Verslas

2015.11.04 11:41

P. Moskovisi: kompromisas su Graikija dėl likusių reformų bus pasiektas

ELTA2015.11.04 11:41

Europos Sąjungos ekonomikos reikalų komisaras Pierre Moscovicis antradienį pareiškė esąs įsitikinęs, kad Graikija iki savaitės pabaigos pasieks su kreditoriais „kompromisą“ dėl likusių reformų mainais į trečiąją finansinę paramą. Apie tai praneša „EUbusiness“.

Spaudos konferencijoje Atėnuose po derybų su Graikijos premjeru Aleksiu Cipru ir finansų ministru Euklidu Cakalotu, komisaras pranešė, kad ant derybų stalo vis dar yra „trys ar keturi klausimai“.

„Tikiu, kad surasime kompromisą iki savaitės pabaigos, kad lapkričio 9 d. vyksiantis (euro zonos finansų ministrų) susitikimas būtų sėkmingas“, – sakė P. Moscovicis.

Mainais už tolesnę tarptautinių kreditorių finansinę paramą, kurios apimtys siekia 86 mlrd. eurų, Graikija liepą įsipareigojo toliau vykdyti taupymo programą, struktūrines reformas ir privatizavimą.

Per vėlesnius keturis derybų mėnesius vis dar nesusitarta dėl kai kurių dalykų. Vienas iš jų – priemonės dėl būsto paskolų dengimo: kreditoriai reikalauja, kad Atėnai taikytų priemones, kurios padėtų lengviau išieškoti skolas už būsto paskolas. Graikijos vyriausybė reikalauja išlaikyti mechanizmus, apsaugančius labiau pažeidžiamus namų ūkius.

Abi pusės nesutaria ir dėl Graikijoje taikomo kovos su blogosiomis paskolomis mechanizmo ir dėl ES reikalavimų privatiems mokslams taikyti 23 proc. PVM mokestį.

Finansų ministras E. Calaotas pabrėžė, kad likę neišspręsti klausimai Graikijai yra svarbūs., nes jie pasireiškia „socialine atatranka“.

P. Moscovicis pripažino, kad Graikijos kairiųjų vyriausybės reikalaujamos reformos „nelengvos“ ir patikino ministrą, kad Europos Komisija (EK) palaikanti jo pusę.

„Pažangos pasiekta, nemažai padirbėta tinkama kryptimi“, – kalbėjo jis apie reformas, jau įgyvendintas vadovaujant A. Ciprui.

Pirmąsias paramos lėšas – 13 mlrd. eurų – Graikija gavo rugpjūtį ir jomis padengė skolas Europos centriniam bankui (ECB) bei Tarptautiniam valiutos fondui (TVF).

Spalį šalis laukė antrosios 2 mlrd. eurų paramos dalies, bet euro zona pristabdė lėšų mokėjimą, kol bus išspręsti likę stringantys paramos programos klausimai.

Lapkričio 9 d. susitikime euro zonos finansų ministrai aptars, ar Graikija laikėsi aptartų nuolaidų mainais į likusią paramos dalį.

Per P. Moscovicis, A. Cipro ir E. Cakaloto susitikimą buvo iškeltas ir Atėnų reikalavimas restruktūrizuoti vis didėjančią valstybės skolą. P. Moscovicis pareiškė, kad rimta diskusija gali būti pradėta tik po to, kai bus užbaigtas pirmasis Graikijos paramos programos įvertinimas, numatytas lapkritį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.