Verslas

2020.06.08 18:26

Palangos meras: valdančiųjų sprendimai grąžins mus į „šaltas alus, karšti čeburekai“ laikus

Edvardas Kubilius, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.06.08 18:26

„Žmonės dar pamena šūkius: „šaltas alus!“, „karšti čeburekai!“. Ilgai galvojome, kaip tą situaciją pakeisti. <...> Per dešimt metų viskas susitvarkė, susidėliojo į savo vietas. <...> Dabar mes grįšime į sovietinius laikus, kada paplūdimyje buvo matomas šaldomas „žigulinis“ alus, į jūrą įmerkti šampano buteliai“, – LRT RADIJUI sako Palangos meras Šarūnas Vaitkus.


Ši vasara bus pirmoji po labai ilgo laiko, kuomet paplūdimių kavinės negalės pardavinėti jokių alkoholinių gėrimų. Valdantieji sako, kad tai padės blaivinti žmones ir sumažinti skenduolių skaičių. Palangos meras Š. Vaitkus skeptiškai vertina tokį alkoholio draudimą paplūdimio kavinėse ir baruose. Pasak jo, toks sprendimas tikrai neišspręs skenduolių problemos, atvirkščiai – grįšime į laikus, kuomet žmonės daugiau gers iš parduotuvių atsineštų alkoholinių gėrimų.

„Civilizuotame pasaulyje tokių dalykų nėra. Yra tokios šalys kaip Bangladešas, kur viskas yra draudžiama. Prieš 12 metų Palanga turėjo problemą paplūdimiuose – buvo atsiradusi nelegali prekyba. Žmonės dar pamena šūkius: „šaltas alus!“, „karšti čeburekai!“ Ilgai galvojome, kaip tą situaciją pakeisti. Viena civilizuočiausių priemonių yra kokybiškai leisti aptarnauti poilsiautojus maitinimo įstaigose paplūdimyje, kur sveikatos priežiūros kontroliuoja maisto gamybą, ir leisti išgerti tą alaus bokalą.

Civilizuotame pasaulyje tokių dalykų nėra. Yra tokios šalys kaip Bangladešas, kur viskas yra draudžiama. Prieš 12 metų Palanga turėjo problemą paplūdimiuose – buvo atsiradusi nelegali prekyba.

Per dešimt metų viskas susitvarkė, susidėliojo į savo vietas. Sprendimas buvo teisingas. Nebuvo fiksuojama tokių atvejų, apie tai ir su policija esame šnekėję, kad lauko kavinėje būtų prisigerta. Tokių praktiškai nebuvo. Žmogus, atėjęs (į paplūdimio barą – LRT.lt) galvoja, kad kam man dabar eiti į kažkokią „Maximą“, jei galiu paplūdimio bare vieną šalto alaus ar giros bokalą išgerti“, – įsitikinęs Palangos meras.

Š. Vaitkus sako, kad dabar yra stumiamas visiškai kitoks, Vakarų šalims nebūdingas, scenarijus. „Galvoju, kad mes grįšime į sovietinius laikus, kada paplūdimyje buvo matomas šaldomas „žigulinis“ alus, į jūrą įmerkti šampano buteliai. Su policijos departamentu aptarėme apie tai. Tiek jie, tiek mes (Palangos miesto savivaldybė – LRT.lt) prognozuojame, kad vėl atsiras nelegali prekyba, kuri bus nešiojama. Padaugės atsineštinio alkoholio vartojimas. O tai yra baisus dalykas, – nusivylimo neslepia didžiausio šalies kurorto meras. – Jei žiūrėti statistiką, tai tik 11 proc. visos Lietuvos alkoholio yra suvartojama kavinėse. Visas kitas kiekis – iš prekybos centrų.“

Jis taip pat įsitikinęs, kad valdančiųjų inicijuoti draudimai skatins atvirkštinį procesą – didesnį alkoholio suvartojimą paplūdimiuose. „Darydami tokį, sakyčiau, necivilizuotą veiksmą, iš tiesų paskatiname žmones į paplūdimį temptis maišais skardinėse alų, o galbūt ir stipresnius alkoholinius gėrimus, – nuogąstauja Palangos meras. – Tai yra kova su vėjo malūnais, nes žmonės yra labai išradingi – nebūtina į paplūdimį atsinešti butelį ir iš jo gerti.“

Turime grįžti prie tokių dalykų, kurie yra visoje Europoje.

Stebėsime situaciją, policijos departamentas pažadėjo duoti daugiau pareigūnų į paplūdimius, tikina Š. Vaitkus. Vis tik, didžiausio Lietuvos kurorto meras neabejoja, kad Lietuva privalo grįžti „prie civilizuotų dalykų“. „Turime grįžti prie tokių dalykų, kurie yra visoje Europoje“, – įsitikinęs Š. Vaitkus.

Uždirbti keli tūkstančiai eurų leisdavo jaunuoliui bent kurį laiką neprašyti pinigų iš tėvų. Dabar jau skaičiuojama, kad dėl tokio draudimo nereiks bent 100 darbuotojų.

Pasak jo, dėl tokio draudimo nukentės ir verslas, ir kurorto biudžetas, ir užsidirbti norintys studentai. „Kai kuriems už studijas negalintiems susimokėti abiturientams Palanga buvo geras šansas užsidirbti pinigų. Uždirbti keli tūkstančiai eurų leisdavo jaunuoliui bent kurį laiką neprašyti pinigų iš tėvų. O ir prie jūros jaunimas pabūdavo. Dabar jau skaičiuojama, kad dėl tokio draudimo nereiks bent 100 darbuotojų. Tai nemažas jaunų žmonių nuskriaudimas“, – nusivylimo neslepia Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Plačiau apie tai ir kitus iššūkius Palangos kurortui – radijo įraše


Parengė Vismantas Žuklevičius

Populiariausi