Verslas

2020.07.11 20:49

Daugėja paštomatų – plečiasi į periferiją, o netrukus gali įžengti ir į daugiabučių laiptines

Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.11 20:49

Ekspertai pabrėžia – jeigu kas nors ir išlošė per karantiną, tai tikrai elektroninės parduotuvės ir prekių bei siuntų pristatymo verslas. Didieji rinkos žaidėjai žada milijonines investicijas į paštomatų plėtrą ir bando užimti teritorijas, kur iki šiol sėkmės buvo ne itin daug. 

Šalies rajonuose jau šiemet turėtų atsirasti gerokai daugiau paštomatų. Netrukus jų gali atsirasti ir daugiabučių laiptinėse.

Įprastai paštomatus rasti galima šalia didžiųjų prekybos centrų ar tokiose vietose, kur gyventojų srautai – intensyvesni.

Bet paštomatas gali netrukus atsidurti gyvenamųjų namų laiptinėse, ar bet kur šalia namų. Naująjį prototipą kuriantys verslininkai sako, kad paštomatas veiktų su baterija, o jame – netgi būtų įmanoma palikti maisto produktų užsisakius iš parduotuvių. Pasak paštomatą kuriančio Šarūno Barausko, dabar vyksta testavimas.

Žinios. Bosnijoje ir Hercegovinoje minimos 25-osios Srebrenicos žudynių metinės

Ryšį šiame paštomate užtikrina prancūzų operatoriaus „Sigfox“ sukurta technologija. Ji naudojama sujungti išmaniuosius daiktus, pavyzdžiui, laikrodžius, elektros skaitiklius.

„Būtent ryšių technologija, lyginant su kitomis rinkoje esančiomis technologijomis, yra gerokai pigesnė. Sakykim, lyginant su tuo pačiu 4G, tai būtent „Sigfox“ šiuo atveju užtikrina patikimą ryšį. Taip pat tai yra ryšys, kuris atsparus trikdžiams, tai labai aktualu būtent nutolusiose vietovėse“, – pažymi Darius Pečkys, „Singletono“ technologijų direktorius.

Prototipus netrukus galės išbandyti ir vilniečiai – planuojama, kad keliose dešimtyse daugiabučių atsiras naujieji paštomatai. Jau anksčiau rinkoje įsitvirtinę žaidėjai nesnaudžia ir bando stiprinti pozicijas. DPD šįmet investuos per 7 milijonus eurų į paštomatų tinklo plėtrą ir jį išplės beveik triskart. Dėmesio centre – jau ir šalies rajonai, kur paštomatų dar nėra, arba jų trūksta.

„Niekas nežino, kas bus rudenį. Ar bus dar vienas karantinas, bet ir pati e-komercija nebegrįš į tą buvusį lygį. Tai, kas nutiko per 2–3 mėnesius, tiek ekspertų, tiek mūsų vertinimu, iš tikrųjų būtų įvykę geriausiu atveju per 2–3 metus“, – teigia „DPD Lietuva“ atstovas Tomas Vaišvila.

Į kovą dėl regionų stoja ir Lietuvos paštas. Palyginti su praėjusiais metais, pašto terminalais šįmet naudojamasi bent dukart dažniau. Ypač – šalies rajonuose. Svarstoma ir apie mobilius paštomatus.

„Omniva“ savo paštomatų tinklą dvigubai išplėtė dar prieš Kalėdas. Sprendimas itin pasiteisino per karantiną. Pasak generalinio direktoriaus Simono Bielskio, vis augant elektroninei prekybai, reikia neatsilikti.

„Tinklas tikrai plėsis. Baltijos šalys, be abejo, yra vienos iš lyderių pasaulyje pagal naudojimąsi paštomatais, bet elektroninė komercija taip greitai vystosi ir auga, po 20–30 proc. kiekvienais metais ir panašu, kad ta tendencija tikrai tęsis 5 ar 7 metus“, – sako „Omniva LT“ generalinis direktorius S. Bielskis

Per karantiną gyventojai internetu daugiausia pirko ir siuntų sulaukė su knygomis, elektronikos, grožio ir aprangos bei gyvūnų prekėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt