Verslas

2020.08.05 16:47

Įstrigę biurokratinėse pinklėse: kelias veiklas vykdantis verslas negauna žadėtos karantino paramos

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.05 16:47

Biurokratiniai formalumai dalį verslų paliko be pagalbos. Nors karantinas jau pasibaigęs, šimtai įmonių niekaip negali gauti valdžios žadėtos karantino paramos, nes Statistikos departamentas pagrindine jų veikla pasirinkęs tokią, kuri per karantiną nebuvo uždrausta.

Ekspertai sako, situacija, kai visi supranta, kad yra negerai, bet niekas nesikeičia, yra mažų mažiausiai keista. Ekonomikos ir inovacijų ministerija sprendimą žada kitą savaitę.

Pirkėjams – įvairūs skoniai, o gardumynų kavinės savininkui jų gamyba netikėtai apkarto. Dvi Vilniuje ir vieną Kaune kavines turintis verslininkas sako, kad per karantiną jos buvo uždarytos. Už veiklos sustabdymą valdžia sakė bus kompensuota.

Tačiau įmonė nebuvo priskirta prie nukentėjusių. Aiškinosi su mokesčių inspekcija, šiai į sąrašą įtraukus, atsirado galimybė atidėti mokesčių mokėjimą. Tačiau kavinių savininkui itin svarbi ir kompensacija už išsinuomotas patalpas. Nors jų savininkai, kaip ir reikalaujama, kainą sumažino, gauti paramos niekaip nepavyksta.

Žadėta daug, bet pažadai – neišpildomi: verslai liko be karantino paramos

„Dvi pagrindinės dabar tos mūsų veikos yra gamyba – šokolado gaminiai, plius desertai. Antra yra kavinių veikla. (Paramos – LRT.lt ) atsakymas neigiamas, nes „Jūsų veiklos kodas neatitinka nukentėjusiųjų“ – mūsų kodas pagrindinis yra gamyba“, – aiškina „Ali šokoladinės“ vadovas Ali Gadžijevas.

Gamyba per karantiną nebuvo uždrausta. Bet kad ji yra pagrindinė įmonės veikla, nustatė Statistikos departamentas.

„VMI mes turim du kodus ir negalvojau niekados gyvenime, kad gali būti taip stipriai atsižvelgta į kas tu esi ir koks pas tave kodas. Man tai yra nesuvokiama iš esmės“, – piktinasi A. Gadžijevas.

„Matant mokesčių inspekcijos registrą ir duomenis, negalima pasakyti, kuri iš veiklų yra pagrindinė. Mes vadovaujamės patvirtinta Ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus metodika, pagal ją nustatoma, kokia įmonės pagrindinė veikla, kokią jos nurodė. Buvo nutarta, kad mūsų registras yra pats aktualiausias“, – aiškina Statistikos departamento atstovė Nadežda Fursova.

Statistikos departamentas duomenis sako renka statistikai, o ne paramos dalyboms. Bet dabar jais remiasi dėl nuomos kompensacijų sprendžianti INVEGA. Statistikos departamentą užplūdo įmonių prašymai pakeisti pagrindinę jų veiklą. „Ali šokoladinei“, kuri, anot savininko, 80 proc. pajamų gauna iš kavinių, nepavyko įrodyti, kad, neveikiant kavinėms, nėra prasmės ir gaminti sau.

Neigiamus atsakymus gavo beveik dešimtadalis besikreipusių. Ekonomistai ir auditoriai sako, pinigų be problemų yra tiems, kas išvis nenukentėjo – pensininkams ir vaikams, o identiškų veiklų verslai vieni paramą gauna, kiti ne.

„Baigėsi pomidorų sezonas, prasidėjo kažkoks paprikų sezonas, jūsų veikla automatiškai keičiasi. Arba iš viso įmonė gali kelias veiklas vykdyti po vienu stogu, iš esmės ten nežinau, renginių organizavimas, maisto gamyba ir pan. Tai tikrai tas veiklos kodas jis neturėtų būti toksai dalykas apibrėžiantis, na, ar įmonė gali gauti paramą ar ne“, – teigia Laisvosios rinkos instituto vyresnioji ekspertė Ieva Valeškaitė.

„Jeigu įmonė įsisteigė, tai statistika gali atsiųsti jums apklausą, kad jūs pasakytumėt, kokią planuojat vykdyt veiklą. Tai tas klausimas gali būt jums užduotas prieš 10 metų. Ir jūsų veikla per tuos 10 metų pasikeitė daug kartų. Tačiau statistikoje liko šita veikla, kurią jūs pasakėte“, – nurodo Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė.

Veiklos kodas pasirinktas, kad paramą būtų galima skirti kuo skubiau. Bet ekonomikos ir inovacijų viceministrė sako, dabar jau žinoma, kad kodų problema tapo masiška ir jau sugalvota, kaip ją išspręsti.

„Šiuo metu yra atostogų metas, koncepcija buvo patvirtinta Vyriausybės, tai laukiam pirmo posėdžio. Pirmas posėdis vyks kitą savaitę. Ir to posėdžio metu mes turėsime keletą pasiūlymų, kaip galima būtų patobulinti priemonę“, – teigia viceministrė Jekaterina Rojaka.

Viceministrės teigimu, bus siūloma paramą skirti pagal kelis veiklos kodus arba pagal tai, ką sako įmonių vadovai.

Pasirinkus pasitikėjimo kelią, vėliau bus tikrinimai. Ekonomistai sutinka, kad tai parodytų, ar įmonės neapsimelavo, nesukčiavo.

INVEGA sako, koks bus nurodymas, tokiu ir vadovausis dėl kompensacijų už nuomą. Paraiškas verslininkai gali teikti iki gruodžio.