Verslas

2013.02.14 10:41

V. Vasiliauskas: Ūkio banko akcininkas Vladimiras Romanovas nebuvo geranoriškas

Jurgita Lapienytė, 15min.lt2013.02.14 10:41

Trečiadienį po susitikimo su Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariais žurnalistams Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sakė, kad Ūkio banko problemos pastebėtos jau seniai.

Trečiadienį po susitikimo su Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariais žurnalistams Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sakė, kad Ūkio banko problemos pastebėtos jau seniai.

Jo teigimu, Ūkio banku susirūpinta iškart po „Snoro“ nacionalizacijos 2011 metų pabaigoje. Tačiau, nepaisant darbo su banku ir reikalavimų pateikti planus, kaip stiprinti banką, banko atstovai siūlymų nepateikė ir prireikė laikinai sustabdyti banko veiklą.

V.Vasiliausko teigimu, Ūkio banko akcininkas Vladimiras Romanovas nebuvo geranoriškas, todėl, daugiau nei po metų po „Snoro“ griūties, tenka tvarkyti ir Ūkio banką.

Gelbėjimo variantai

Ūkio banko laikinasis administratorius Adomas Ąžuolas Audickas savo ataskaitą apie banką turėtų pateikti per šešias dienas nuo paskyrimo administratoriumi.

V.Vasiliausko teigimu, yra kelios galimos išeitys.

Prasčiausia – banko bankrotas, jei administratorius ir Lietuvos bankas neras būdų bankui išgelbėti.

Kitas variantas – banko padalinimas į gerąjį ir blogąjį bankus.

„Sveikosios banko dalies atskyrimas ir sveikojo turto perleidimas kažkam iš rinkos dalyvių. Trečias variantas galėtų būti tarpinio banko įsteigimas ir jam perleidimas sveikosios dalies“, – sakė V. Vasiliauskas.

Nesveikoji banko dalis yra susijusios blogos paskolos, kurių vertė siekia 1,6 mlrd. Lt. Kol kas, be Šiaulių banko, niekas į V.Vasiliauską nesikreipė dėl Ūkio banko gerosios dalies perėmimo.

Ūkio banke draustų indėlių yra už  2,6 mlrd. Lt.

„Banko turtas yra virš 3,5 mlrd. Lt, galima paskaičiuoti, kiek yra bankinio turto ir kiek yra ne bankinio turto, kuris ir kelia didžiausias problemas“, – aiškino V. Vasiliauskas.

V.Vasiliauskas tikisi, kad ataskaitą apie Ūkio banką turės penktadienį arba šeštadienį ir tuomet nuspręs, kas bus toliau.

Trūko geranoriškumo

„Per visus 2012 metus dirbom ir tikslas buvo tų susijusių asmenų paskolų portfelio sumažinimas. Kitas tikslas – papildomų užtikrinimo priemonių pateikimas, kitaip sakant, kad kuo daugiau turto akcininkas suneštų į banką“. – sakė V. Vasiliauskas.

Jo teigimu, V.Romanovo didžiausia klaida – rizikos nevaldymas išduodant paskolas susijusiems asmenims.

„Taip pat paraminiai dalykai, vartojimas per banką. Kai tu nueini nuo klasikinės bankininkystės principų, tai paslysti labai lengva“, - kalbėjo Lietuvos banko vadovas.

Su V.Romanovu paskutinį kartą V.Vasiliauskas susitiko praėjusį antradienį. Nei antradienį, nei trečiadienį nebendravo.

„Iš mano pusės nieko nenumatyta (susitikimų – 15min.lt), aš turiu, ką veikti“, - sakė V.Vasiliauskas.

Paklaustas, ar V.Romanovas elgėsi geranoriškai siekiant pastatyti banką ant kojų, V.Vasiliauskas retoriškai klausė: „Kaip jūs galvojate, jeigu mes priėjome prie tokio sprendimo, koks atsakymas turėtų būti?“

Normalus bendravimas su banko esą prasidėjo tik pasikeitus banko vadovui šių metų spalio mėnesį.

Ūkio banku esą rūpinamasi nuo pat 2011 pabaigos, kai buvo nacionalizuotas „Snoras“.

„Iš karto po „Snoro“ pradėjo skaudėti Ūkis. Tai guliesi ir keliesi su tais bankeliais“, - kalbėjo V. Vasiliauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt