Verslas

2015.11.05 12:46

Su A. Butkevičiaus žentu siejama įmonė dalyvavo kartelyje

DELFI.lt 2015.11.05 12:46

Konkurencijos taryba nustatė, kad UAB „Ministerium“, UAB „Nebūk briedis“ ir VšĮ „TV Europa“ sudarė draudžiamą susitarimą, dalyvaudamos VšĮ Kelių ir transporto tyrimo instituto organizuotame viešajame pirkime programinės įrangos sukūrimo darbams pirkti, o UAB „Nebūk briedis“ ir VšĮ „Media medis“ sudarė draudžiamą susitarimą, dalyvaudamos Aplinkos ministerijos organizuotame viešajame pirkime viešinimo paslaugoms pirkti, rašoma Konkurencijos tarybos pranešime spaudai.

Konkurencijos tarybos vertinimu, tyrimo metu nustatytų faktinių aplinkybių visuma – įmonių tarpusavio susirašinėjimas, šių įmonių atstovų paaiškinimai bei kitos tyrimo metu nustatytos aplinkybės liudija įmonių dalyvavimą karteliuose.

„Draudžiami susitarimai viešuosiuose pirkimuose – prioritetinė Konkurencijos tarybos veiklos sritis. Imdamiesi tirti draudžiamus susitarimus viešuosiuose pirkimuose neskirstome jų pagal pirkimo vertę, įmonių dydį ar kitus kriterijus. Karteliai viešuosiuose pirkimuose yra laikomi vienu iš sunkiausių konkurencijos pažeidimų, nes jie daro žalą visai šalies ekonomikai“, – pranešime sako Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas.

Įvertinusi viešo posėdžio metu įmonių pateiktus paaiškinimus bei tyrimo metu surinktas aplinkybes Konkurencijos taryba už dalyvavimą draudžiamuose susitarimuose įmonėms skyrė tokias baudas:

VšĮ „Media medis“ – 15 700 eurų;

 UAB „Ministerium“ – 8 800 eurų;

VšĮ „TV Europa“ – 2 000 eurų;

UAB „Nebūk briedis“ skirtos dvi baudos po 4 100 eurų už dalyvavimą dvejuose karteliuose.

Už draudžiamus susitarimus viešuosiuose pirkimuose įmonėms skiriamos baudos priklauso nuo įmonių pajamų (bauda negali viršyti 10 proc. bendrųjų metinių pajamų), pažeidimo trukmės ir pavojingumo.

Šių metų rugsėjį išlindo premjero A. Butkevičiaus žento Evaldo Vaitasiaus istorija, kurioje Konkurencijos taryba atliko tyrimą.

Buvo įtariama, kad premjero žento E. Vaitasiaus ir Manto Krasausko valdoma viešųjų ryšių įmonė „Ministerium“, uždaroji akcinė bendrovė „Nebūk briedis“ ir viešoji įstaiga „TV Europa“ galėjo sudaryti kartelinį susitarimą dalyvaudamos Kelių ir transporto tyrimų instituto organizuotame viešajame pirkime. Tai viešoji įstaiga, kurią įsteigė Susisiekimo ministerija.

Konkursas skelbtas 2013 m. E. Vaitasius „Ministerium“ tapo 2015 m. balandžio 16 d., bet prieš tai įmonę valdė buvusios A. Butkevičiaus visuomeninės patarėjos, žinomos viešųjų ryšių specialistės Dalios Kutraitės-Giedraitienės sūnus Simonas Giedraitis ir tas pats M. Krasauskas. D. Kutraitė-Giedraitienė ir M. Krasauskas taip pat yra susiję per viešąją įstaigą „Socialiniai partneriai“, kuri dirbo su socdemais per rinkimus.

Pagrindiniai nerimą kėlę signalai: „Ministerium“ labai sekėsi laimėti viešųjų institucijų skelbiamus viešuosius pirkimus, o šios įmonės sąsajos su A. Butkevičiumi gali būti aiškiai brėžiamos arba per D. Kutraitę-Giedraitienę, arba per žentą E. Vaitasių.

Įtarimų kėlė ir tai, kad E. Vaitasius neatskleidė, kiek mokėjo už 50 proc. įmonės akcijų. Po skandalo E. Vaitasius apsisprendė parduoti „Ministerium“ akcijas, D. Kutraitė-Giedraitienė pasitraukė iš premjero komandos.