Verslas

2015.11.10 11:47

Kitąmet Lietuvoje – kainų pokyčiai

Neigiama infliacija Lietuvoje besidžiaugiantys gyventojai kitais metais turėtų pajusti kainų pasikeitimus.

„Swedbank“ banko analitikai prognozuoja, kad kitais metais Lietuva išlips iš defliacijos (mažėjančių kainų) karuselės – infliacija sieks 2,5 proc., 2017 m. infliacija dar paspartės ir sieks 3 proc.

Komercinio banko specialistų nuomone, didžiausią įtaką kainų augimui turės ne prekių brangimas, o dėl didėjančių atlyginimų ir toliau brangstančios paslaugos.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis teigia, kad analitikų skaičiavimu kitais metais darbo užmokesčio augimas turėtų pagreitėti ir siekti 6,5 proc. Pasak jo, atlyginimų augimui įtaką darys tiek periodiškai keliamas minimalus atlyginimas, tiek daugelyje sektorių jaučiamas kvalifikuotų specialistų trūkumas.

Ekonomistai skaičiuoja, kad kitais metais Lietuvos BVP augimas sieks 3,3 proc. Augimui didžiausią įtaką darys ne anksčiau ekonomikos varikliu buvęs eksportas, o augantis gyventojų vartojimas.

Dar viena gera prognozė Lietuvos ekonomikai – nedarbo lygis kitais metais turėtų kristi iki 8,1 proc., 2017 m. – iki 7,5 proc.

Nors „Swedbank“ prognozės kitiems metams gana optimistiškos, N. Mačiulis pastebėjo ir keletą nerimą keliančių tendencijų. Pirma jų – per šių metų dešimt mėnesių 26,9 proc. išaugo emigracija iš Lietuvos, o imigrantų skaičius sumažėjo 3,6 proc.

„Sunku rasti paaiškinimą šiai tendencijai. Fundamentalių veiksnių tam nėra“, – kalbėjo ekonomistas.

Pasak jo, nerimą kelia ir sumažėjusios piniginės perlaidos į Lietuvą iš emigrantų. Dar pernai per ketvirtį Lietuva sulaukdavo apie 400 mln. eurų perlaidų per ketvirtį. Dabar skaičius sumažėjo apie 100 tūkst. eurų.

„Emigrantų perlaidos yra svarbus namų ūkių pajamų šaltinis. Gali būti, kad valdžios ketinimai tikrinti gyventojų turtą ir apriboti tam tikrų šeimų galimas socialines išmokas, tas sprendimas pristabdė emigrantų perlaidų srautus. Gali būti, kad tie pinigai pasiekia gyventojus nelegaliai arba visai sustojo“, – komentavo specialistas.