Verslas

2020.06.29 22:32

Ekonomistas apie nesumažintos išankstinės pensijos precedentą: padarytas žingsnelis klaidingu keliu

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.29 22:32

Seimas apsisprendė, kad išėję į išankstinę pensiją ir turintys bent 40 metų stažą gaus visą, o ne sumažintą senatvės pensiją.

Ekonomistai sako, suprantantis valdančiųjų norą padėti, ypač dėl koronaviruso krizės darbo netekusiems vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau perspėja, kad Seimo daromos išimtys didins pensininkų gretas.

Sodroje dėl artimojo netekties išmokos dokumentus susitvarkiusi Audronė palaiko Seimo sprendimą nuo kitų metų išeinantiems į pensiją anksčiau ar tą jau padariusiems mokėti visą priklausančią senatvės išmoką. Moteris sako, jos negąsdina ir esminė sąlyga – turėti 40-ties ir daugiau metų stažą.

„Jau užtenka tų darbų, reikia pailsėt žmogui. Matot, jau mirties išmoka ir žmogui nieko nereikia, ir pensijų nereikia, nieko“, – sako Audronė.

„40 metų stažas, žinokit, tai labai daug. Man atrodo, kad čia jau nerealu. Jei kas norėtų anksčiau, tai iš kur paims tokį stažą?“, – svarsto į pensiją besiruošianti Alicija.

Rugsėjį į pensiją išeinanti Alicija sako, tą būtų padariusi jau prieš kelerius metus. Tačiau kantriai laukė pensinio amžiaus, nes rinktis išankstinę reikštų dar mažesnę pensiją – kas mėnesį kone puse procento.

„Ten 0,4 proc. nuo pensijos. Kaip sakant iki gyvos galvos mažesnė pensija bus“, – pabrėžia ji.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras L. Kukuraitis sako, kad turintys didelį stažą sumokėjo daugiau mokesčių, todėl teisinga jiems leisti rinktis išankstinę pensiją neprarandant jos dalies.

Tačiau ministras pabrėžia – negerai, kai „Sodra“ turi spręsti nedarbo problemas. Dėl koronaviruso krizės darbdaviai dažniausiai renkasi atleisti priešpensinio amžiaus darbuotojus.

„Jeigu visose darbo amžiaus grupėse, išskyrus jaunimą, atleidimų skaičius buvo 1-2 proc. didesnis negu įprasta, tai šiuo atveju šioje grupė yra 6 proc. ir tai rodo, kad būtent šita grupė pirmoji iškrenta iš darbo rinkos, jei yra sukrėtimai“, – aiškina ministras.

Vienas iš lietuviškos pensijų sistemos kūrėjų prof. dr. Teodoras Medaiskis sako, kad Seimo daromos išimtys didins pensininkų gretas.

„Daromas labai pavojingas precedentas. Politikai šiandien nustatė 40 (metų stažą – LRT.lt). Jau padarytas žingsnelis klaidingu keliu, tai ir antrasis, ir dešimtas žingsnelis gali būti klaidingu keliu padarytas. Nustatys politikai tada ir 35 metų, tai mes tada turėsime iš esmės pensinio amžiaus mažinimą. Labai šaunu, bet nuo to pensijos bus mažesnės“, – tikina ekonomistas T. Medaiskis.

Pataisų iniciatorius valstietis Tomas Tomilinas sako, kad šiandien suteikta išimtis – laikina, o per metus ji kainuos gal kokius porą milijonų ir palies kelis šimtus žmonių.

Rudenį bus bandoma atsisakyti dar prieš 15 metų įteisintos išankstinės pensijos, o likus keleriems metams iki pensijos netekusiems darbo planuojama mokėti nedarbo išmokas, nenutrūktų ir stažas.

Panorama. Išpuolis pajūryje: naktį nuniokotas gelbėtojų postas (su vertimu į gestų k.)

„Kaip mes šiuo metu darome su laikinąja darbo paieškos išmoka. Kaip žinote, visi bedarbiai turi 200 eurų. Bet tik pusę metų tai yra susijęs su karantinu, su pasekmėmis, bet mes kalbame apie sisteminį pasikeitimai ir tam reikalingi, žinoma, biudžeto resursai ir dėl to turės įvykti politinė diskusija“, – aiškina T. Tomilinas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skaičiuoja, kad parama priešpensinio amžiaus žmonėms, netekusiems darbo, biudžetui atsietų apie 70 mln. eurų.