Verslas

2020.06.28 18:15

Nausėda prašo EK padėti sutarti su Latvija dėl boikoto Astravo AE elektrai

BNS2020.06.28 18:15

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sako kreipęsis į Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursulą von der Leyen, kad ji tarpininkautų Baltijos šalims ieškant sutarimo dėl boikoto Astravo atominės elektrinės pagamintai elektrai.

„Šitoje vietoje per daug nesiafišuodami mes dirbame, stengiuosi įtraukti ir jau sutarėme su Europos Komisijos prezidente, kad ji taptų savotišku moderatoriumi viso šito proceso, nes mūsų dvišaliai santykiai kol kas neduoda to rezultato, kurio tikėtumėmės“, – sekmadienį interviu „Lietuvos ryto“ televizijos laidai „24/7“ sakė G. Nausėda.

Anot jo, šiuo metu rengiamas būsimo susitarimo projektas.

„Tam belieka, kad būtų pateiktas tekstas, kuris galėtų būti apsvarstytas visų pusių, įvertintas EK ir tada mes konstatuotume, ar pavyksta pasiekti sutarimą, ar ne. Dabar mes šitame procese ir esame“, – teigė prezidentas.

Pasak jo, pakėlus klausimą į Europos Sąjungos lygį, yra daugiau galimybių jį išspręsti.

„Raginu visus geros valios žmones palaikyti mus šitame kelyje ir tikėtis, kad pavyks pasiekti, jog Latvija pakeis savo nusistatymą, pavyks pasiekti tą bendrą sutarimą tarp Lenkijos ir Baltijos valstybių, kad visos šitos valstybės atsisakytų pirkti elektros energiją, gaminamą nesaugiose atominėse elektrinėse, esančiose už ES ribų“, – kalbėjo G. Nausėda.

Ketvirtadienį Lietuvos prezidentas nevyko į tradicinį Baltijos valstybių vadovų susitikimą, nes kol kas nepavyko pasiekti trišalio susitarimo dėl atnaujintos elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodikos.

Lietuva su Latvija ir Estija šuo metu derasi dėl prekybos elektra su trečiosiomis šalimis, tačiau prieštaraujant Latvijai, kol kas nepavyksta pasiekti solidaraus trijų šalių boikoto Astravo AE elektrai.

Lietuvai bandant rasti kompromisą su latviais ir estais, šalies viduje vyksta ginčai dėl trijų Baltijos šalių susitarimo projekto. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad šalis turi pateikti aiškius savo interesus bei juos apginti Europos Komisijoje, o prezidentas G. Nausėda paragino užsienio reikalų ir energetikos ministrus suderinti pozicijas, kad Lietuva būtų „kaip vienas kumštis“.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas siūlė Vyriausybei pasirašyti susitarimą, pagal kurį abi kaimyninės šalys neįsipareigotų nepirkti Astravo AE elektros, bet palaikytų tokius Lietuvos ketinimus. Tačiau tokiam variantui nepritarė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, raginantis derėtis dėl to, kad visos trys šalys nepirktų Astravo AE elektros.

Ž. Vaičiūnas teigia, kad susitarimo projektas numato kilmės garantijų sistemą bei importo mokesčius, bet neįpareigoja Latvijos nepirkti baltarusiškos elektros. Anto jo, toks susitarimas būtų pakankamas įgyvendinti vadinamąjį „antiastravinį“ Lietuvos įstatymą.

Lietuva yra didžiausia Astravo AE kritikė ir yra pasiryžusi boikotuoti jos elektros patekimą į rinką. Minskas atmeta Vilniaus kritiką dėl jėgainės nesaugumo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt