Verslas

2015.11.11 15:45

ES pritarė žydų nausėdijose pagamintų produktų specialiajam ženklinimui

BNS 2015.11.11 15:45

Europos Sąjunga trečiadienį pritarė produktų, pagamintų okupuotose palestiniečių teritorijose įkurtose žydų nausėdijose, specialiajam ženklinimui, sakoma Bendrijos pranešime, nors Izraelis perspėjo, kad toks žingsnis pakenks taikos procesui su palestiniečiais.

Europos Sąjunga trečiadienį pritarė produktų, pagamintų okupuotose palestiniečių teritorijose įkurtose žydų nausėdijose, specialiajam ženklinimui, sakoma Bendrijos pranešime, nors Izraelis perspėjo, kad toks žingsnis pakenks taikos procesui su palestiniečiais.

Per Briuselyje vykusį posėdį Europos Komisija „šį rytą priėmė aiškinamąjį raštą dėl prekių iš teritorijų, okupuotų Izraelio nuo 1967 metų birželio, ženklinimo“, sakoma ES aukščiausiosios vykdomosios valdžios institucijos pranešime.

Šis sprendimas buvo priimtas po daug mėnesių trukusių svarstymų, tačiau jis išreiškia ES nepasitenkinimą dėl Izraelio tęsiamos nausėdijų plėtros teritorijose, kurias palestiniečiai norėtų matyti savo būsimos valstybės dalimi.

ES jau daug metų reiškia nepritarimą nausėdijų plėtrai, o dabar siekia dar labiau diferencijuoti savo ryšius su Izraeliu ir nausėdijomis, baimindamasi, kad esamo statuso tolesnis palaikymas niekada neprivers žydų valstybės vyriausybės imtis kokių nors pokyčių.

Nausėdijos yra laikomos neteisėtomis pagal tarptautinius įstatymus, o jų egzistavimas ir plėtra laikoma didele kliūtimi pastangoms užtikrinti taiką.

Pirmąsias ženklinimo instrukcijas ES nustatys maisto ir kitokioms prekėms.

Izraelis: tai – diskriminacija

Izraelis, kuris jau seniai ir garsiai kritikuoja ženklinimo planą, pirmąkart pasiūlytą ES 2012 metais, į naujausią sprendimą reagavo su įtūžiu.

„Apgailestaujame, kad ES dėl politinių priežasčių pasirinko atlikti tokį išskirtinį ir diskriminuojantį žingsnį, įkvėptą boikoto judėjimo – ypač šiuo metu, kai Izraelis susiduria su terorizmo banga, nukreiptą prieš kiekvieną jo pilietį“, – sakoma Izraelio URM pranešime.

Ministerija argumentuoja, kad toks žymėjimas „neskatina jokio politinio proceso tarp Izraelio ir palestiniečių“.

Pranešime perspėjama, kad pastarasis žingsnis „taip pat gali sukelti pasekmių Izraelio ir ES ryšiams“.

Prekyba nausėdijų eksportuojamomis prekėmis sudaro tik nedidelę dalį prekybos tarp ES ir Izraelio, bet tų prekių specialus žymėjimas turėtų didelę simbolinę reikšmę.

Šio sprendimo išvakarėse Izraelio energetikos ministras Yuvalis Steinitzas pareiškė, kad specialus ženklinimas prilygsta „užslėptam antisemitizmui“.

Savo ruožtu Izraelio ambasadorius prie ES Davidas Walzeris irgi pareiškė, jog toks sprendimas esąs „nepriimtinas“.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu rugsėjį pažymėjo, kad tas prekių ženklinimo planas jam primena žydiškų produktų žymėjimą nacių laikais.

ES atmeta kaltinimus politikavimu

Tuo tarpu Europos Komisijos šaltiniai tvirtino, kad šis žingsnis nėra politinis.

„Tai yra techninis klausimas, o ne politinė pozicija“, – Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis sakė žurnalistams, kai ES aukščiausioji vykdomosios valdžios institucija pritarė tokiam ženklinimui.

V. Dombrovskis sakė, kad naujasis sprendimas yra susijęs su 28 šalių bloko, kuris yra didžiausia pasaulyje ekonomika, turinti per 500 mln. gyventojų, vartotojų teisių politika.

„Komisija pateikia rekomendacijas ES narėms ir ekonomikos veikėjams, siekdama užtikrinti produktų iš Izraelio nausėdijų kilmės ženklinimo taisyklių vienodą taikymą“, – pabrėžė V. Dombrovskis.

Pasak jo, ES sprendimas „nėra naujas teisės aktas arba nauja politika – jis paaiškina kai kuriuos elementus, susijusius su galiojančių ES teisės aktų interpretavimu ir veiksmingu įgyvendinimu“.

Etiketėse turės būti konkrečiai nurodoma, kad produktai yra pagaminti nausėdijose, bet dėl šio žymėjimo teksto bus leista nuspręsti pačioms Bendrijos narėms, aiškino šaltiniai.

Trys ES šalys – Belgija, Didžioji Britanija ir Danija – jau yra parengusios nacionalines ženklinimo instrukcijas, pridūrė jie.