Verslas

2015.11.18 12:51

Tyrimas: 82 proc. lietuvių norėtų turėti savo verslą

ELTA 2015.11.18 12:51

Lietuva – trečia Europoje ir vienuolikta pasaulyje pagal verslumo kultūros rodiklius, rodo pasaulinis verslumo tyrimas AGER 2015. Nors 83 proc. lietuvių teigiamai vertina verslumą, tik 44 proc. Lietuvą įvardija kaip verslininkams draugišką šalį.

Šiemet pirmą kartą į tyrimo klausimyną įtrauktas verslumo indeksas, skaičiuotas pagal žmogaus norą tapti verslininku, turimas galimybes šalyje pradėti verslą ir žmogaus atsparumą socialiniam spaudimui.

Vertinant šimtabalėje sistemoje, verslumo indeksas Lietuvoje siekia 60, palyginimui, tarptautinis vidurkis – 50, Europos – 54. Europoje aukštesnis indeksas nei Lietuvos yra tik Slovėnijoje (70) ir Turkijoje (62). Pagal šių metų verslumo indeksą, 82 proc. lietuvių norėtų būti verslininkais, 41 proc. įsitikinę, kad turi reikiamas galimybes pradėti savo verslą, o 56 proc. mano, kad socialinis spaudimas nesumažintų jų noro tai padaryti.

Pasak Kazimiero Simonavičiaus universiteto (KSU) prorektorės Austės Kiškienės, svarbiausias tyrimo rezultatas Lietuvoje yra tai, kad teigiamas požiūris į verslumą išlieka pastovus ir beveik nekinta visose amžiaus grupėse.

„Nepaisant to, kad šis skaičius, palyginti su pernai, nežymiai sumažėjo, tyrimas rodo, kad verslumas tampa mūsų šalies kultūros ir mentaliteto dalimi, suprantamas kaip vertingas ir svarbus asmeninis bei profesinis bruožas. Tačiau nors norinčiųjų pradėti verslą skaičiai dideli, realių veiksmų imtis neskubama“, – tyrimo rezultatus komentavo A. Kiškienė.

Anot KSU prorektorės, skiriasi vertinimas ir reali situacija šalyje – lietuviai įvertina ne tik savo teigiamą požiūrį, bet ir galimus trukdžius, pradedant verslą: ekonominę situaciją, administracinį reguliavimą, kurie galėtų apriboti verslumą.

„Pastebima, kad daugiausiai žmonių stabdo verslo kūrimo rizikos, jie bijo finansinės atsakomybės, nesėkmės. Pradedantieji verslininkai dažnai teigia, kad susiduria su didele mokestine ir administracine našta“, – teigė A. Kiškienė.

Baimę pradėti nuosavą verslą jaučia net 64 proc. Lietuvos respondentų. Lietuviai labiausiai bijo finansinių sunkumų ir bankroto (40 proc.), ekonominės krizės grėsmės (20 proc.) ir teisinių padarinių (18 proc.).

Į klausimą, ar įsivaizduoja save pradedant verslą, teigiamai atsakė daugiau Lietuvos vyrų (53 proc.) nei moterų (43 proc.).

„Moterys Lietuvos visuomenę vertina kaip mažiau verslumui draugišką nei vyrai. Be to, pagal tyrimo duomenis, vyrai mano turintys daug didesnį verslumo potencialą nei moterys. Šią situaciją galima paaiškinti tuo, kad Lietuvos moterims apskritai sunkiau siekti norimos karjeros dėl šeimos pareigybių ar trūkstamos šeimos paramos, vaikų priežiūros galimybių ir dar daugelio kitų veiksnių“, – komentavo A. Kiškienė.

Pasak A. Kiškienės, Lietuvos verslas šiuo metu išgyvena pereinamąjį laikotarpį.

„Tarptautiniame kontekste pradėti verslą labiausiai skatina nepriklausomybė nuo darbdavio ir saviraiška. Baltijos šalyse ir Lietuvoje pirmoje vietoje išlieka nepriklausomybė, bet antroje – poreikis uždirbti papildomas pajamas. Lietuvoje, matyt, yra tas pereinamasis laikotarpis, kai verslas buvo kuriamas iš reikalo, o pereinama prie to, kad verslas kuriamas dėl to, kad yra naujų galimybių, idėjų ir noro jas įgyvendinti“, – spaudos konferencijoje žurnalistams sakė A. Kiškienė.

AGER (angl. Amway Global Entrepreneurship Report) – tai kasmet atliekamas pasaulio verslumo tyrimas. 2015 m. tyrimą atliko „Amway“ kartu su Vadybos mokyklos prie Miuncheno technikos universiteto Strategijos ir organizavimo katedra. Tyrimas vykdytas šių metų gegužę – rugpjūtį, apklausta beveik 55 tūkst. žmonių iš 44 pasaulio valstybių.