Verslas

2015.11.16 17:11

Teroras Paryžiuje pakoreguos ir Europos ekonomikos realijas

15min.lt 2015.11.16 17:11

Islamistų surengti teroro aktai Paryžiuje neabejotinai turės įtakos tiek visos Europos verslui, tiek ekonomikai. Turizmo ir prekybos sektoriai nukentės patys pirmieji, tačiau jie nebus vieninteliai. Be to, poveikis verslui bus ne tik tiesioginis, bet ir atsiskleis galimai pakitusia Europos šalių politika, rašo naujienų svetainė fortune.com.

Padidėjęs sekimas

Panašu, kad ne vienerius metus Europoje vykusius debatus dėl sekimo teroro išpuoliai Paryžiuje pakreips jį palaikančiųjų naudai. Nors didesnis visuomenės sekimas ir nereikš, kad panašaus pobūdžio ataka galės būti užkirsta ateityje, bet džihadistų išpuoliais pasinaudos tos jėgos, kurios aiškina, kad individų privatumas internete nėra šventas dalykas.

Štai Didžioji Britanija prieš kelias savaites palaimino sprendimą, leidžiantį policijai įsilaužti į kompiuterius bei rinkti didelius asmeninių susirašinėjimų kiekius.

Be to, telekomunikacijos ir duomenis kaupiančios įmonės privalės padėti britų policijai per jų vykdomas saugumo operacijas.

Pakitusi pozicija migrantų atžvilgiu

Nors oficialių pokyčių dar nematyti, tačiau akivaizdu, kad prieš didžiulio musulmonų pabėgėlių kiekio priėmimą Europoje pasisakantys politikai įgis dar didesnį svorį.

Europos Komisijos (EK) planai perskirstyti 160 tūkst. migrantų po visas Bendrijos šalis jau dabar susiduria su problemomis, tačiau panašu, kad įvykiai Paryžiuje dar labiau padidins pasipriešinimą Briuselio planams. Egzistuoja rizika, kad ES šalims nesutarus dėl migrantų srautų paskirstymo, gali būti paralyžiuoti ir ekonominius klausimus liečiantys sprendimai.

Jeigu Šengeno zona subyrėtų, tai paveiktų tiek prekybą tarp valstybių narių, tiek pakirstų verslo pasitikėjimą.

Europos be sienų pabaiga

Pasienio kontrolės atsisakymas neabejotinai yra vienas iš didžiausių ES pasiekimų. Tačiau po prasidėjusios migrantų krizės matoma kaip pasienio kontrolę pradėjo iš naujo įvesti viena bendrijos šalis po kitos.

Angelos Merkel eros pabaiga?

Paryžiaus atakos gali dar labiau sumažinti Vokietijos kanclerės populiarumą. Ši politikė buvo viena iš didžiausių privatumo iškėlimo virš saugumo advokačių. Be to, ji laikoma viena iš entuziastingiausių pabėgėlių priėmimo šalininkių.

Vis dėlto, tokia politika, panašu, nėra visiškai priimtina jos buvusiems rinkėjams, o tai matoma smunkančiose kanclerės reitinguose.

Nors jos politinės eros pabaiga ir nekeltų didelės grėsmės Europos ekonomikai, tačiau jos galimi įpėdiniai, tikėtina, kad laikysis kiek kitokios pozicijos euro zonos atžvilgiu.

Pavyzdžiui, prasidėjus kitai galimai euro zonos krizei Berlynas be A.Merkel lyderystės galbūt nesipriešintų kai kurių eurą turinčių šalių pašalinimui iš euro zonos.