Verslas

2015.11.17 18:41

LAT paskelbė džiugių žinių „Snoro“ klientams

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.17 18:41

Lietuvos aukščiausiasis teismas paskelbė, kad bankrutavusio banko „Snoras“ platintiems indėlių sertifikatams turi būti taikoma draudimo apsauga. Įsigijusieji tokius sertifikatus turi teisę atgauti iki 100 tūkst. eurų.

Įvairių instancijų teismai nagrinėja beveik 600 bylų, kurių ieškovai kreipėsi dėl „Snore“ įsigytų indėlių sertifikatų ir obligacijų. Ėmus aiškintis „Snoro“ veiklos aplinkybes, buvo nuspręsta, kad įstatymuose tokios sąvokos, kaip indėlių sertifikatai nėra, todėl jie, esą, neapdrausti. Tačiau jų turėtojai kreipėsi į teismus, tvirtindami, kad buvo įsitikinę, kad šie indėliai drausti.  Aukščiausiasis teismas išaiškino, kad indėlio sertifikatai iš esmės nedaug kuo skiriasi nuo įprastinio indėlio.

„Indėlio sertifikatas nebuvo skirtas apyvartai, tai nėra vertybinis popierius, kuriuo buvo prekiaujama kapitalo rinkoje, tai nebuvo vertybinis popierius, kurį buvo galima perleisti, padarant tam tikrus įrašus pačiame vertybiniame popieriuje. Iš principo indėlio sertifikatas yra tas pats indėlis ir jam taikoma indėlio apsaugos direktyva, tai savaime reiškia, kad asmenys, kurie yra įsigiję indėlių sertifikatus, patenka į indėlių apsaugos direktyvos taikymo sritį ir jiems turi būti mokamos draudimo išmokos, neviršijančios 100 tūkst. eurų, kaip ir įprastiniams indėlininkams“, – aiškino LAT pirmininkas Rimvydas Norkus.

„Aš laikiau indėlį dešimt metų. Ir ten vienam popieriuje buvo viskas surašyta. Tiesiai šviesiai – kiek tu laikai, kada tu gali paimti, kuo teisus, neteisus. Dabar duoda sertifikatus, į teismą atneša 40 lapų, sako – tu su visais susipažinai. Nebuvo to. Ir aš padariau išvadą, kad vis tik tai juodi reikalai banke buvo ir reikia kovoti dėl savęs“, – sakė ieškovas, „Snoro“ indėlių sertifikatų turėtojas Vytoldas Guliavičius.

Indėlių ir investicijų draudimo vadovė sako, pinigai draudimui grąžinti numatomi iš parduoto bankrutavusių kredito įstaigų turto ir sumokėtų draudėjų draudimo įmokų. Šią savaitę žadama įstaigos internetiniame puslapyje paskelbti informaciją apie draudimo išmokų grąžinimą.

„Žinome, kad indėlių sertifikatų turėtojų yra apie 4 tūkst., nes tai yra pripažintas draudimo objektas. Preliminariai numatoma apie 30 mln. eurų draudimo išmokų suma. Daliai indėlių sertifikatų turėtojų išmokos gali būti išmokėtos ir šiemet“, – tikino „Indėlių ir investicijų draudimo“ direktorė Aurelija Mažintienė.

LAT nusprendė, kad „Snoro“ platintos obligacijos, kitaip nei indėlių sertifikatai, nepatenka į indėlininkų apsaugos direktyvos taikymo sritį. O jų įsigiję asmenys galėjo suvokti skirtumą tarp obligacijų ir indėlių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.