Verslas

2020.06.18 16:48

Uždraudus mėtines cigaretes, gamintojai gudrauja: nors tai neleidžiama, siūlo gaminius su mažesniu mentolio kiekiu

Gabrielius Grubinskas, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.06.18 16:48

Praėjus beveik mėnesiui nuo tada, kai buvo uždraustos mėtinės ir su mentolio kapsulėmis cigaretės, prekybininkai vis dar sulaukia klientų klausimų, kodėl šių cigarečių nebegalima įsigyti. Tuo metu kai kurie gamintojai ieško būdų, kaip apeiti galiojančią tvarką ir rūkaliams pasiūlyti cigaretes su skoniu.

LRT RADIJO kalbinti praeiviai sako, kad nepaisant gegužę įsigaliojusio draudimo, gamintojai gudrauja ir siūlo skonines cigaretes. Vis tik, daugelis jųpašnekovų teigia, kad rinkoje nelikus mėtinių cigarečių, vis dažniau kyla mintis apskritai mesti rūkyti.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) dėl kai kurių gamintojų piktaudžiavimo atvejų jau pradėjo tyrimus.

„Gavome informacijos, kad rinkoje pasirodė šiek tiek kitokie gaminiai, su mažesniu mentolio kiekiu. Taip pat gavome informacijos, kad tabako gamintojai ne visai teisingai informuoja prekybininkus, neva tai nedidelis mentolio skonis yra leistinas, nors pagal tabako kontrolės įstatymą, tas draudimas yra absoliutus. Dėl to pradėti tyrimai“, – sako NTAKD atstovas Juozas Abramavičius.

Gamintojai sako besilaikantys galiojančio reglamento. Pasak UAB „Philip Morris Lietuva“ atstovo, naująjį draudimą pajautė penktadalis rūkančiųjų.

„Kalbėti apie pardavimų rezultatus dar kol kas yra labai sudėtinga, tačiau, mūsų skaičiavimu, Lietuvoje mėtines cigaretes rūkė kiek daugiau nei 20 proc. visų rūkalių, – skaičiuoja Liudas Zakarevičius. – Tikėtina, kad mėtinių cigarečių bus ieškoma šešėlinėje rinkoje.“

LRT.lt primena, kad nors mentolio skonio ar kvapo cigaretės uždraustos, skonių turinčios elektroninės ar kaitinamojo tabako cigaretės liko prekyboje.

NTAKD direktorius Renaldas Čiužas LRT.lt yra aiškinęs, kad taip atsitiko dėl to, kad Tabako produktų direktyva buvo priimta dar 2014 m., o diskusijos dėl jos nuostatų vyko dar ankščiau, kai elektroninės cigaretės tik atsirado rinkoje, o kaitinamojo tabako gaminių iš viso nebuvo rinkoje.

„Kaitinamajam tabakui mentolio draudimas šiuo metu yra netaikomas, atsižvelgus į europinę direktyvą“, – tikina L. Zakarevičius.

NTAKD neatmeta, kad ateityje galėtų būti uždraustas ir papildomų skonių turintis kaitinamasis tabakas bei elektroninės cigaretės. Mėtinės cigaretės ir cigaretės su mentolio kapsulėmis buvo vieningai uždraustos visoje Europos Sąjungoje (ES).

„Iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pasigirsta siūlymų kaitinamojo tabako gaminius reglamentuoti ir prilyginti įprastiniams tabako gaminiams. Jokios išimtys jiems neturėtų būti taikomos, – sako J. Abramavičius. – Šiai dienai turime tokią situaciją, kad tas draudimas kaitinamajam tabakui tiesiog negalioja.“

Europos Komisija (EK) ir Europos parlamentas (EP) dabar vertina šios direktyvos aktualumą, sako J. Abramavičius.

„Tam tikri pakeitimai tikrai bus daromi, bet būtent kokie, šiuo metu dar anksti diskutuoti. Papildomų skonių kaitinamasis tabakas ir elektroninės cigaretės nebuvo uždraustos, nes priimant visoje Europoje įsigaliojusią direktyvą, jos dar nebuvo tokios populiarios“, – tikina NTAKD atstovas Juozas Abramavičius.

Parengė Vismantas Žuklevičius