Verslas

2015.11.18 11:26

Lietuva norėtų būti pirmoji Jungtinių Valstijų SGD pirkėja

BNS 2015.11.18 11:26

Lietuva siekia tapti pirmąja šalimi, į kurią Jungtinės Amerikos Valstijos eksportuotų suskystintas gamtines dujas (SGD), sako šalies pareigūnai. Tačiau jie oficialiai nepatvirtina, kad dėl to jau susiderėta.

„Mes siekiame, kad pirmas krovinys (SGD iš JAV – BNS) pasiektų Lietuvą, bet tik už konkurencingą kainą. Ji priklausys nuo to, kaip pavyks susiderėti. Derybos dar nėra baigtos, galutinio atsakymo kol kas nėra“, – BNS sakė energetikos ministro patarėjas Mantas Dubauskas.

Energetikos ministras Rokas Masiulis sako, jog Lietuva nori parodyti, jog šalis turi galimybę importuoti dujas iš viso pasaulio, tačiau pabrėžia, kad jų importas iš JAV priklausys nuo kainos ir kitų sąlygų.

„Svarbu, kad ekonominės sąlygos būtų priimtinos – tiek kaina, tiek terminai, lankstumas. Mes dėliojame bendrą dujų portfelį – jei jį pagerintume papildomai vienu dviem kroviniais, kodėl to nepadarius? Pagrindinis veiksnys – jei tai padeda ekonomiškai“, – BNS sakė R. Masiulis.

„Reuters“, remdamasis šaltiniais, skelbia, kad Lietuva bus pirmoji šalis, importuosianti SGD iš JAV, o pirmasis krovinys į Klaipėdos terminalą bus atgabentas kitų metų vasarį. Vieno šaltinių teigimu, šiuo metu dėl jo deramasi.

Dujų prekybos įmonės „Litgas“ vadovas Dominykas Tučkus BNS teigė negalintis komentuoti derybų eigos.

„Galiu pasakyti tik vieną dalyką, kad jeigu būtų perkamas papildomas kiekis dujų per suskystintų gamtinių dujų terminalą, tai jis turėtų būti konkurencingas dujoms, tiekiamoms vamzdynais (iš Rusijos – BNS)“, – BNS sakė D. Tučkus.

Energetikos ministras Rokas Masiulis spalio viduryje BNS teigė, kad Lietuva derasi su JAV energetikos kompanija „Cheniere Energy“ dėl SGD pirkimo sutarties. Tuomet jis neprognozavo, ar Lietuva kitąmet įsigis dujų iš JAV, – esą viskas priklausys nuo kainos.

Pasak R. Masiulio, nors Lietuva turi 8 metų sutartį su Norvegijos „Statoil“, jei amerikietiškų dujų kaina būtų gera, šalis rastų, kur jas panaudoti.

Dujų prekybos įmonė „Litgas“ ir „Cheniere Energy“ šiemet vasarį pasirašė bendrąją prekybos sutartį, pagal kurią esant poreikiui, galėtų įsigyti dujų. Lietuvos įmonė yra pasirašiusi supratimo memorandumą ir su „Delfin LNG“.

„Cheniere Energy“ pirmoji JAV pasistatė SGD eksporto terminalą. Dar vienas didelis terminalas, kurį valdys „Delfin LNG“, pradės veikti 2019 metais.