Verslas

2020.07.13 20:01

Verygai perspėjus apie antrosios COVID-19 bangos grėsmę, iš vaistinių šluojamos medicininės kaukės

Edita Vitė, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.07.13 20:01

Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai perspėjus, kad koronavirusas savo nagus gali parodyti net ir rugpjūčio mėnesį, pastebimas ryškus apsauginių medicininių kaukių pardavimas. Nors kaukių pirkimas išaugo, tačiau maisto atsargų gyventojai nepuola kaupti.

Nors A. Veryga LRT RADIJUI tikino, kad prognozuoti dėl antrosios koronaviruso bangos yra sudėtinga, tačiau, pasak jo, ruošiamasi tam tikrai yra. „Užtektų labai nedaug ir mes su ta banga galime susidurti dar rugpjūtį, – įspėja A. Veryga. – Kiek man teko susipažinti su mokslininkų prognozėmis, tai ten labai daug yra nežinomųjų, tad ir pati prognozė gaunasi labai netiksli.“

Apie antrosios COVID-19 bangos grėsmę jau seniai kalba ne tik sveikatos apsaugos ministras, bet ir kiti sveikatos apsaugos specialistai.

Pastebima, kad ir žmonės pradeda ruoštis antrąjai COVID-19 bangai. Vaistininkai skaičiuoja, kad apsauginės kaukės vėl tapo paklausiausia preke.

„Patys pastebime, kad per liepos keletą dienų, kiek dabar jų praėjo, jeigu liepos 1 dieną pardavėme 4 tūkstančius vienetų visose mūsų 275 vaistines, tai liepos 9-ąją, nepraėjus nei 9 dienoms, jau tas skaičius patrigubėjo iki 16 tūkstančių. Dar vienas dalykas kokį pastebime – susidomėjimas respiratoriais išaugo. Jeigu kasdien jų buvo sumažėjęs susidomėjimas, dabar keturis kartus išaugo respiratorių įsigijimas“, – teigia „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė.

Tokia paklausa rodo, kad žmonės savo saugumu rūpinasi iš anksto, sako „Gintarinės vaistinės“ atstovas Džeraldas Kauneckas. Jis teigia, kad ir jų vaistinių tinkle pardavimai išaugo apie tris kartus.

„Pardavimai išaugo apie tris kartus lyginant su ankstesniu laikotarpiu. Tai mes darome tokią prielaidą, kad žmonės nelaukia ir yra linkę apsirūpinti iš anksto. Dabar kainos, kai nebėra to piko, tikrai konkurencingos ir sumažėjusios, tai žmonės pas mus racionalūs, taupūs, tai manau, tai irgi turi įtakos, kad nori iš anksto nusipirkti. Miesto žmonės yra daugiau besirūpintys, regionuose žmonės gal paprasčiau, liaudiškomis priemonėmis naudojasi ar kitaip žiūri“, – LRT RADIJUI aiškina jis.

Vienkartinės kaukės prekybos vietose dabar kainuoja apie 50 eurų centų. Laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė pastebi, kad pirkėjai elgiasi racionaliai ir perka kaukes tada, kai jų paklausa sumažėjusi, todėl ir kaina mažesnė nei karantino metu.

„Tai dėl to žmonės ir naudojasi proga pasirūpinti sveikatos apsaugos priemonėmis, ypač atsižvelgiant į tai, kad dabar jų kaina yra labai nukritusi lyginant su tuo, ką mes turėjome pačiame krizės įkarštyje. Tai žmonės čia elgiasi, sakykime, gal visai racionaliai. Kainos, jos reaguoja į paklausą, kai paklausa šauna į viršų, logiška, kai, gyventojai pradeda konkuruoti dėl tų pačių prekių, tų pačių produktų ir tos kainos bent laikinai šokteli į viršų“, – aiškina I. Valeškaitė.

Nors kaukių rinkoje pastebimas pagyvėjimas, prekybos tinklų atstovai teigia, kad maisto atsargų pirkėjai nekaupia – prekyba makaronais, kruopomis ar konservais neišaugo. Prekybos tinklo „Maxima“ atstovė spaudai Rima Aukštuolytė teigia, kad ir per karantiną maisto produktų stygius nebuvo jaučiamas.

„Palyginome pastarąsias liepos savaites, tikrai nepastebime, kad ilgo vartojimo prekių pirkimas didėtų, ypač kruopų ar makaronų. Tai, ką stebėjime iki pirmo karantino ir palyginome liepa – pardavimai smukę, palyginti šiuo metu, ir jokių tendencijų neįžvelgiame. Aišku, vasara, taip pat juokiamės, kad marinuotų burokėlių pardavimai yra išaugę tai labiau nei prieš karantino paskelbimą, tai šaltibarščiai tas tendencijas keičia. Bet būtent kruopų, konservų, mėsos konservų, žuvies konservų, kas buvo populiariausios prekės prieš karantiną, tai jų pirkimo tikrai nėra išaugimo“, – tikina „Maximos“ atstovė.

„Rimi“ prekybos tinklo atstovė Renata Keršienė sako, kad maisto produktų antrosios bangos atveju trūkti neturėtų, o šiuo metu žmonės labiau renkasi vasaros iškilų prekes.

„Praėjusios savaitės pardavimų duomenys, pagal prekių kategorijas, tiek pagal skirtingas parduotuves ir skirtingus regionus, nerodo jokių ženklų, kad gyventojai jau būtų sunerimę. Iš tikrųjų matome, kad pirkėjai gyvena vasara, tuo sezoniškumu ir orais“, – aiškina ji.

LRT RADIJO pakalbinti gyventojai sako, kad reikia kaupti ne maisto, o labiau saugotis.

LRT.lt primena, kad Lietuvoje karantinas buvo paskelbtas kovo 16, o nutrauktas buvo birželio 17 dieną. Apie antrąją COVID-19 bangą kalbama daugėjant viruso atvejų ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse. Pirmadienį paskelbta apie 5 naujus koronaviruso atvejus Lietuvoje.