Verslas

2020.08.09 19:14

Kaimas vis dažniau patraukia jaunus žmones – verslą kurti lengviau nei mieste

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.09 19:14

Vis daugiau jaunuolių miestus iškeičia į kaimus. Atsisakę didmiesčiuose siūlomų perspektyvių darbų, ne tik persikelia gyventi į atokias vietoves, bet ir čia įkuria ūkius. Specialistai sako, kad jauni žmonės tokius pokyčius renkasi, nes pradėti verslą mieste kur kas sudėtingiau nei kaime.

Inžinieriumi sostinėje dirbęs Mantvydas Strumskis dabar testuoja ne įvairias sistemas, o persikėlęs gyventi į kaimą puoselėja ūkį – augina šitakių grybus. Pradėjo nuo šilauogių, o pernai su šeima nusprendė plėsti asortimentą, ir dėl išskirtinumo pasirinko japoniškus grybus.

„Grybai pradeda augti antrais metais po grybienos įskiepijimo, šiais metais tikimės pirmojo derliaus. Lietuvoje dar nėra populiaru šitakių grybai, bet bandysim savo jėgom kažkiek šitą dalyką populiarinti ir, manau, kad paklausa tikrai bus“, – pasakoja ūkininkas.

Vis daugiau jaunuolių keliasi į kaimus: specialistai tai sieja su lengvesnėmis galimybėmis pradėti verslą

Neįprastą ūkį Biržų rajone įkūręs M. Strumskis sako nė kiek nesigailintis sostinę iškeitęs į kaimą.

„Kaimas šiuo metu prarado savo tikrąjį kaimo vardą. Yra automobiliai, yra internetas, televizija, telefonai. Tai kažkokių trukdžių kaime gyvenant tikrai nėra, papildomos galimybės atsiveria“, – sako M. Strumskis.

Jaunasis ūkininkas Edvinas Vainauskas taip pat sostine nesusižavėjo. Baigęs studijas Vilniuje, persikėlė į Šiaulių rajono Ginkūnų kaimą, ten padėjęs ūkininkauti tėvams, dabar su žmona keliasi į Panevėžio rajoną ir vienkiemyje kurs ūkį.

„Mes su žmona norim savo ūkį atskirai pasidaryti, pradėti auginti uogas, braškes, manom, kad mums tai tinka, patinka iš to norim sukurti ūkį, galbūt sukurti darbo vietų kitiems jauniems žmonėms“, – pasakoja E. Vainauskas.

Nors kaimo darbų imasi retas miestietis, neatmestina, kad biurą į darbus kaime ateityje išmainyti gali daugiau žmonių. Specialistai sako, kad miesto žmogus į kaimą dirbti patraukia dėl įvairių priežasčių, viena jų – Europos Sąjungos parama ūkiui.

„Rajone stebima tokia tendencija, kad grįžta tie jauni žmonės ir man kaip specialistei, labai malonu, kad jie renkasi tą mišrų ūkininko ūkį, tai yra populiarina ir taip jau nemėgstamą ūkininkų gyvulininkystę. Tai labai džiugina. Aišku yra ir daug tokių ūkininkų, kurie vien dėl paramos grįžta“, – nurodo Panevėžio žemės ūkio skyriaus specialistė Dalia Klemkienė.

Prognozuojama, kad jaunų ūkininkų ūkių šalyje daugės. Taip pat stebima tendencija, kad jaunuoliai jiems paliktas tėvų žemes nebeparduoda, o patys imasi jose ūkininkauti.