Verslas

2020.08.01 19:12

Studentai darbdaviui kelia vis aukštesnius reikalavimus, tačiau šis linkęs dažniau apgauti

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.01 19:12

Lietuvoje daugėja legaliai vasaros sezonui įsidarbinusių studentų. ISM mokslininkai ištyrė, kad per 80 procentų studentų kelia aukštesnius nei anksčiau reikalavimus darbdaviui – nori dirbti daugiausia tiems, kurie algą moka legaliai, kuria patogias darbo sąlygas, tvarkingai moka mokesčius.

Pozityvias įsidarbinančiųjų vasarą tendencijas stebi ir Darbo inspekcija, bet pastebi, kad šį sezoną padaugėjo darbdavių, kurie piktnaudžiauja savo teisių neišmanančiu jaunimu ir neregistruoja jų dirbamų viršvalandžių ar naktinio darbo.

Anglijoje mediją ir komunikaciją studijuojanti Emilija Simsonaitė sako vasarą grįžusi į Lietuvą, nes pasiilgusi šeimos ir norėjusi papildomai užsidirbti.

„Taupyti – taupau, kam konkrečiai – nėra dar to tikslo, labiau gal pragyvenimui pačioj Anglijoj, kadangi už visą nuomą stengiuosi susimokėti pati“, – kalbėjo E. Simsonaitė.

Kasmet papildomų darbo rankų ieškantis restorano „Drama Burgers“ vadovas Eimantas Lumpickas teigia vasaromis sulaukiantis labai motyvuotų darbuotojų.

„Tikriausiai jie susikuria kažkokį planą per visą vasarą uždirbti tam tikrą sumą ar tai pinigų, ar tai kažko išmokti. Tai reikalauja tos jų aistros, energijos“, – aiškino E. Lumpickas.

ISM mokslininkai tyrė vasarą jau dirbusius ar ketinančius tai daryti studentes. Per 80 procentų teigė, kad juos domintų legalus darbas įmonėse, kurios tvarkingai moka algą, mokesčius valstybei, geba lanksčiai organizuoti darbo laiką ir suteikia visas socialines garantijas. 10 procentų sakė, kad rinktųsi neoficialų susitarimą, nes taip į rankas gautų didesnį atlygį. Pasak tyrimui vadovavusios mokslininkės Eglės Verseckaitės- Grzeskowiak, studentai, nors ir dirbdami mažos kvalifikacijos darbą, kelia vis aukštesnius reikalavimus darbdaviui.

„Jie nori, kad tie pinigai būtų tokie, kad apsimokėtų dirbti atostogų sąskaita, taip pat jie nori, kad jaustųsi saugiai, ne vienas ir ne du pasakė: „tam, kad aš dirbčiau gerai ir produktyviai, aš turiu gerai jaustis“. [...] Tačiau šiuolaikinis jaunimas juokiasi, už pilvų susiėmę, iš skelbimų kur rašo, kad „garantuojame laiku mokamą algą“ – tai turi būti savaime aišku jiems“, – komentavo mokslininkė.

Tyrimo rezultatus patvirtina ir Darbo inspekcija, kurios duomenimis, terminuotas darbo sutartis vasaros laikotarpiui sudariusių darbuotojų daugėja, bet šį sezoną fiksuota ir daugiau neapskaitytų darbo valandų, pavyzdžiui, neapmokėtų viršvalandžių ar naktinio darbo, nors laikinas darbuotojas ir turi legalią darbo sutartį. Šiemet Darbo inspekcija atliko dukart mažiau tokių patikrinimų, bet rado daugiau pažeidimų: pernai tokių atvejų buvo apie 130, šiemet – 150.

„Paprastai tai būna pirmasis jų darbas ir darbdaviai, neretai pasinaudodami savo galia, pradeda piktnaudžiauti turimomis teisėmis. [...]

Šiuo metu dėl pandemijos atsirado daug darbo jėgos, studentai neišvyko į užsienį, pasiliko Lietuvoje ir atsirado didelė darbo jėga, kuri nori įsidarbinti“, – pasakojo Valstybinės Darbo inspekcijos atstovas Gediminas Noreika.

Darbo inspekcija daugiausia pažeidimų fiksuoja aptarnavimo srityje.

Žinios. Žvejai mėgėjai Klaipėdoje surengė protesto akciją – reikalauja uždrausti verslinę žvejybą Kuršių mariose