Verslas

2020.08.06 08:26

Prezidento patarėjas apie simbolinį Astravo AE startą: paleidimo galia prilygs lygintuvo poreikiui

atnaujinta 08.49
Rūta Kupetytė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.08.06 08:26

Penktadienį neoficialiai numatoma simboliškai atidaryti Astravo atominę elektrinę, tačiau Lietuvos institucijos tai patvirtinančių žinių neturi. Pasak prezidento patarėjo Dariaus Kuliešiaus, realiai jėgainė galėtų pradėti veikti ne anksčiau negu šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje.

„Formuluotė, kad rytoj gali būti paleista Astravo AE nėra tiksli. Mūsų žiniomis, realus atominės veikimas gali būti ne anksčiau kaip šių metų pabaigoje-kitų metų metų pradžioje“, – LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ teigė D. Kuliešius.

Anot Gitano Nausėdos patarėjo, simbolinis jėgainės atidarymas yra susijęs ir su prezidento rinkimais, Baltarusijoje įvyksiančiais šį sekmadienį.

„Tai, kas gali įvykti artimiausiu metu, yra susiję su artėjančiais rinkimais šį savaitgalį, kuomet galbūt yra noras nukirpti objekto atidarymo juostelę. Šitas etapas būtų pirmas viso didelio proceso etapas“, – sakė pašnekovas.

Ketvirtadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas ir energetikos ministras žiniasklaidai taip pat sakė, kad Lietuva neturi oficialios informacijos apie numatomą Baltarusijos atominės elektrinės veiklos pradžią artimiausiu metu, to nežino ir prezidentūra.

D. Kuliešius sako, kad atominės elektrinės startui nereikalinga didelė energijos apkrova. „Tai nėra pavojinga. Specialistai sako, kad tai yra galia, kuri prilygsta lygintuvo poreikiui“, – komentavo patarėjas.

„Geriau suprasti situaciją galima prisiminus didesnius statybos objektus Lietuvoje. Tarkime, Rusnės estakada – irgi buvo suplanuotas atidarymo etapas, ceremonija, ji buvo padaryta, bet realiai objektu naudotis po atidarymo ceremonijos dar nebuvo galima, nes objektas nebuvo pastatytas“, – palygino D. Kuliešius.

Pasak pašnekovo, pasakyti, kad „Lietuva yra pasiruošusi“, jis negalėtų, tačiau ir pridūrė nenorintis ir „gąsdinti visuomenės“.

„Apie tai, kad reikia geriau pasiruošti, buvo kalbama ir Valstybės gynimo tarybos posėdyje prieš tris savaites: buvo įvardinta, kad reikalinga patikrinti esamus planus, kaip jie veiktų realioje aplinkoje, reikia patikrinti rezervus, ar mes juos turime, reikia įvertinti, ar žmonės esant reikalui būtų aprūpinti reikalingomis medicinos priemonėmis“, – vardijo D. Kuliešius.

Jo teigimu, kitą savaitę prezidentas G. Nausėda planuoja susitikti su premjeru Sauliumi Skverneliu ir aptarti, koks per šį laiką pasiektas progresas.