Verslas

2020.06.03 23:20

Odontologų atstovas apie neskaidrią veiklą sektoriuje: abejojame, ar tai daroma tyčia

Urtė Korsakovaitė, Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.03 23:20

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba odontologijos sektorių išskiria kaip vieną rizikingiausių. Aštuoniuose iš dešimties atliktų tokių įmonių patikrinimų nustatomi pažeidimai.

Odontologų rūmai sako, kad gali pasitaikyti atvejų, kai įmonės veda apgaulingą buhalteriją, bet abejoja, ar tai daroma tyčia.

Vienoje implantologijos klinikoje darbuotojų algos svyruoja nuo 1000 iki 4500 eurų, tai priklauso nuo specialisto kvalifikacijos ir darbų gausumo. Klinikos savininkai sako, kad sunkiai suvokiama, jog odontologai šiandien galėtų gauti atlyginimą, mažesnį nei šeši šimtai eurų. Tokius skaičius atskleidė Valstybinės mokesčių inspekcijos tyrimas.

„Šiai dienai yra truputi sunkiai suvokiama, nes kalbant apie darbuotojus, kurie jau dirba pas mus įmonėse ne bendradarbiavimo principu, o įdarbinti įmonėje, tai pas mus yra minimalus 800 eurų už etatą. Mes kalbame apie aptarnaujantį personalą“, – aiškina vienas iš implantologijos klinikos savininkų Imantas Vatėnas.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba sako šiemet odontologijos sektoriui skirsianti ypatingą dėmesį. Aštuoniuose iš dešimties atliktų patikrinimų nustatomi pažeidimai.

„Paprasčiausi pažeidimai, tai turbūt apgaulinga apskaita, pajamų neapskaitymas, nerodymas ir atlyginimų mokėjimai vokeliuose, neapskaitytas darbo užmokestis. Būtent čia yra ir baudžiamųjų bylų pas mus ir administracinėj atsakomybėn, kaip patraukti“, – nurodo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) direktoriaus Raimondas Kajėnas.

Valstybinė mokesčių inspekcija sako, kad atliktas tyrimas atskleidė, jog privačiose įstaigose dirbantys odontologai uždirba mažiau nei valstybinėse gydymo įstaigose dirbantys specialistai. Pernai vidutinis darbo užmokestis privačiose įstaigose buvo 604 eurai, valstybinėse 968 eurai.

„Mums vien tik pernai metais pradėjus kalbėti apie numatomą vykdyti projektą, apie mūsų numatomas vykdyti priemones jau matome, kad 2020 metų pirmą ketvirtį vidutinis darbo užmokestis privačiose įstaigose pakilo iki 973 eurų“, – teigia VMI Kontrolės departamento atstovas Rolandas Puncevičius.

„Mes kaip rūmai ne kartą apie tai kalbėjome. Mes neatmetame tikimybės, kad gali būti tokių ūkio subjektų, kurie neteisingai apskaito, bet mes labai abejojame, ar tai yra daroma tyčia, nes tyčiniai veiksmai, tai jau yra nusikalstama veikla“, – tikina Odontologų rūmų atstovas Andrej Rudanov.

Pasak mokesčių inspekcijos, įmonėms sudaroma galimybė atsižvelgti į pastabas ir atsisakyti piktnaudžiavimo. Tiems, kurie to nepadarys, gali būti atliekami mokestiniai patikrinimai, per kuriuos gali būti priskaičiuojami mokesčiai, skiriamos baudos ar gali tekti mokėti delspinigius.