Verslas

2020.08.02 22:32

Dėl koronaviruso lietuviai renkasi atostogas Lietuvoje – dvarai džiaugiasi lankytojų srautais

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.02 22:32

Dėl COVID-19 pandemijos ribojant keliones į užsienio kurortus, žmonės aktyviai keliauja po Lietuvą, ieško ne tik lankytinų vietų, populiarėja ir edukacinės  ekskursijos. Mokosi įvairių amatų, domisi dvarų kultūra.

Grupė keliautojų iš Vilkaviškio rajono sako, kad po karantino įžymias vietas lanko aktyviau nei pernai. Šįkart pasirinko restauruotą 19 amžiaus neoklasicistinio stiliaus Gelgaudiškio dvarą, užsisakė pažintinę ekskursiją po rūmų menes, mokėsi šokti polką, vaišinosi dvare gaminamais sūriais.

Panorama. Valstybinių įmonių skaičių siekusi sumažinti Vyriausybė nežino, ar tą padaryti pavyks (su vertimu į gestų k.)

„Pamatėm daug ir pašokom net. Vistiek istorija visada įdomu, jeigu ir kelis kartus girdi, vistiek įdomu“, – sako vilkaviškietė Marytė Tupčiauskienė.

Dvare savaitgaliais kasdien apsilanko per pusę tūkstančio svečių, dar tiek pat atvyksta pasivaikščioti parke ar pažintiniu taku.

„Užsisakinėja šeimos edukacines ekskursijas, netgi šeimos kelios, yra keliaujančios ir malonu, kad vežasi vaikus ir vaikai apie dvarų kultūrą išgirsta. Pas mus veikia medaus dirbtuvės, mes įsigijome bičių ūkį, svečiai gali matyti kaip sukamas medus, pasimatuoti bitininko kepurę, paragauti šviežio medaus“, – pasakoja Gelgaudiškio kultūros centro vadovė Diana Šležienė.

Turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“, skelbia, kad 65 procentai iš 1000 apklaustųjų, vasarą ir rudenį daugiau keliaus po Lietuvą.

„Turim ir koncertų salę, darom festivalius ir parodas organizuojam. Tai yra paskatinimas ir tiems dvarams, įstaigoms, kad jei dar labiau galvotų apie vietinio turizmo realizavimą, parkų tvarkymą“, – nurodo asociacijos „Dailius“ vadovas Vidas Cikana.

„Keletą turėjom ekskursijų iš Latvijos, buvo iš Vokietijos, iš Lenkijos esam sulaukę, iš Ukrainos, džiaugiamės lietuvaičiais. Nori apžiūrėti visą kompleksą, domisi architektūra dvaro, mes turim keletą parodų, po karantino atidarėme 4 naujas parodas“, – sako Paežerių dvaro edukatorė Virginija Samuolienė.

„Veisiejuose yra didžiausia bažnyčia Dzūkijoje, vadinama Dzūkijos katedra, katedra. Čia yra gyvenęs Liudvikas Zamenhofas, kompozitorius Juozas Neimontas, aplankyti ir pasižiūrėti senų nuotraukų, kaip atrodė dvaras, kol buvo nesugriautas“, – nurodo laikinoji Veisiejų regioninio parko vadovė Irma Maciulevičienė.

Išaugusio keliautojų srauto sulaukę muziejininkai nuogąstauja, kad dėl privalomo kaukių dėvėjimo uždarose patalpose lankytojų ims mažėti.