Verslas

2020.08.07 12:17

Vaičiūnas užtikrino: pradėjus veikti Astravo AE prekyba su Baltarusija bus nutraukta, elektros kainoms Lietuvoje įtakos tai neturės

atnaujinta 12.34
Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2020.08.07 12:17

Kai tik įvyks energetinis Astravo atominės elektrinės (AE) paleidimas, prekyba elektra per Lietuvos ir Baltarusijos sieną nebevyks, spaudos konferencijoje užtikrino energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. Anot jo, Lietuvoje elektros kainoms tai įtakos neturės.

Anot ministro, „Litgrid“ informavo visus rinkos dalyvius, kad būtent nuo energetinio paleidimo Lietuvos ir Baltarusijos prekybinis pjūvis bus lygus nuliui. „Kitaip tariant, prekyba per Lietuvos ir Baltarusijos siena elektra nebevyks“, – užtikrino Ž. Vaičiūnas.

„Šiuo metu elektra iš Baltarusijos Lietuvoje sudaro 5 proc. visos suvartojamos elektros energijos. Nuo energetinio paleidimo stabdant elektros prekybą, poveikis mūsų rinkai būtų mažiau nei minimalus, nes praktiškai kainai įtakos neturėtų. Tai svarbus aspektas“, – tvirtino Ž. Vaičiūnas.

Spaudos konferencijoje ministras teigė, kad Baltarusijoje stebima skuba kelia nerimą, nes abejojama, ar tokia skuba gali būti suderinama su objekto saugumu. Ž. Vaičiūnas taip pat atkreipė dėmesį, kad Baltarusija neatkreipė dėmesio ir neįgyvendino streso testų rekomendacijų, su kuriomis anksčiau buvo sutikusi.

Taip pat skaitykite

„Iš tiesų pastarųjų dienų įvykiai Baltarusijoje forsuojant ir skubinant AE Astrave paleidimą rodo patį faktą, kad tai tikrai nėra suderinama su branduolinės saugos reikalavimais. (...) Tai rodo tiek pati skuba, tiek licencijavimo proceso skaidymas į atskirus etapus, be abejo forsuojant ir užtikrinant, kad būtų greičiau išduota branduolinio kuro krovimo licencija“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Jo teigimu, apie tai buvo informuota Europos Komisija. Pats ministras teigė apie tai kalbėjęsis ir su Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) vadovu.

„Dėl to, be abejo, tikimės principingos tiek EK, tiek TATENOS reakcijos, nes branduolinio kuro užkrovimo etapas reiškia, kad artėjama prie AE paleidimo. Dėl branduolinės saugos rekomendacijų ir įgyvendinimo, reikalingi aktyvūs EK veiksmai“, – tvirtino Ž. Vaičiūnas.

Ministras priminė, kad Astravo AE Lietuvoje įstatymu yra pripažinta keliančia grėsme Lietuvos ir jos gyventojų saugumui.

„Taip pat svarbus ir elektros nepirkimo iš Baltarusijos aspektas. Šiuo klausimu pasiruošta tiek teisiškai, tiek techniškai elektros nepirkimui. Elektros nepirkimas iš Baltarusijos turėtų būti aktyvuojamas tuo metu, kai bus energetinis AE paleidimas“, – nurodė Ž. Vaičiūnas.

LRT.lt primena, kad Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius patvirtino, jog Lietuva penktadienį išsiųs notą Baltarusijai dėl Astravo atominės elektrinės pirmojo bloko reaktorių fizikinio paleidimo.

„Be abejo, mes taip reaguosime į šį faktą, kuris nėra netikėtas, nes apie jį buvome įspėti. Tai pavyzdys, kad elektrinė atidaroma ne pagal saugumo standartus, o pagal kažkokį kitokį kalendorių, likus kelioms dienoms iki Baltarusijos prezidento rinkimų“, – Eltai po pokalbio su prezidentu Gitanu Nausėda sakė L. Linkevičius.

Lietuvos užsienio reikalų ministras teigia, kad Baltarusija taip pat manipuliavo su licencijavimo procesu.

L. Linkevičius Eltai taip pat teigė, kad ketvirtadienį apie situaciją Baltarusijoje jis kalbėjosi su ES vyriausiuoju įgaliotiniu užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepu Borrelliu bei Lenkijos užsienio reikalų ministru Jaceku Czaputowicziumi.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) vadovas Michailas Demčenko teigė, kad, vertinant dabartinę situaciją, galima traktuoti, jog AE paleidimas jau yra pradėtas.

Jis taip pat pridūrė, kad iki tol, kol Astravo AE galės būti pradėta komercinė elektros prekyba, turėtų praeiti keli mėnesiai.

Paklaustas, per kiek laiko, įvukus nelaimei, radioaktyvios dalelės galėtų pasiekti Lietuvą ir jos sostinę Vilnių, M. Demčenko tvirtino, kad tai priklausytų nuo vėjo greičio.

„Kokiu greičiu pučia vėjas? 10 m/s – geras vėjas, tai 40 km/val. Nuo Baltarusijos elektrinės iki Vilniaus pirmųjų namų turbūt ir yra kokių 40 km, tai, jeigu pūstų geras, vėjas, per valandą. Jeigu silpnesnis 2 val. nuo išmetimo. Tikimės, kad to išmetimo nebus. Visos teorinės tokio išmetimo galimybės yra mažos, bet turime rengtis ir blogiausiam variantui“, – komentavo M. Demčenko.

Kaip anksčiau LRT.lt yra nurodžiusi VATESI, iš viso yra trys branduolinės elektrinės paleidimo etapai: fizikinis, energetinis ir pramoninis, arba komercinis.

Fizikinis reaktoriaus paleidimas reiškia, kad į jį buvo sukrautas branduolinis kuras ir pirmą kartą sukeliama valdoma savapalaiki grandininė branduolių dalijimosi reakcija. Šiame etape atliekami įvairūs įrangos bandymai, nustatomos fizikinės reaktoriaus charakteristikos.

Energetinis paleidimas suprantamas kaip AE pripažinimo tinkama eksploatuoti etapas, kai įjungiamas elektros generatorius ir laipsniškai didinama reaktoriaus bei kartu generatoriaus galia iki vardinių verčių. Šiame etape pradedama gaminti elektros energija. Šis etapas taip pat gali trukti 2–4 mėnesius – priklauso nuo to, kaip sėkmingai vykdoma pripažinimo tinkama eksploatuoti programa.

Pademonstravus galimybę stabiliai veikti vardine galia, AE pereina į pramoninio (komercinio) eksploatavimo etapą.

Žygimantas Vaičiūnas: prekyba elektra per Lietuvos ir Baltarusijos sieną nebevyks

Remiantis viešai Baltarusijos deklaruojama informacija, pirmojo reaktoriaus fizikinis paleidimas planuojamas jau šį rugpjūtį. Jo komercinio eksploatavimo pradžia planuojama 2021 m. pirmą ketvirtį.

Antrąjį bloką planuojama paleisti 2021 m.