Verslas

2020.07.12 18:28

Dzūkijoje gimęs, mokslus sostinėje krimtęs, verslą kurti nutūpė Suvalkijos kaime: kaltininkė – suvalkietė žmona

Nijolė Baronienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2020.07.12 18:28

Dzūkijoje gimęs, mokslus sostinėje krimtęs, galiausiai nutūpė nedideliame Suvalkijos kaime. Šypsodamasis keramikas Artūras Matonis LRT RADIJUI sako, kad grįžti į provinciją paviliojo suvalkietė žmona. Kaime vyras ne tik kuria, čia pat parduoda savo gaminius, bet laiko randa ir trims savo atžaloms.

Puikiai keramiko amatą įvaldęs ir Prienų rajone, Skriaudžių kaime, įsikūręs Artūras Matonis nesigali palikęs triukšmingą sostinę. Augina tris vaikus, daro tai kas miela ir nepeikia gyvenimo savoje šalyje. „Rokų molį naudoju. Arba iš Kuršėnų atsivežu. Ten baltas molis“, – trumpai drūtai kalbą pradeda keramikas A. Matonis.


Vyras nusiteikęs optimistiškai ir tvirtina, kad iš keramiko darbo provincijoje galima išgyventi.

„Išgyventi tikrai galima. Apskritai, iš visko, ką darai, įmanoma išgyventi. Svarbu tik žmogui saiką jausti, – sako Skriaudžiuose gyvenantis ir dirbantis keramikas. – Neišgyvena žmogus tik tada, kada nori daugiau, nei kad suvartoja, nei kad jam reikia.“ Artūrui darbuotis ir išlaikyti šeimą padeda ir trys jo vaikai, noriai besidomintys tėčio amatu.

Išgyventi tikrai galima. Apskritai, iš visko, ką darai, įmanoma išgyventi. Svarbu tik žmogui saiką jausti.

Savo gaminiais Artūras prekiauja mugėse bei visur, kur, kaip pats sako, įmanoma prekiauti.

„Prekiauju ir mugėse, ir per internetą, ir į namus atvažiuoja pirkėjai. Labiausiai mėgstu mažas muges, ten žmonių nedaug, tačiau jie susidomi, perka. O štai Kaziuko mugėje būna daugiau prekeivių nei pirkėjų“, – tikina A. Matonis.

Lietuvoje gyvena daug sumanių žmonių. Mes be gamyklų, beveik plikomis rankomis sugebame sau pasidaryti puikų gyvenimą.

Keramiko profesiją pašnekovas sako įgijęs Dailės akademijoje. Įgūdžių tam įgijo dar ir nacionalinėje M. K. Čiurlionio mokykloje.

„Gimiau Žeimių kaime. Prie Nemuno. Prie Liškiavos. Mokiausi Varėnoje. Vėliau, nuo 12 metų, į Vilnių išvažiavau, į Čiurlionio mokyklą“, – pasakoja menininkas.

Tačiau sostinė Artūro nesužavėjo – vyras grįžo gyventi į provinciją. „Suvalkietė žmona paviliojo į savo kraštą, – prisipažįsta trijų vaikų tėtis. Nepaisant mažų atlyginimų įvairiose srityse, didžioji dalis lietuvių lieka savo krašte. Pasak A. Matonio, Lietuvoje likę lietuviai yra ypatingi.

Turime gerbti savo kultūrą. Tai ir yra mūsų milijonai ir milijardai. Kol mes turime savo žemę, esame turtuoliai.

„Tai ypatingi lietuviai. Visada taip sakau, – tvirtina 600 gyventojų kaime gyvenantis keramikas. – Gyvename mes labai gerai, esame turtingi. Lietuvoje gyvena daug sumanių žmonių. Mes be gamyklų, beveik plikomis rankomis, sugebame sau pasidaryti puikų gyvenimą.“

Esame milijonieriai, apsimetantys vargšais, įsitikinęs Artūras. Taip vyras kalba apie turtingą mūsų šalies istoriją.

Esame milijonieriai, apsimetantys vargšais.

„Man labai svarbi yra senovės lietuvių kultūra. Ta kultūra, manau, mus labai palaiko. Iš seno esame sukaupę didelį paveldą. Turime gerbti savo kultūra. Tai ir yra mūsų milijonai ir milijardai. Kol mes turime savo žemę, esame turtuoliai“, – įsitikinęs Skriaudžių kaimo keramikas Artūras Matonis.

Plačiau – radijo įraše


Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt