Verslas

2020.06.23 15:34

Naujai įtrauktiesiems į pensijų kaupimą liko lygiai savaitė apsispręsti – kaupti ar ne

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt2020.06.23 15:34

Šiemet apie 43 tūkst. gyventojų buvo automatiškai įtraukti į pensijų kaupimo sistemą, tačiau iki liepos 1-osios jie turi teisę atsisakyti kaupti, jeigu to nenori ar turi kitų prioritetų. To nepadarius, nuo jų atlyginimo kas mėnesį bus nuskaičiuojama tam tikra pinigų suma pensijai kaupti. Kai kurie jau priėmė sprendimą, tačiau tūkstančiai dar neapsisprendė. Kaupiantiesiems nuo praėjusių metų atsisakyti pensijos kaupimo galimybės nėra.

Kiekvienų metų pradžioje „Sodra” į pensijų kaupimo sistemą įtraukia tuos gyventojus, kurie iki šiol nedalyvavo kaupime, yra jaunesni nei 40 metų, dirba pagal darbo sutartį arba vykdo savarankišką veiklą.

Iki birželio 30 d. šie gyventojai gali apsispręsti – jie gali patys sudaryti sutartį su norima pensijų kaupimo bendrove, nieko nedaryti ir pradėti kaupti pensiją „Sodros” atsitiktine tvarka parinktoje bendrovėje arba asmeninėje „Sodros” paskyroje pateikti prašymą kaupime nedalyvauti.

Gyventojai, šiemet nusprendę nedalyvauti pensijų kaupime, ateityje vėl sulauks kvietimų tapti pensijų kaupimo dalyviais. Kas trejus metus, kol jiems sukaks 40 metų, šie gyventojai bus įtraukiami į kaupimą ir galės priimti sprendimą dalyvauti antros pakopos pensijų sistemoje arba ne.

Trijų pakopų pensijų kaupimo sistema

Lietuvoje veikia trijų pakopų pensijų kaupimo sistema. Pirmojoje pakopoje pensijai kaupia visi dirbantieji, tad, išėję į pensiją, šie gauna „Sodros“ pensiją. Gyventojo pensijos dydis priklauso nuo to, kiek laiko ji buvo kaupiama, koks buvo gyventojo atlyginimas, ar jis investavo ir kt.

Į antrąją pakopą automatiškai įtraukiami dirbantieji iki 40 metų. Taip jie gali kaupti papildomai: nuo asmens atlyginimo popieriuje 3 proc. kas mėnesį bus pervedami į pensijų kaupimo bedrovę, o valstybė prie asmens kaupimo prisidedės 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio.

Kaupimas trečiosios pakopos pensijų fonduose – tai savarankiškas, savanoriškas, ilgalaikis papildomas kaupimas pensijai. Kaupiantiesiems šioje pakopoje valstybė suteikia gyventojų pajamų mokesčio lengvatą, tačiau, panorėjus išsiimti sukauptus pinigus iki pensinio amžiaus, šią lengvatą tektų grąžinti.

Dalyvavimas pensijų kaupime baigiasi, kai gyventojas pasiekia pensinį amžių ir pagal pensijos išmokos sutartį jam išmokama visa pensijų išmoka, kai žmogus miršta, kai teismo sprendimu pensijų kaupimo sutartis pripažįstama negaliojančia arba žmogaus sukauptos piniginės lėšos pervedamos į Europos Sąjungos institucijų pensijų sistemą.

Norintiesiems kaupti

Gyventojams, kurie automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą, nusprendus kaupti nieko daryti nereikia, nes po liepos 1 d. pensijų kaupimo bendrovė jiems parenkama automatiškai.

Šalyje veikia „Swedbank investicijų valdymas“, „SEB investicijų valdymas“, „Aviva Lietuva“, „Luminor investicijų valdymas“ ir „INVL Asset Management“ (INVL) pensijų kaupimo bendrovės.

„Sodra“ pensijų kaupimo bendrovę asmenims parenka atsitiktine tvarka, o pats pensijų fondas jam parenkamas pagal jo amžių. Tokiu atveju gyventojas pradeda mokėti įmokas nuo liepos mėnesio. Tai reiškia, kad jau rugpjūtį, kai jis gaus darbo užmokestį už liepos mėnesį, nuo to darbo užmokesčio bus nuskaitytos įmokos. Įmokos dydis – 2,1 proc. Ši įmoka kasmet didės kol pasieks 3 proc.”, – paaiškina „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis.

Tačiau asmuo bet kada gali pasikeisti bendrovę ir sudaryti sutartį su kita. Iki birželio 30 d. galima pateikti prašymą pasirinktai pensijų kaupimo bendrovei.

Nuo nusprendusio kaupti asmens atlyginimo popieriuje kas mėnesį bus pervesta 2,1 proc. įmoka. Ragindama gyventojus pasirūpinti savo pensija, valstybė kaupiančiajam taip pat papildomai pridės po 0,6 proc. nuo nustatytojo vidutinio atlyginimo šalyje, kuris šiuo metu siekia 1241 eurą. T

Žmogus gali pasirinkti, ar pradėti kaupti laipsniškai, ar iš karto pervesti 3 proc. nuo savo atlyginimo, o valstybė prie asmens kaupimo prisidės 1,5 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio.

„Jeigu gyventojas nori, jis turi galimybę bet kada kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę, sudaryti pensijos kaupimo sutartį ir pasirinkti atitinkamai kitą tarifą – alternatyviai iškart pradėti kaupti 3 proc.”, – komentuoja S. Jarmalis.

Vis tik, susidūrus su finansiniais sunkumais, įmokų pensijai kaupti mokėjimą galima susistabdyti. Įmokų mokėjimas gali būti stabdomas ne trumpesniam kaip 1 mėn. ir ne ilgesniam kaip 12 mėn. laikotarpiui per visą kaupimo laikotarpį. Prašymą dėl įmokų mokėjimo sustabdymo reikia pateikti pensijų kaupimo bendrovei, su kuria sudaryta pensijų kaupimo sutartis. Pasibaigus šiam laikui, įmokų mokėjimas bus atnaujinamas.

Norintiesiems atsisakyti

S. Jarmalio aiškinimu, gyventojai, turintys pensijų kaupimo sutartis iš seniau, atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime negali, tačiau tie, kurie yra įtraukti šiemet, turi apsispręsti iki biržėlio 30 d.

Jeigu asmuo buvo įtrauktas į pensijų kaupimo antrąją pakopą, tačiau kaupti nenori, iki liepos turi pateikti prašymą nekaupti, prisijungęs prie savo asmeninės „Sodros“ interneto svetainėje www.sodra.lt (Prašymai → Pensijų kaupimas → Prašymas dėl pensijų kaupimo), arba (Prašymai → Bendrojo pobūdžio prašymai), arba atvykdamas į bet kurį „Sodros“ skyrių.

„Tačiau labai svarbu, kad iki birželio 30 d. „Sodra“ klientus aptarnauja tik užsiregistravus iš anksto. Jeigu žmogus nespės užsiregistruoti iki to laiko, jam gali būti kėblu pateikti prašymą (į skyrių – LRT.lt). Dėl to mes tikrai rekomenduojame prašymus teikti internetu“, – priduria S. Jarmalis.

Pateikus prašymą gyventojui atsiunčiama žinutė apie prašymo priėmimą. Į antrąją pensijų kaupimo pakopą asmuo bus įtraukiamas kas trejus metus tol, kol jam sukaks 40 metų. Asmenims, jau sulaukusiems 40 metų ir nedalyvaujantiems pensijų kaupime, prašymo teikti nereikia.

„Pateikęs prašymą gyventojas šiemet nėra įtraukiamas į kaupimą, tačiau gali būti, kad po trejų metų jis bus vėl įtrauktas, vėl informuosime ir jis vėl turės galimybę pasirinkti“, – teigia S. Jarmalis.

Asmenys, dėl svarbių priežasčių negalėję per nustatytą terminą – iki liepos 1-osios – atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, turi teisę atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime ir šiam terminui pasibaigus, jeigu pateikiami svarbias priežastis įrodantys dokumentai. „Sodros” darbuotojais, įvertinęs pateiktus dokumentus, nustatys, ar priežastys yra svarbios.

Išmokas mokės „Sodra“

Nuo šių metų liepos 1 d. įsigaliojus pensijų kaupimo įstatymo pakeitimams, pensijų anuitetus – stabilias periodines išmokas visą likusį gyvenimą – pensijų kaupime dalyvavusiems ir į pensijas išėjusiems gyventojams mokės „Sodra“.

Gyventojai galės pasirinkti pensijų anuiteto rūšį – standartinį pensijų anuitetą, standartinį anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ar atidėtąjį pensijų anuitetą.

Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ mokės stabilias ir nemažėjančias periodines išmokas iki gyvenimo pabaigos. Mėnesinė išmoka didesnė, nei kitų pensijų anuiteto rūšių, tačiau nėra paveldėjimo.

Pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą ir valstybė garantuoja, kad „Sodra“ stabilias ir nemažėjančias periodines išmokas mokės visą likusį gyvenimą. Taip pat užtikrinamas dalinis paveldėjimas, jeigu asmuo nesulauktų 80 metų amžiaus.

Atidėtasis pensijų anuitetas – pensijų anuitetui įsigyti skiriama dalis pensijų fonde sukauptos sumos, o „Sodra“ atidės pensijų anuiteto išmokų mokėjimą iki Jums sukaks 85 metai. Likusi sukauptos sumos dalis lieka pensijų fonde, yra investuojama ir išmokama periodinėmis kintamo dydžio išmokomis iki Jums sukaks 85 metai, o neišmokėta šios sumos dalis – paveldima. Nuo Jūsų 85-ojo gimtadienio „Sodra“ pradeda mokėti atidėtąjį pensijų anuitetą ir valstybė garantuoja, kad „Sodra“ nemažėjančias periodines išmokas mokės visą likusį gyvenimą.

Pensijų anuitetų skaičiuoklę galite rasti čia.

„Nuo liepos 1-osios gyventojas, kuris kaupė, sulaukė senatvės pensijos amžiaus ir sukaupė 10 tūkst. eurų ar daugiau, turės įsigyti anuitetą ir pasirinkti vieną iš trijų jo rūšių, o išmokas atitinkamai mokės „Sodra“. [...]

Gyventojas gali ir nesirinkti, bet kito būdo, jeigu žmogus yra sukaupęs daugiau nei 10 tūkst. eurų, atsiimti sukauptas lėšas, kaip tik įsigijant anuitetą, nėra“, – pažymi S. Jarmalis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt