gaisrą. Ar jose yra gesinimo įranga? Būtina diskutuoti apie visą sandėliavimo saugumą“, – teigia R. Petrauskienė.

KLASCO: politikai klaidina visuomenę

AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos“ (KLASCO) teritorijoje ir sandėliuose pavojingos medžiagos nėra sandėliuojamos – tai daryti draudžia įstatymai. Amonio nitrato trąšos, atvežtos iš gamyklos yra pakraunamos tiesiogiai į laivą, tvirtina įmonės atstovai atsiųstame komentare.

„KLASCO krauna tik Lietuvoje gaminamas trąšas, kurių gamybos metu amonio nitratas maišomas su inertinėmis medžiagomis – magnio nitratu. Vadovaujantis laboratoriniais tyrimais, šis junginys praktiškai neturi sprogstamųjų savybių.

Šiandien trijų parlamentarų išplatintame pranešime minimuose laikinuosiuose sandėliuose amonio nitrato trąšos nėra ir niekada nebuvo laikomos. Šie sandėliai yra pritaikyti grūdinių kultūrų (grūdų, rapsų) krovai, tik tam jie ir yra naudojami. Apmaudu, kad atsiranda vis daugiau politikų, kurie nežinodami tikros situacijos vietoje to, kad kreiptųsi į bendrovę su klausimais, skleidžia klaidingą informaciją ir dezinformuoja institucijas bei visuomenę, bando kelti nereikalingą paniką.

Dar kartą primename, kad KLASCO laikosi aukščiausių saugumo reikalavimų, keliamų veiklai, susijusiai su pavojingomis medžiagomis, o visas procesas yra griežtai reglamentuojamas. AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“, kaip pavojingą objektą dėl amonio salietros, kiekvienais metais tikrina komisija, į kuriuos sudėtį įeina ir Priešgaisrinės ir gelbėjimo tarnybos atstovai. Paskutinis patikrinimas buvo 2019 m. gegužės 13-24 dienomis. Šiais metais patikrinimas vyks rugpjūčio 17-20 dienomis.

Esame tikri, kad vykdome visiškai saugų, atitinkantį visus reikalavimus fasuotos amonio nitrato trąšų krovos procesą, tačiau kilus bet kokiems klausimams visada esame pasirengę į juos atsakyti ir bendradarbiauti su atsakingomis institucijomis“, – rašoma komentare.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt