Verslas

2020.08.07 16:04

Besiilsintieji Lietuvoje viešbučių nedžiugina: užimtas kas ketvirtas kambarys, perspėjimai apie virusą laisvų kambarių skaičių didina

Darius Matas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.08.07 16:04

Nors nemaža dalis lietuvių šiemet atostogas leidžia Lietuvoje, viešbučiams tai menka paguoda – jų užimtumas šiuo metu tesiekia 25 proc. Tikimasi, kad Vyriausybė sutiks su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prašymu skirti subsidiją, kuri atitiktų ketvirtadalį praėjusiais metais sumokėtų mokesčių. Visgi tikimasi ne tik pinigų – asociacijos pirmininkė teigia, kad skambūs pareiškimai apie COVID-19 situaciją atsiliepia ir viešbučių verslui.

Šiltą vasaros dieną Vilniaus gatvėse būtų galima sutikti nemažai užsieniečių. Tačiau šiemet jų ne tiek ir daug, dažniausi turistai – iš kaimyninių šalių. Tokia situacija ypač nepalanki viešbučiams, o juos vienijančios asociacijos pirmininkė Evalda Šiškauskienė sako, kad šiuo metu visoje Lietuvoje viešbučiuose užimtas tik kas ketvirtas kambarys.

Pasak LRT RADIJO kalbintos E. Šiškauskienės, apgyvendinimo vietos akylai laikosi Sveikatos apsaugos rekomendacijų viruso prevencijai.

„Viešbučiai visi pasiruošę, laikosi taisyklių – labai žiūri, kad ateinantys žmonės būtų su kaukėm, kad dezinfekcinio skysčio būtų visur, paviršius valo kambariuose. (...) Kaip suprantate, jeigu vienas atvejis būtų viešbutyje, tai būtų dėmė visam apgyvendinimo sektoriui, todėl labai jautriai reaguoja tiek viešbučiai, tiek restoranai. Sakyčiau, gal netgi labiau, negu reikalaujama“, – sako Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė.

Dabartinės sąlygos verčia susiveržti diržus, kai kurie viešbučiai, anot E. Šiškauskienės, matydami situaciją po karantino nė neatsidarė, o ir įprastų lietuviškų atostogų laikotarpis netrukus baigsis – ruduo viešbučių valdytojus neramina.

„Kol kas laikomės iš kaimyninių šalių ir pačių lietuvių, bet kaip suprantate, viešbučių sektoriui tai nėra rodiklis. Yra viešbučių, kurie iš viso neatsidarė, nes užimtumas yra apie 20–25 proc. – tai yra ypač mažas užimtumas. Ir negalime kalbėti vien apie jį, kainos visos yra [kritusios] per pusę, o kaštai, žinote, juk nesumažėję“, – tvirtina pašnekovė.

Pasak E. Šiškauskienės, skambūs pareiškimai apie epidemiologinę padėtį atsiliepia ir srautams viešbučiuose.

„Pasinaudojus ta pačia proga, noriu pasakyti tiek žurnalistams, tiek paprašyti Vyriausybės – bet koks neatsakingas pranešimas ar pasvarstymas, kad gal auga tie [susirgimų] skaičiai, bus jau blogai, iš karto pasimato rezervacijose. Vien paskelbimas, kad reiks užsidėti kaukes – jau visi išsigando ir sustojo. Mano prašymas yra labai atsakingai tą informaciją teikti – kai ji jau yra garantuota, nes mes turime išmokti su virusu gyventi“, – sako E. Šiškauskienė.

Jos aiškinimu, veiklą nutraukusių viešbučių Lietuvoje nėra, bet taip pat vis dar tikimasi valstybės paramos.

„Visi skaičiuojasi, nes ir uždarytą viešbutį išlaikyti reikia apie 50 tūkst. eurų – nėra taip, kad užrakinai duris ir išėjai. Ir kompiuterių, ir vėdinimo sistemos, apsauga, komunaliniai, kuriuos reikia mokėti... Imant maitinimo sektorių, labai didelė pagalba buvo Vyriausybės – sektorius išplaukė, sakyčiau, tik dėl tos pagalbos. Viešbučiams kol kas teikiamos tik paskolos, kurios skinasi kelią gana nelengvai. Bet vėlgi, čia yra paskolos ir mokesčiai atidėti, visa tai reikės susimokėti“, – LRT RADIJUI sako viešbučius ir restoranus vienijančius asociacijos prezidentė.

Asociacija tikisi, kad Vyriausybė sutiks su prašymu skirti subsidiją, kuri atitiktų 25 proc. konkretaus viešbučio pernai sumokėtų mokesčių. Skaičiuojama, kad iš viso ši suma biudžetui kainuotų kiek daugiau negu 10 mln. eurų.

„Pagal tai, kiek verslas norėtų imti ir kokios sudėtingos schemos teikti ir verslo planus, ir visokius paskaičiavimus, tai žmonės yra truputį nusivylę, nes negauna tokių sumų, kurių norėtų – yra labai nukarpoma. Bet mes dar kalbėsime su Ekonomikos ministerija, matysime, kur tie strigimai, nes bendradarbiavimas su viceministrais tikrai yra labai puikus, sprendžiame kiekvieną atvejį atskirai.

Bet kad viešbučiai išsilaikytų be subsidijų, tai galiu drąsiai teigti, kad taip nebus. Mūsų siūlymas Vyriausybei yra duoti subsidiją 25 proc. nuo visų pernai sumokėtų mokesčių kiekvienai įmonei klasifikuotai. Tai nėra tiek daug – 399 viešbučiai ir svečių namai, maži ir dideli, tai sudarytų apie 10,5 mln. eurų. Ta suma – darbuotojų išlaikymui, mokesčių sumokėjimui ir išgyvenimui iki kito sezono“, – teigia E. Šiškauskienė.

Visas reportažas – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.