Verslas

2020.07.28 15:04

ES dėl saugumo įstatymo apribos eksportą į Honkongą

ELTA2020.07.28 15:04

Europos Sąjunga (ES) apribos įrangos, kuri galėtų būti naudojama stebėjimui ir represijoms, eksportą į Honkongą po to, kai Pekinas įvedė prieštaringai vertinamą saugumo įstatymą, antradienį teigė diplomatiniai šaltiniai.

Blokas pareiškė didelį susirūpinimą dėl naujojo įstatymo, kuris, anot kritikų, smarkiai apribos Honkongo ilgalaikę autonomiją ir dalinę laisvę.

Tačiau ES sunkiai sekėsi pasiekti susitarimą dėl vieningo atsako Kinijai, pasidalinus šalių narių nuomonėms, ar reikėtų pasipriešinti Pekinui – itin svarbiam prekybos partneriui – ar bandyti su juo bendradarbiauti.

Anksčiau šį mėnesį vykusiame užsienio reikalų ministrų susitikime Prancūzija ir Vokietija pasiūlė įvesti apribojimų vadinamosioms „dvilypio naudojimo“ technologijoms, kuriems oficialiai bus pritarta antradienį.

Kartu su eksporto apribojimais ES taip pat pristatys priemonių, padėsiančių buvusios Didžiosios Britanijos kolonijos gyventojams lengviau keliauti po Europą – jiems bus suteikiamos vizos, stipendijos ir bus vykdomi akademiniai mainai, teigė diplomatai.

Pristatydamas šį planą, Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas teigė, kad, įsigaliojus naujajam saugumo įstatymui, dėl represijoms galimai naudojamos įrangos eksporto „yra tikslinga elgtis su Honkongu taip pat, kaip ir su žemynine Kinija“.

Pekinas antradienį paskelbė stabdantis ekstradicijos sutartis su Kanada, Australija ir Didžiąja Britanija, šioms šalims ėmusis tokių pat žingsnių dėl naujojo saugumo įstatymo.

Buvusi Honkongo kolonijinė valdytoja Didžioji Britanija praėjusią savaitę nutraukė ekstradicijos sutartį, teigdama, kad saugumo įstatymas „smarkiai pakeitė pagrindines prielaidas“, įskaitant nuostatą kai kurių bylų nagrinėjimą perkelti į žemyninę Kiniją.

Pekinas tvirtina, kad saugumo įstatymas yra reikalingas tam, jog politinių neramumų ilgą laiką purtytoje saloje būtų galima atkurti stabilumą.