Verslas

2015.11.06 13:53

Gera žinia turintiems būsto paskolas

Erika Fuks, DELFI.lt 2015.11.06 13:53

Pati aktualiausia pusmečio trukmės EURIBOR tarpbankinė palūkanų norma šią savaitę pasiekė 0 proc. Toks rezultatas istoriškai yra naujas, tad komercinių bankų atstovai neabejoja, kad tai pasijus turintiems būsto paskolas.

Lietuvoje EURIBOR yra viena esminių būsto paskolų sudedamųjų dalių, kuri apibrėžia, kokią būsto paskolos įmoką asmuo mokės. Jei imant būsto paskolą ji susieta su 6 mėnesių trukmės EURIBOR, tai reiškia, kad įmoka turėtų nesikeisti 6 mėnesius, jei su 3 mėnesių, tuomet ji bus perskaičiuojama po 3 mėnesių.

„Tai, kad 6 mėnesių EURIBOR jau yra lygus nuliui yra rimtesnis įvykis, nes turi įtakos daug didesnei daliai Lietuvos gyventojų – didžioji dalis būsto paskolų yra susietos būtent su šios trukmės EURIBOR. Labai tikėtina, kad jau kitą savaitę 6 mėnesių trukmės EURIBOR bus neigiamas“, – mano „Swedbank“ vyriausias ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Jis primena, nors neigiamos tarpbankinės palūkanų normos nėra didelė naujiena, trijų mėnesių EURIBOR jau pusę metų yra neigiamas, tačiau 6 mėnesių EURIBOR yra kur kas didesnės reikšmės.

„Be jokios abejonės, tokia situacija yra labai palanki beveik visiems turintiems būsto paskolas su kintamomis palūkanomis. Nuolat mažėjančios skolos aptarnavimo išlaidos sukuria galimybes didinti vartojimą, tai turi teigiamos įtakos ir bendram ekonomikos augimui bei užimtumui šalyje. Tiesa sakant, atrodo gana paradoksalu, kad šiuo itin žemų palūkanų laikotarpiu, kuris tęsis dar mažiausiai iki 2017 metų pabaigos, neskubėjo ir neskuba pasinaudoti įmonės – jų finansiniai įsipareigojimai nedidėja, o skolos ir nuosavo kapitalo santykis žemiausias per pastarąjį dešimtmetį“, – mano N. Mačiulis.

Be EURIBOR, būsto paskolos kainą lemia konkretaus banko marža, t. y. procentas, už kiek bankas skolina konkrečiam asmeniui, taip pat į būsto paskolos kainą gali būti įtrauktas indeksas, pavyzdžiui, atspindintis Lietuvos makroekonomines rizikas.