Verslas

2020.08.08 19:14

Mokytojo duoną išmainė į baidarių verslą: sprendimo nesigaili, bet trumpas baidarių sezonas verčia ieškoti kitų veiklų

Eimantė Juršėnaitė, LRT.lt2020.08.08 19:14

Nors plaukimas baidarėmis – itin populiari ir mėgstama pramoga, sezonas trunka vos porą mėnesių, portalui LRT.lt sako Nerijus Grušnius ir Tomas Vaitkevičius, įkūrę vieną stambiausių baidarių nuomos verslų Ignalinos krašte, prie Būkos upės. Taigi verslininkams tenka pasukti galvą ir klientams pasiūlyti paslaugų, kurios domintų ištisus metus.

Nors Ignalinos rajonas nuolat linksnuojamas prie regionų, kuriuose bedarbystės rodikliai didžiausi šalyje, N. Gršnius ir T. Vaitkevičius gimtųjų apylinkių palikti nepanoro. Miesto šurmulys niekada netraukė – per daug triukšmo, judesio, vienbalsiai tvirtina verslininkai.

Ir nors daugelis jų bendraklasių ir pažįstamų baigę mokyklą laimės patraukė ieškoti į didmiesčius, jiedu nutarė sau gerbūvį susikurti Trainiškio kaime, kuriame N. Grušnius užaugo, o T. Vaitkevičius leido vaikystės vasaras.

LRT.lt tęsia straipsnių ciklą „Aplink Lietuvą“! Visą vasarą žurnalistai keliaus po atokiausius šalies regionus ir miestelius, kalbins vietos gyventojus, verslininkus bei aktyvius bendruomenių narius, kad jų unikalias istorijas išgirstų visa Lietuva. Apie tai portale LRT.lt skaitykite kiekvieną savaitę.

Ignalinos kraštas garsėja savo gamta – maždaug trečdalį teritorijos užima miškai, čia plyti 200 ežerų, rajoną vagoja dešimtys upių ir upeliukų. Todėl šis kraštas itin traukia vasarotojus, pamėgusius vandens pramogas. Kadangi Trainiškio kaimas išsidėstęs prie pat Baluošo ežero, kuris yra unikalus, dėl jame esnčios salos su dar vienu ežerėliu jos viduryje, o į ežerą įteka upė Būka, vietovė itin tinkama vandens inventoriaus nuomos verslui.

Tiesa, prieš įkurdami savo įmonę, abu vyrai ragavo mokytojo duonos. „Aš buvau biologijos mokytojas Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazijoje, Tomas – vairavimo instruktorius. Vasaromis turėdavau ilgas atostogas, tad prasimanydavau papildomos veiklos. Taip ir sumanėme imtis baidarių nuomos.

Iš pradžių įsigijome šešias baidares, išsinuomojome stovyklavietes ir tiesiog nusprendėme pažiūrėti, kas iš to išeis. Jau kitą sezoną nusipirkome dar 30 baidarių“, – pasakoja N. Grušnius.

Šiandien jo ir Tomo verslas skaičiuoja keturioliktą sezoną, verslininkams priklauso 120 baidarių, 60 valčių ir 20 kilnojamų kubilų ir pirtis ant ratų.

Nors įprasta, kad pavyzdžiui, pajūryje vasaros sezonas prasideda gegužės viduryje ir trunka iki rugsėjo vidurio, baidarių verslui tai negalioja – sezonas trunka maždaug porą mėnesių. „Galima sakyti, nuo Joninių iki Žolinių. Kitu metu darbo būna gerokai mažiau. Tai viena iš priežasčių, kodėl sumanėme praplėsti verslą ir pasiūlyti kilnojamus kubilus, kuriuos atgabename į kliento pasirinktą vietą.

Praėjusią žiemą ši idėja pasiteisino – per žiemos šventes buvo nemažai užsakymų. Manome, kad ir šį rudenį bei žiemą bus nemažai norinčių pasinaudoti tokia pramoga“, – svarsto N. Grišnius. Taip pat jie nuomoja mobilią pirtį ant ratų ir jau pasvarsto ir apie kitas paslaugas, kurios poilsiautojams būtų įdomios ištisus metus.

Vis tik jie pripažįsta, kad kol kas populiariausia jų siūloma paslauga – baidarių nuoma. „Žmonės iš Lietuvos labiausiai mėgsta į vandens žygius leistis savaitgaliais, o užsieniečiams, ypač vokiečiai, kurių iš užsienio klientų turime daugiausia, renkasi šiokiadienius, kai į upes išplaukia mažiau poilsiautojų. Vokiečiams labai patinka mažai paliesta Būkos apylinkių gamta, tad neretai čia apsilankę mus rekomenduoja ir savo bičiuliams bei pažįstamiems“, – pastebi T. Vaitkevičius.

Neretai į žygius baidarėmis leidžiasi įmonių kolektyvai, tad Nerijui ir Tomui tenka į upę paleisti ir kelias dešimtis baidarių. „Šią vasarą vienos didelės įmonės kolektyvas išsinuomojo 98 baidares. Kad nebūtų spūsčių, teko vienu kartu paleidinėti po 25 baidares“, – pasakoja verslininkai.

Kai plaukiantieji baidarėmis pasiekia finišą, verslininkai pasirūpina, kad baidarės būtų gražintos į Trainiškį, o poilsiautojai nugabenti į sodybą ar stovyklavietę, kurią užsisakė poilsiui.

Kaskart po plaukimo baidares reikia išvalyti ir sutvarkyti, tačiau verslininkai džiaugiasi, jog žmonės darosi sąmoningesni ir atsakingesni. „Neretai atgauname baidares su sulūžusia sėdyne ar irklu, tačiau natūralu, kad tokių dalykų pasitaiko. Vis dėlto žmonės tikrai darosi tvarkingesni. Palyginti su tuo kaip būdavo prieš dešimtmetį ar penkerius metus, skirtumas – akivaizdus. Be to, atsakingiau žmonės žiūri ir į alkoholio vartojimą – vis dažniau plaukiantys renkasi blaivų plaukimą ir nori tiesiog pasimėgauti gamta bei aktyviu poilsiu“, – pastebi T. Vaitkevičius.

Ne tik baidares, bet ir vietas, per kurias driekiasi baidarininkų maršrutai tenka prižiūrėti – patraukti nuo vandens kelio išvirtusius medžius, surinkti šiukšles. „Baidares nuomojantys verslininkai pasiskirstę teritorijas, kurias prižiūri. Pavyzdžiui, mes tvarkome ruožą nuo Strazdų tilto iki Ginučių“, – paaiškina N. Grušnius.

Vandens keliu nuo Trainiškyje esančios Baluošo pakrantės galima nukeliauti iki pat Baltijos jūros. Tiesa, kol kas niekas to nebandė – toliausia, kur keliavo verslininkų baidarės – Kaunas, dažniau keliautojai plaukia link Vilniaus.

„Turint omenyje, kiek įspūdžių galima susirinkti pakeliui, baidarės yra ganėtinai nebrangi pramoga – už kelioliką eurų galima išsinuomoti baidarę, gauti maršruto žemėlapį, paprastai paslaugos tiekėjas pasirūpina transportu ir stovyklaviete, gali padėti susirasti sodybą. Manau, kad tai nėra didelė suma ir tiek sau gali leisti daugelis“, – svarsto N. Grušnius.

Taip pat skaitykite