Verslas

2020.07.14 14:44

Seimo komitetas linkęs pritarti uždrausti aerobiškai skaidžių plastikinių vienkartinių gaminių produkciją

Jonas Deveikis, LRT.lt2020.07.14 14:44

Seimo Aplinkos ir apsaugos komitetas grįžo nagrinėti dar 2018 m. įregistruoto įstatymo projekto uždrausti aerobiškai skaidžius plastikinius pirkinių maišelius. Tačiau komitetas linkęs pritarti uždrausti ne tik aerobiškai skaidžius plastikinius pirkinių maišelius, bet ir visą vienkartinę produkciją, pagamintą iš aerobiškai skaidaus plastiko. Tokį draudimą nuo 2021 m. metų numato ir Europos Sąjungos (ES) direktyvos. 

Vasaros metu vos pavykus surinkti kvorumą (komiteto posėdyje dalyvavo 6 iš 11 Seimo narių), Seimo Aplinkos apsaugos komitetas antradienį grįžo prie „valstietės“ Virginijos Vingrienės dar 2018 m. įregistruoto įstatymo projekto, Lietuvoje uždrausti gaminti ir platinti aerobiškai skaidžius plastikinius pirkinių maišelius, kurie anksčiau buvo laikomi ekologiškesniais.

Projekto aiškinamajame rašte rašoma, kad aerobiškai skaidų plastiką įvertinus per greitesnio suirimo prizmę, aplinkai galimai padaroma daug daugiau žalos.

Pažymima, kad pirminio irimo proceso metu suskilęs į daugybę mikrodalelių, aerobiškai skaidus plastikas padaro daug žalos, o daugiausiai jos padaroma jūros ekosistemai, nes smulkūs plastiko gabaliukai patenka į jūrinės gyvūnijos mitybos grandinės schemą, o patikimų įrodymų, kad aerobiškai skaidus plastikas yra mažiau žalingas – nėra.

V. Vingrienės teigimu, įstatymo projektas galėtų įsigalioti nuo 2021 m. liepos 3 dienos.

Numatoma, kad papildomų lėšų įstatymui įgyvendinti nereikės.

Prekybos tinklo „Maxima“ atstovė Rima Aukštuolytė portalui LRT.lt teigė, kad „Maxima“ aerobiniais skaidžiais maišeliais nebeprekiauja jau 3-4 metus.

„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis pažymėjo, kad prekybos tinklas tokių maišelių nebenaudoja jau pastaruosius penkerius metus. Aerobinių skaidžių maišelių nenaudoja ir prekybos tinklas „Rimi“, o prekybos tinklas „LIDL“ nuo šių metų vasario mėnesio iš viso atsisakė vienkartinių plastikinių maišelių.

Siūlo uždrausti ne tik maišelius, bet ir visą aerobiškai skaidžių vienkartinių plastiko gaminių produkciją

Seimo narė V. Vingrienė komiteto posėdyje teigė, kad Europos Sąjungos (ES) direktyva numato ir įpareigoja iki 2021 m. liepos 3 d. į Lietuvos teisės sistemą perkelti ES direktyvą dėl draudimo naudoti aerobiškai skaidžių plastiko gaminių produkciją.

„Buvo manoma, kad aerobiškai skaidus plastikas yra pažangus dalykas, tačiau jis yra daug labiau taršus nei paprastas plastikas. Jis suskyla į mažus mikroplastikus ir užteršia aplinką. Patenka į mitybos grandinę, kvėpavimo takus. Susidaro didžiulė tarša, nes jam susiskaidyti reikia specifinių sąlygų. Tai ugdo neteisingą ekologinį sąmoningumą, todėl žengtume didžiulį žingsnį pritarę šiam siūlymui“, – tikino V. Vingrienė.

Liberalas Simonas Gentvilas atkreipė dėmesį, kad Seimo Teisės departamento aiškinimu, toks V. Vingrienės siūlymas yra perteklinis, todėl jis klausia, ar tikrai reikia tokią nuostatą priiminėti įstatymu.

„Jis nėra perteklinis, mes tiesiog priimame nuostatą, kad rinkai nebūtų galima gaminti ir tiekti aerobiškai skaidaus plastiko. (...) Direktyvą mes turime įgyvendinto nepavėlavę, o anksčiau galime tai padaryti“, – patikino V. Vingrienė.

Seimo posėdyje dalyvavusi Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės vadovė Agnė Bagočiūtė teigė, kad idėjai ministerija pritaria, tačiau siūlo atsižvelgti į Vyriausybės išvadoje pateiktas pastabas ir patikslinti įstatymą papildomais draudimais.

„Siūlome praplėsti įstatymą, nes kaip teisingai paminėjo V. Vingrienė, visose ES šalyse iki kitų metų liepos 3 dienos privalo būti perkelta direktyva dėl vienkartinių plastikinių gaminių vartojimo mažinimo. Vadinasi, nuo kitų metų liepos 3 dienos turi būti nebetiekiami rinkai ne tik aerobiškai skaidžių plastikinių pirkinių maišeliai, kaip siūlo gerbiama Seimo narė, bet ir visi iš aerobiškai skaidaus plastiko pagaminti vienkartiniai gaminiai. Todėl siūlome vienu metu perkelti kitoje direktyvoje nustatytus draudimus, ir dėl šiaudelių, vienkartinių indų, tam, kad nepriiminėtume po 10 įstatymų dėl kiekvieno draudimo“, – pasiūlė A. Bagočiūtė.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje 2018 m. vienam gyventu teko 321,7 vienetai plastikinių maišelių. Po 52,8 storesnius maišelius, kurie Lietuvoje jau apmokestinti, ir po beveik 269 – plonus, biriems produktams skirtus maišelius.

Numatoma, kad nuo 2025 metų ES šalyse kiekvienas gyventojas privalėtų sunaudoti ne daugiau kaip po 40 apmokestintų maišelių.

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Imbrasas pažymėjo, kad taip pat pritartų Aplinkos ministerijos pasiūlymui priimti visą įstatymų paketą dėl aerobiškai skaidžių plastiko vienkartinių gaminių draudimo, o ne tik dėl maišelių draudimo.

Seimo aplinkos apsaugos komitetas nepritarė V. Vingrienės siūlymui svarstyti tik aerobiškai skaidžių plastikinių maišelių draudimą, bet pritarė, kad įstatymo projektas būtų papildytas nuostata, jog būtų draudžiami visi aerobiškai skaidaus plastiko vienkartiniai gaminiai.

Tokią nuostatą Seimo Aplinkos apsaugos komitetas svarstys kitą posėdį.

Nuo 2021 m. vidurio Europos Sąjungoje įsigalios draudimas tiekti rinkai plastikinius ausų krapštukus, stalo įrankius, lėkštes, šiaudelius, gėrimų maišiklius, oro balionėlių lazdeles, taip pat iš aerobiškai skaidaus plastiko pagamintus vienkartinius gaminius ir maisto tarą, gėrimų indelius ir jų dangtelius, pagamintus iš polistireninio putplasčio.