Verslas

2013.02.13 11:16

Sieks išmokų už kontrabandinius rūkalus

Lietuva žada atnaujinti 2005 metais su tabako gamintoja „Philip Morris International“ (PMI) pasirašytą sutartį, pagal kurią bendrovė mūsų valstybei mokėtų išmokas už sulaikytas kontrabandines cigaretes. Tačiau tikėtis didelių pinigų kažin ar verta, nes PMI produkcija sudaro menką tokių rūkalų dalį.

Lietuva žada atnaujinti 2005 metais su tabako gamintoja „Philip Morris International“ (PMI) pasirašytą sutartį, pagal kurią bendrovė mūsų valstybei mokėtų išmokas už sulaikytas kontrabandines cigaretes. Tačiau tikėtis didelių pinigų kažin ar verta, nes PMI produkcija sudaro menką tokių rūkalų dalį, rašo „Lietuvos žinios“.

Minėtoje sutartyje numatyta, kad Europos Sąjungos (ES) šalys už sulaikytas ne jų rinkai skirtas originalias PMI cigaretes gali iš bendrovės gauti pinigines išmokas. Tačiau tik tuomet, kai nelegalios produkcijos dalis rinkoje neviršija sutartyje nustatytos ribos. Kaip pažymėjo finansų ministras Rimantas Šadžius, iki šiol Lietuva negali pretenduoti į šias išmokas. „Pagal atliktus skaičiavimus į Lietuvos teritoriją kontrabanda gabenamų cigarečių procentinė išraiška šiuo metu gerokai viršija nurodytus dydžius“, – aiškino jis.

Nustatytų didesnes ribas

Sutartį su PMI siekiama pakeisti. Kaip teigiama finansų ministro rašte Vyriausybei, numatoma atsisakyti apribojimų išmoką sieti su nelegalios produkcijos procentu rinkoje. Tokiu atveju išmoka būtų mokama kiekvieno kontrabandinių cigarečių sulaikymo atveju.

Be to, pagrindinėje sutartyje su PMI buvo numatyta, kad per metus sulaikius daugiau kaip 90 mln. PMI cigarečių, išmokų suma didinama papildomais 400 procentų. Keičiant sutartį norima nustatyti didesnę nei 450 mln. cigarečių vienetų ribą.

Europos Komisija pažymi, kad poreikis nustatyti didesnę ribą, nuo kurios pretenduojama į didesnes išmokas, atsirado dėl naujoms ES valstybėms narėms numatomos galimybės gauti išmokas ir dėl pasirašytose analogiškose sutartyse su „Japan Tobacco International“ bei „British American Tobacco“ įtvirtintų didesnių ribų.

Atnaujintą Europos Bendrijos, ES valstybių narių ir bendrovės PMI bendradarbiavimo sutarties variantą turėtų pasirašyti visos ES valstybės narės.

„Lyderiai“ aiškūs

Pastaraisiais metais Lietuvoje sulaikomi didžiuliai kiekiai kontrabanda gabenamų tabako gaminių. Muitinės pareigūnai pernai sulaikė 168 mln. vienetų cigarečių, įvertintų beveik 60 mln. litų. Palyginti su 2011 metais, nelegaliai gabenamų cigarečių sulaikyta 1,5 karto daugiau. Kasdien muitinės pareigūnai vidutiniškai atskleidžia 11 nelegalių cigarečių gabenimo atvejų, vidutinė prekių vertė vieno sulaikymo metu – 15 tūkst. litų.

Šiemet vien sausio mėnesį nelegalių rūkalų muitininkai aptiko už 4 mln. 964 tūkst. litų. Tai beveik keturis kartus daugiau nei per pirmąjį praėjusių metų mėnesį.

Liūto dalį – 1013 dėžių baltarusiškų cigarečių už beveik 3 mln. 400 tūkst. litų – pasitelkę modernias technologijas aptiko Vilniaus teritorinės muitinės Šalčininkų ir Raigardo muitinės postų pareigūnai. Sausio viduryje po druskos kroviniu gabenamas 473 dėžes baltarusiškų cigarečių Šalčininkų posto muitininkai aptiko peršvietę vilkiko puspriekabę rentgenu, o mėnesio pabaigoje Raigardo kelio poste dirbantys pareigūnai stambią cigarečių kontrabandą – net 540 dėžių cigarečių – rado pasitelkę uždarų ertmių tikrinimo zondą.

„Šie atvejai rodo, kad Lietuvoje daugiausia sulaikoma Rusijos ir Baltarusijos tabako fabrikuose pagamintų rūkalų. Jų gaminiai yra absoliutūs lyderiai“, – LŽ pažymėjo Muitinės departamento atstovė spaudai Gintarė Vitkauskaitė.

Anot jos, pernai muitininkai sulaikė 175 tūkst. vienetų PMI kompanijai priklausančiuose fabrikuose pagamintų cigarečių. Tai sudarė apie 1 proc. visų muitinės sulaikytų rūkalų.

Laisvai disponuoti negalėtų

Finansų ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Vytautas Lenkutis LŽ teigė, kad Lietuva išmokų už sulaikytas kontrabanda gabentas cigaretes iš PMI geriausiu atveju gali tikėtis tik už 2013 metus. Tačiau prognozuoti lėšų jis nesiėmė, nes tai priklausys nuo sulaikytų cigarečių kiekio. „Galima tik daryti prielaidą, kad kiekiai bus panašūs į sulaikytuosius ankstesniais metais“, – sakė V. Lenkutis.

Jo teigimu, už sulaikytus PMI gaminius pernai buvo priskaičiuota 193 378 litai nesumokėtų mokesčių, užpernai – 141 817 litų, o 2010 metais – 434 239 litai. Tačiau kokio dydžio būtų PMI mokamos išmokos, kol kas tiksliai nežinoma.

Jei Lietuvai ir pavyktų gauti lėšų iš PMI, ji laisvai jomis disponuoti negalėtų, nes pagal sutarties nuostatas šios išmokos gali būti naudojamos finansuoti kovos su kontrabanda ir padirbinėjimu iniciatyvoms bei procedūroms.