Verslas

2020.07.20 15:05

Liūdnai pagarsėję Šventosios nameliai vėl dėmesio centre: VDU ieško pirkėjo, nors Vyriausybė žada juos griauti

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.07.20 15:05

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) aukciono būdu jau ketvirtadienį bandys parduoti 10 Šventojoje esančių ir universitetui priklausančių poilsinių namelių. Tačiau namelius įsigiję asmenys gali labai greitai jų ir netekti. Vyriausybė minimus namelius nori nugriauti arba perkelti į kitą vietą. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika baiminasi, kad namelius įsigiję asmenys gali bandyti pasipelnyti. 

Vytauto Didžiojo universitetas skelbia viešojo aukciono būdu liepos 23–24 dienomis parduodantis 10 poilsinių namukų, esančių Šventojoje, Kopų gatvėje.

Pradinė 10 namukų kaina – 40 tūkst. eurų, vieno vasarnamio dydis siekia apie 20 kv. m.

Tačiau namukus įsigijęs asmuo jau šį rudenį gali jų netekti, kadangi parduodami objektai priklauso kultūros paveldo objektų apsaugos ir pajūrio juostos zonai. Tai pažymima ir pačiame aukciono skelbime.

Dar šių metų kovo mėnesį Vyriausybė ėmėsi svarstyti, koks likimas laukia pajūrio juostos zonoje ir valstybinės reikšmės miško plotuose esančių namukų, kurių suskaičiuojama apie 260.

Aplinkos ministerija pavasarį pateikė siūlymą Vyriausybei – Šventosios poilsio namelius, esančius Baltijos pajūrio juostoje ir valstybinio miško teritorijoje už pajūrio juostos ribų, perimti visuomenės poreikiams.

Pagal paruoštą Aplinkos ministerijos projektą, namelius būtų planuojama perimti iki 2023 m. gruodžio 31 d.

Jeigu būtų nuspręsta namelius perimti, jų savininkams valstybė suteiktų kompensaciją pagal vidutinę namelių rinkos vertę. Skaičiuojama, kad teisiškai registruotų pastatų vidutinė rinkos vertė svyruoja nuo 4 030 iki 12 200 eurų.

Mažeika: pardavimas turi būti sustabdytas

Aplinkos ministras K. Mažeika portalui LRT.lt teigia, kad šiuo metu Vyriausybės pozicija yra tokia, jog VDU namelių nepardavinėtų, kol nėra aišku, koks bus jų likimas.

„Mes kaip tik turime rytoj susitikimą (su VDU – LRT.lt) ir tas pardavimas turi būti sustabdytas“, – LRT.lt sako ministras.

Anot jo, Vyriausybė nenori, kad nameliai būtų pardavinėjami šiuo metu, kadangi priėmus sprendimą namelius nugriauti valstybė privalėtų kompensuoti namelių kainą jų savininkams. Tokiu atveju, anot ministro, galėtų pasitaikyti situacijų, kai savininkai siektų pasipelnyti.

„Vyriausybės pozicija tokia, kad visos pavaldžios institucijos ir įstaigos nedidintų problemos, kadangi savininkams, kurie aukciono būdu įsigytų namelius, turėtume kompensuoti išlaidas ir namelius išpirkti. Kai kuriais atvejais netgi dirbtinai galėtų būti sukeltos kainos ir iš to kas nors galėtų pasipelnyti. Mes tikrai tokių aukcionų netoleruojame ir prašome juos nutraukti“, – sako K. Mažeika.

Ministras pabrėžia, kad nukentėti gali ir tie, kas nusipirks namelius norėdami juos renovuoti, įsirengti poilsiavietę, kadangi Vyriausybė žada juos nugriauti arba iškelti kitur.

K. Mažeikos teigimu, klausimas dėl Šventosios namelių likimo Vyriausybėje bus svarstomas rudenį.

„Rudenį tikrai grįžime prie to klausimo. Skaičiuojama, ar užteks 2 mln. eurų, kuriuos žadama skirti kompensacijai. Procesas vyksta, o Vyriausybė pavedė įvertinti galimas namelių perėmimo išlaidas. Yra įsipareigojimas, kad pajūrio juosta turi būti visos visuomenės interesas, o ne tik atskiros žmonių grupės, kuri vienu ar kitu būdu yra įsigijusi namelius“, – sako ministras K. Mažeika.

VDU: nameliai pradėti pardavinėti anksčiau, nei priimtas sprendimas juos nugriauti

Vytauto Didžiojo universiteto LRT.lt pateiktame atsakyme minima, kad namelių pardavimo aukciono organizavimas nėra niekaip susijęs su Vyriausybės ketinimais perimti namelius Šventojoje. Leidimas parduoti VDU priklausančius Šventosios namelius gautas dar 2019 metų spalį.

Kartą nameliai jau buvo parduoti, tačiau sandoris nebuvo įgyvendintas iki galo, o pardavimo sutartis nutraukta dėl nesumokėtų lėšų.

Pirmą kartą nameliai buvo parduoti už 160 500 eurų.

VDU teigimu, jų žinioje nameliai atsirado po to, kai įvyko Vytauto Didžiojo ir Aleksandro Stulginskio universitetų integracija, kadangi šie nameliai priklausė ASU (dabar VDU Žemės ūkio akademija). Anksčiau jie buvo naudojami kaip poilsiavietė.

Pastatai parduodami todėl, kad universitetui jie yra nereikalingi. Pardavus juos, gautos lėšos bus panaudotos įgyvendinant Žemės ūkio akademijos investicinį projektą „Valstybės turto investavimas ir VšĮ Aleksandro Stulginskio universiteto savininko kapitalo didinimas“, kuriuo siekiama atnaujinti studentų bendrabutį Akademijos miestelyje. Šiam projektui finansuoti jau gauta lėšų pardavus ir kitą universiteto turtą.