Verslas

2020.07.14 13:56

Gyventojai deklaravo pajamas: kas iš besiverčiančiųjų individualia veikla uždirbo daugiausia?

Kamilė Gineikaitė, LRT.lt2020.07.14 13:56

Liepos 1 d. baigėsi 2019 metų pajamų deklaravimas, todėl jau aišku, kokia individuali veikla populiariausia ir kuriomis individualios veiklos rūšimis besiverčiantys asmenys gavo didžiausias pajamas.

Pajamas turi deklaruoti visi individualią veiklą pagal pažymą vykdę asmenys, net ir tie, kurie negavo pajamų.

Pastaruosius dvejus metus, remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, populiariausia individualios veiklos rūšis, kurią vykdė daugiausia žmonių, – „kitas, niekur kitur nepriskirtas, keleivinis sausumos transportas“. Šia individualios veiklos rūšimi užsiima maršrutinių ir užsakomųjų autobusų vairuotojai.

Už šią individualią veiklą savo pajamas deklaravo 14 970 mokesčių mokėtojų, arba tiek žmonių, kiek yra gyventojų Gargžduose. Tačiau šios veiklos vykdytojai vidutiniškai per metus gavo tik 1 546,91 Eur pajamų (čia ir toliau – neatskaičius mokesčių), per mėnesį tai būtų 128,90 Eur.

Kokios individualios veiklos rūšys yra pelningiausios, o už kurias gauta mažiausiai pajamų?

Virš 100 tūkst. uždirbo tik viena veikla

Daugiausia pajamų vienam žmogui uždirba „poilsiautojų ir kita trumpalaikio apgyvendinimo veikla“ besiverčiantys žmonės. 2019 metų pajamas deklaravo 646 mokesčių mokėtojai, o vidutiniškai visi kartu gavo 78 045 827 Eur pajamų. Per mėnesį vienas tokia veikla besiverčiantis asmuo vidutiniškai galėjo uždirbti 10 067,83 Eur. Pažymėtina, kad tai tik apytikslė suma, paskaičiuota, kiek vidutiniškai galėjo gauti asmuo, padalijus bendrą sumą iš mokesčių mokėtojų skaičiaus.

Antroje vietoje yra „konsultacinė verslo ir kito valdymo veikla“, kurią dažniausiai vykdo verslo konsultantai, tačiau 2 947 šios veiklos vykdytojai pajamų gavo 5 kartus mažiau nei besiverčiantys trumpalaikio apgyvendinimo veikla. Vienas verslo konsultantas per metus vidutiniškai gavo 31 499,06 Eur, arba 2 624,92 Eur per mėnesį popieriuje.

Kitos daugiausia uždirbusios veiklos yra „kita, niekur kitur nepriskirta, verslui būdingų paslaugų veikla“ (į šią klasę įeina stenografavimas, lėšų paieškos organizavimas, nuosavybės teisių atstatymo paslaugos, aukcionų vedėjų paslaugos ir pan.), „kita pagalbinė finansinių paslaugų, išskyrus draudimą ir pensijų lėšų kaupimą, veikla“ (šia individualia veikla užsiima investicijų konsultantai, hipotekos brokeriai ir konsultantai ir pan.), „kompiuterių programavimo, konsultacinė ir susijusi veikla“, kuria užsiima programuotojai, informacinių technologijų konsultantai. Visų šių veiklų pajamas deklaravęs vienas mokesčių mokėtojas uždirbo apie 29 tūkst. Eur, arba apie 2 416,67 Eur per mėn.

Kurį laiką nesiekė net 1000 Eur

Mažiausia pajamų uždirba asmenys, besiverčiantys „nesusijusio su apgyvendinimu socialinio darbo su pagyvenusiais ir neįgaliais asmenimis veikla“. Vienas iš 705 asmenų, kurie užsiima pagyvenusiųjų ir neįgaliųjų lankymu, pagyvenusių arba suaugusių neįgaliųjų asmenų priežiūra dienomis, vidutiniškai gavo 1 258,63 Eur pajamų per metus, arba beveik 105 Eur per mėnesį.

Tačiau dar 2018 m. jie gavo tik 690,30 Eur pajamų, o 2017 m. 503,52 Eur, ir jų mėnesinės šios veiklos pajamos nesiekė nė 50 eurų. Tačiau per dvejus metus jų pajamos išaugo daugiau nei du kartus.

Kitos mažiausiai uždirbusios veiklos yra vienaip ar kitaip susijusios su transportu: „kitas, niekur kitur nepriskirtas, keleivinis sausumos transportas“, „kita pašto ir pasiuntinių (kurjerių) veikla“, „taksi veikla“.

Per pastaruosius metus asmenų, dirbančių pagal individualios veiklos pažymą, skaičius auga, tačiau populiariausios individualios veiklos rūšys išlieka tos pačios.

LRT.lt primena, kad nuo liepos 1 d. pagal verslo liudijimą nebegali dirbti statybų, autoremonto, auklių paslaugas teikiantys asmenys, todėl padaugės tokia veikla pagal individualios veiklos pažymą besiverčiančių asmenų skaičius.