Verslas

2020.06.29 20:00

Neperleidžiamos vaikų priežiūros atostogos: dramos dėl kišimosi į šeimos instituciją ministras nemato

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt, BNS2020.06.29 20:00

„Šeimą gina Konstitucija, šeima yra toksai darinys, kuris savarankiškai geriau žino ko jai reikia konkrečiu laikotarpiu“, – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlymą įteisinti keturis neperleidžiamus vaiko priežiūros mėnesius vertina Tėvų forumo atstovas Kęstutis Mikolajūnas. Tačiau socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, tikina, kad šis siūlymas paskatins tėvų įsitraukimą į vaikų priežiūrą ir pagerins moterų darbo situaciją.

SADM siūlo įteisinti keturis neperleidžiamus vaiko priežiūros mėnesius: du mamai ir du tėčiui. Ministerija svarstymui teikia du galimus vaiko priežiūros išmokų tvarkos modelius: pagal vieną vaiko priežiūros atostogos truktų 24, o pagal kitą – 18 mėnesių, iš jų keturi mėnesiai būtų neperleidžiami ir padalinami lygiai tarp mamos ir tėčio. Vaiką auginant vienam iš tėvų, jis gautų išmoką už visą periodą.

Ministras teigia, kad šiuo siūlymu iškeliami du tikslai: didesnis tėvų įsitraukimas į vaikų priežiūrą ir lengvesnė galimybė užsidirbti.

„Pirmasis – kalba eina tėvų didesnį įsitraukimą į vaikų priežiūros naštą, taip galima sakyti, nes labai akivaizdžiai rodo ir mūsų statistika, ir Europos, kad, deja, šita našta per daug krenta moterims. Tai automatiškai sudaro nepalankias galimybes moterims tiek grįžti į darbo rinką, tiek bendrai darbdavių požiūrį į jaunas moteris ir tas, kurios katik sukūrė šeimas. O taip pat tai turi neigiamą įtaką ir jų darbo užmokesčiui ir ilgainiui pensijoms.

Laba diena, Lietuva. Vaiko priežiūros išmokų tvarkos modeliai: kuriuo keliu žengs Lietuva?

Kitas tikslas, kurį paraleliai turime, tai daug šeimų prašo, kad sudarytume galimybes tuo metu, kai vienas iš tėvų yra vaiko priežiūros atostogose, galėtų dirbti ir užsidirbti papildomai“, – LRT TELEVIZIJAI aiškino L. Kukuraitis.

Tėvų forumo atstovas teigė, kad SADM siekį aktyviau įtraukti tėvus į vaikų priežiūrą, vertina teigiamai. Tačiau vis tik laiko tai kišimusi į šeimos sprendimus.

„Dabar toks labai drastiškas variantas siūlomas, kai privalo susikeisti tam tikram reglamentuotam laikotarpiui, 2 mėnesiams (...) Norėtųsi, kad su tuo pasiūlymu kartu eitų ir galimybė bet kada tėvams susikeisti (...) Šeimą gina Konstitucija, šeima yra toksai darinys, kuris savarankiškai geriau žino ko jam reikia konkrečiu laikotarpiu“, – aiškino K. Mikolajūnas.

Tačiau L. Kukuraitis pabrėžia, kad siūlymo nereiktų dramatizuoti.

„Ypač žiūrint iš moters perspektyvų, kai mes matome, kad moterų darbo užmokestis yra 13 proc. mažesnis ir pensijos yra mažesnės, ir karjeros galimybės yra sudėtingesnės, jeigu tik jos prisiima šitą naštą. O iš kitos pusės, netgi tyrimai rodo, kad jeigu tėvai dalyvauja vaiko priežiūroje nuo pat pirmųjų mėnesių, tai šeima yra pasiryžus susilaukti daugiau vaikų (...) Aš sakyčiau čia nereikia dramatizuoti ir išryškinti tų dviejų mėnesių, bet paskatinti, tai kas natūralu. Tuo labiau, kad finansavimas yra visai neblogas – siūlome net didesnę išmoką, negu vidutinis darbo užmokestis už tuos du mėnesius, kuriuos tėvai pasirinktų“, – nurodė socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt