Verslas

2020.07.13 13:28

Vaičiūnas atskleidė, kodėl nesutarė su Linkevičiumi dėl Astravo AE: išsiskyrė taktikos

atnaujinta 14.19
Lukas Blekaitis, ELTA2020.07.13 13:28

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, kad derybose su Baltijos šalimis dėl Astravo AE pagamintos elektros energijos nepirkimo nesutarimai su užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi kilo dėl taktinių klausimų.

„Tai buvo taktikos tam tikri klausimai, kurie susiję ne su pačia principe pozicija, bet su tam tikrais argumentais, kiek dabartinė metodika, kuri dabar galiojanti, ar ji galiotų ir kokias tai turėtų pasekmes Baltijos šalių sistemoms rinkoje. Pagrindinis galbūt buvo taktikų išsiskyrimas šiuo klausimu“, – žurnalistams Kruonio hidroelektrinėje teigė Ž. Vaičiūnas.

„Bet dirbame glaudžiai visais frontais, kad būtų užtikrintas tvarus susitarimas visoms Baltijos šalims, pirmiausia užtikrinant Lietuvos interesą“, – pridūrė jis.

Tuo tarpu prezidentas Gitanas Nausėda radikalių nuomonių išsiskyrimų tarp ministrų nepastebėjo.

„Mano inicijuotame susitikime, kuriame abu ministrai dalyvavo, labai radikalių nuomonių išsiskyrimų nepastebėjau. Manau, kad visi dirbame Lietuvos labui ir stengiamės, kad sprendimai būtų optimalūs mūsų žmonių saugumui ir ekonomikos labui“, – teigė G. Nausėda.

ELTA primena, kad prezidentas savo metinėje kalboje teigė, jog dėl Astravo AE vietinės reikšmės memorandumai ir laiškai vienas kitam čia nepadės. Šalies vadovas ragino sutelkti jėgas ir drauge kalbėtis su užsienio valstybių vadovais ir tarptautinėmis organizacijomis.

Pasak energetikos ministro Ž. Vaičiūno, šiuo metu yra deramasi su Baltijos šalimis dėl bendro plano, kaip išvengti Baltarusijoje pagamintos elektros energijos patekimo į rinką. Toks susitarimas, ministro teigimu, leidžia įgyvendinti „antiastravinį“ įstatymą.

Tuo metu konservatoriai laikosi pozicijos, kad Baltijos šalių susitarimas dėl prekybos elektra su Baltarusija atvertų kelią Astravo AE elektros prekybai šiose šalyse bei grubiai pažeistų šiuo metu Lietuvoje galiojančius „antiastravinius“ įstatymus.

Vaičiūnas: yra tik teorinė galimybė Astravo AE vieną kartą pasinaudoti Kruonio hidroelektrine

Ž. Vaičiūnas sako, kad Lietuva yra informavusi Baltarusiją, jog Astravo AE negalės naudotis Kruonio HAE rezervų pajėgumais.

„Lietuva yra priėmusi reikalingus teisinius žingsnius ir apie tai informavusi Baltarusiją, kad šis objektas negalėtų būti naudojamas kaip rezervas. Pačiu kritiškiausiu atveju parengti mūsų sistemos operatoriaus planai, kaip turėtų būti elgiamasi“, – žurnalistams Kruonio HAE teigė Ž. Vaičiūnas.

Vis dėlto jis užsiminė apie teorinę galimybę, kai vieną kartą rezervais galėtų pasinaudoti Astravo AE.

„Lietuvos perdavimo sistemos operatorius yra informavęs Baltarusijos perdavimo sistemos operatorių, kad šiuo objektu negali būti naudojamasi Astravo AE. Yra vienintelis klausimas, kadangi turime bendrą Baltijos šalių sistemą, jei būtų sistemos trikdis dėl neidentifikuotų priežasčių, kurios būtų siejamos su Astravo AE, tokiais atvejais tik galima galvoti ar manyti apie teorinę galimybę pasinaudoti vieną kartą. Bet tai būtų vienkartinis atvejis“, – sakė ministras.

Anot jo, avariniu atveju elektros energijos rezervus turėtų užtikrinti Rusija arba Baltarusija.

„Jei yra avarinis sistemos stabdymas tokios elektrinės, pirmiausia tokius rezervus turi užtikrinti Rusijos arba Baltarusijos perdavimo sistemos operatorius. Jeigu to nėra, tai yra kiekvieno sistemos operatoriaus atsakomybė, kad sistema veiktų stabiliai“, – kalbėjo Ž. Vaičiūnas.

„Lietuva tikrai neturi įsipareigojimų, kurie būtų siejami su Astravo AE poreikiais. Dėl to kalbėti apie sulaužytus susitarimus ar neįgyvendintus lūkesčius nėra jokio pagrindo“, – pridūrė jis.

Kad Kruonio HAE negalės naudotis Astravo AE, patvirtino ir prezidentas G. Nausėda.

„Kruonis nebūtų naudojamas kaip rezervas Astravo AE generavimui ir jo stabilumui garantuoti. Turi būti ieškomi kiti sprendimai ar alternatyvos. Manau, kiekvienas energetikos sistemos stabilumu suinteresuotas vadovas ar institucija yra priversta ieškoti rezervo, nes, priešingu atveju, sukelsime didelę riziką visam BRELL žiedui“, – pabrėžė prezidentas.

Kruonio HAE užtikrina didžiąją dalį viso būtino avarinio Lietuvos elektros energetikos sistemos rezervo kiekio.