Verslas

2020.07.31 22:25

Vieniems kalbant apie prasčiausius rezultatus nuo karo, kiti per pandemiją klesti: džiūgauja amerikiečių technologijų milžinės

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.31 22:25

Euro zonos ekonomika antrą šių metų ketvirtį smuko kiek daugiau nei 12 proc. Dar daugiau smuko Jungtinių Valstijų ekonomika – ji susitraukė trečdaliu. Vienoms ūkio sritims kalbant apie prasčiausius rezultatus nuo karo ir Didžiosios depresijos laikų, vienas sektorius per pandemiją klesti – tai amerikiečių technologijų milžinės.

Šiais metais pasaulis, atrodo, neturėjo ko per daug švęsti ir tai atsispindi šampano pardavimuose – jie krito trečdaliu. Dėl to daugiau nei 16 tūkst. Prancūzijos vyndarių ir šampano gamintojų neteks beveik dviejų milijardų eurų pajamų.

„Metai prasidėjo gerai, bet dabar išgyvename krizę, kuri, skaičiuojame, mus paveiks labiau nei Didžioji depresija“, – sako Prancūzijos šampano komiteto atstovas Thibautas Le Mailloux.

Rūsiuose dulkėti liks maždaug 100 mln. neparduotų šampano butelių, Prancūzijai registruojant rekordinį ekonomikos nuosmukį. Antrąjį šių metų ketvirtį šalies bendrasis vidaus produktas krito mažiau, nei prognozuota, bet vis tiek kaip niekada daug – beveik 14 procentų.

„Tai žiaurus skaičius, bet ne toks žiaurus, kokio tikėjomės. Prognozė buvo 17 procentų. Tai įrodo, kad, susidūrę su krize, nesame visiškai bejėgiai“, – teigia Prancūzijos ekonomikos ministras Bruno Le Maire.

Italijoje ekonomika antrą šių metų ketvirtį traukėsi daugiau nei 12 procentų, Ispanijoje kaip ir prognozuota – beveik penktadaliu.

Jau vakar paskelbta, kad rekordiškai traukėsi ir didžiausia euro zonoje – Vokietijos ekonomika – ji smuko dešimtadaliu.

„Tikimės, kad antrą šių metų pusmetį vėl augsime. Bet tai reiškia, kad Vokietijos ekonomika per visus metus vis tiek trauksis daugiau nei šešis procentus. Kitąmet vėl tikimės augimo“, – mano Vokietijos ekonomikos ministras Peteris Altmaieras.

Įvestas karantinas ir judėjimo apribojimai labiausiai kirto paslaugų sektoriui, turizmui ir transportui.

„Dabar tokia situacija, kad, sakyčiau, išgyvename didžiausią savo istorijoje finansų krizę“, – atskleidžia „Deutsche Bahn“ valdybos pirmininkas Richardas Lutzas.

Žinios. Euro zonos ekonomika smuko kiek daugiau nei 12 procentų

Bet per pandemiją kentėjo ne visi – Jungtinių Valstijų technologijų milžinės klestėjo. Elektroninės prekybos kompanijos „Amazon“ pardavimai antrą metų ketvirtį šoktelėjo beveik pusantro karto, bendras vartotojų skaičius „Facebook“ valdomuose socialiniuose tinkluose išaugo 15 procentų, o „Apple“ telefonų pardavimai lūkesčius viršijo beveik keturiais milijardais eurų.

Rezultatai paskelbti įmonėms siekiant atremti kaltinimus monopoliu ir nesąžininga konkurencija, o Jungtinių Valstijų ekonomikai smukus trečdaliu.

„Taigi pirmąjį šių metų pusmetį išsikasėme sau gilią duobę, iš kurios išlipti prireiks ne vienerių metų, o ne mėnesių. Ant popieriaus, trečią ir ketvirtą šių metų ketvirčius galbūt matysime įspūdingą augimą. Bet jei ekonomika susitraukė 33 proc., tai reikia 50 proc. augimo, kad pasivytume“, – supažindina finansų analitikas Gregas McBride.

Viltys dedamos į likusį pusmetį, bet virusui toliau plintant, iššūkiai ekonomikai irgi nedings, ypač jei bus grįžtama prie griežtesnių apribojimų kaip Jungtinėje Karalystėje, kur Šiaurės Anglijoje paskelbti apribojimai susitikti skirtinguose namų ūkiuose gyvenantiems asmenims paveiks apie keturis milijonus žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.