Verslas

2020.08.06 12:57

Lietuva sulaukė oficialaus signalo – į Astravo AE reaktorių pradedamas vežti branduolinis kuras

atnaujinta 18.32
Svajūnas Laukineitis, BNS, LRT.lt2020.08.06 12:57

Branduolinis kuras į Astravo atominės elektrinės pirmąjį reaktorių bus pradėtas krauti rugpjūčio 7-ąją, ketvirtadienį pranešė Baltarusijos energetikos ministerija. Ketvirtadienio vakarą Lietuva sulaukė ir tarptautinio signalo – TATENA informavo, kad į atominės elektrinės pirmąjį energijos bloką pradėtos vežti nenaudoto branduolinio kuro rinklės, kurias planuojama pradėti krauti į reaktorių.

„2020 metų rugpjūčio 7 dieną bus pradėtas krauti branduolinis kuras į pirmojo reaktoriaus aktyviąją zoną. Tai yra vienas iš reaktoriaus įvedimo į eksploatavimą proceso etapų“, – teigiama ministerijos spaudos tarnybos pranešime.

Iš viso per rugpjūčio mėnesį į reaktorių bus pakrautos 163 branduolinio kuro kasetės, patikslino ministerija.

Anksčiau Minskas skelbė, jog Astravo AE pirmojo reaktoriaus „fizinis įjungimas“ planuojamas rugpjūtį, o projektinį gamybos pajėgumą jis turėtų pasiekti 2021 metų vasarį.

Lietuva sulaukė TATENA signalo: branduolinis kuras netrukus bus kraunamas į reaktorių

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) gavo pranešimą iš Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA), kad į Baltarusijos atominės elektrinės (Baltarusijos AE) pirmąjį energijos bloką pradėtos vežti nenaudoto branduolinio kuro rinklės, kurias planuojama pradėti krauti į reaktorių.

Taip pat šią informaciją VATESI perdavė ir Baltarusijos Respublikos ekstremaliųjų situacijų ministerija, su kuria yra pasirašytas tarpinstitucinis susitarimas dėl keitimosi informacija. Branduolinis kuras bus pradėtas krauti į reaktorių vadovaujantis Baltarusijos Respublikos ekstremaliųjų situacijų ministerijos branduolinės ir radiacinės saugos departamento išduotu leidimu ir suderinta darbų programa. Tokio leidimo išdavimą numatė Baltarusijos teisės aktų pakeitimai, atlikti liepos 30 d.

Ši informacija perduota Lietuvos institucijoms.

Branduolinio kuro rinklių įkrovimas į reaktorių yra svarbus Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko paleidimo etapas. Įkrovus į branduolinį reaktorių kuro rinkles prasidės tolimesni šio energijos bloko paleidimo veiksmai – fizikinis ir energetinis paleidimas bei bandomasis pramoninis eksploatavimas.

Lietuvos keliami klausimai dėl aplinkosaugos ir branduolinės saugos užtikrinimo, vystant Baltarusijos AE projektą Astravo aikštelėje, ir toliau lieka neatsakyti, įskaitant atsakymus į klausimus, teiktus VATESI Baltarusijos Ekstremaliųjų situacijų ministerijai.

Taip pat nėra įgyvendintos visos priemonės vadovaujantis Baltarusijos AE streso testų rekomendacijomis. Būtina pabrėžti, kad Baltarusijos AE 1-ojo energijos bloko paleidimas neįgyvendinus Baltarusijos AE streso testų metu tarptautinių ekspertų pateiktų rekomendacijų dėl šios AE projekto trūkumų pašalinimo, taip pat tarptautinių TATENA ekspertinių misijų rekomendacijų yra netoleruotinas. Ypatingai netoleruotinas neįgyvendinimas tokių rekomendacijų, kurios yra susijusios su ekstremaliais seisminiais įvykiais ir neprojektinių avarijų prevencija bei valdymu, nes tokie įvykiai gali nulemti radiologinius padarinius ne tik pačioje Baltarusijoje bet ir Lietuvos Respublikoje.

LRT.lt primena, kad pirmoji Baltarusijoje branduolinė jėgainė, turėsianti du rusiško VVER projekto reaktorius, kurių kiekvieno galia – 1200 megavatų, statoma Gardino srityje už maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus ir mažiau nei 30 km nuo Lietuvos sienos.

Antrąjį reaktorių tikimasi įjungti praėjus maždaug metams nuo pirmojo reaktoriaus veiklos pradžios.

Lietuva yra didžiausia Baltarusijoje statomos elektrinės kritikė ir yra pasiryžusi boikotuoti jos elektros patekimą į rinką. Minskas atmeta Vilniaus priekaištus dėl saugumo reikalavimų nepaisymo.