Verslas

2020.06.03 14:25

Prie Vyriausybės surengtas protestas dėl Astravo AE: ragina ministerijos projektą atmesti, o Vaičiūną – atsistatydinti

atnaujinta 14.54
Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2020.06.03 14:25

Ministrams ruošiantis svarstyti Baltijos šalių susitarimo dėl elektros prekybos su trečiosiomis šalimis projektą, prie Vyriausybės surengtas protestas.

Protestuotojus piktina tai, kad pagal siūlomą susitarimą Estija ir Latvija neįsipareigoja nepirkti Astravo atominėje elektrinėje pagamintos elektros, o tik išreiškia paramą Lietuvos sprendimui to nedaryti.

Protestuotojai ragina Vyriausybę Energetikos ministerijos projektą atmesti, o energetikos ministrą Žygimantą Vaičiūną – atsistatydinti.

Pasak jų, per Latviją ir Estiją elektra iš Astravo jėgainės patektų į Lietuvą, ir įstatymas, draudžiantis šios elektros importą, būtų pažeistas.

Energetikos ministras, atvirkščiai, teigia, kad susitarimas numato importuojamos elektros energijos kilmės tikrinimo procesą, kuris užtikrintų, kad Lietuvos rinkos Astravo elektra nepasiektų.

„Susipažinus su šituo protokolu, aiškėja, kad tai yra akivaizdus Lietuvoje priimto įstatymo dėl Astravo AE pagamintos elektros pažeidimas, ir kompromisas, kuris atstovaujant komerciniams interesams, nebūtinai Lietuvoje, nori įtvirtinti, nebūtinai per Lietuvą elektros energijos tranzitą, o vėliau ir jos legalizavimą ES rinkoje“, – sako Sąjūdžio prieš Astravo AE atstovas Petras Auštrevičius.

Baltijos šalių susitarimas dėl Astravo elektros – uždarame posėdyje

Vyriausybė trečiadienį nutarė Baltijos šalių bendrą susitarimą dėl prekybos elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis svarstyti uždarame posėdyje. Susitarimas svarbus, Lietuvai ketinant neįsileisti Astravo atominės elektrinės (AE) elektros, kai tik ji pradės veikti.

„Siūlyčiau uždaru klausimu papildyti darbotvarkę dėl susitarimo su Baltijos šalimis. Daug čia viešai diskutuota, bet kad turėtume konstruktyvią diskusiją, tiesiog aptarti uždaru režimu“, – pasitarimo pradžioje paprašė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Susitarimui nepritaria užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kuris žadėjo paraginti Vyriausybę jam nepritarti. Tačiau Ž. Vaičiūnas teigia, kad reikia įvertinti realijas ir numatyti blogiausią variantą – išvis nepasiekti jokio susitarimo su Latvija ir Estija.

Paluckas: Lietuva dė politinių motyvų atsisako įsigyti pigesnės elektros

Vyriausybei svarstant Baltijos šalių susitarimą dėl Astravo atominėje elektrinėje pagamintos elektros nepirkimo, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas (LSDP) Gintautas Paluckas sako, kad siūlomas sprendimas Lietuvai būtų žalingas.

„Susitarimu latviai ir estai neprieštarauja, kad mes nepirktume elektros, o mes neprieštaraujame, kad jie pirktų. Ši schema Lietuvą nuskriaus dukart. Ne tik negausime jokių pajamų už elektros tranzitą mūsų laidais, bet ir mokėsim daugiau, kai pirksim tą pačią elektrą iš tarpininkų biržoje, kurie lengvai popieriuose ją pavers tiesiog rusiška, kurios importas į šalį pastaruosius kelis metus ir taip auga“, – LRT.lt atsiųstame pranešime žiniasklaidai teigia G. Paluckas.

Politikas pažymi, kad Lietuva baltarusišką elektrą perka ir dabar, be to, prekyba kasmet auga.

„Kitoje kadencijoje šis Astravo „blokados“ farsas turės būti užbaigtas, nes jis nepasiekė jokių tikslų – elektrinė stovi, pradeda veikti, o Lietuva dėl politinių motyvų atsisako galimybės įsigyti galimai pigesnės elektros savo žmonėms ir verslams“, – sako G. Paluckas.

Pasak LSDP pirmininko, atominės elektrinės Astrave statybai reikėjo priešintis jos statybų pradžioje, o konservatorių reiškiamą kritiką esą Lietuva išduoda savo interesus jis vadina „veidmainiška“.

„Konservatorių nuolatiniai žmonių gąsdinimai dėl atominės šiuo neramiu metu kelia tik įtampą. Jie vis prekiauja baime, šiurpina tariamomis grėsmėmis, nors kai patys buvo valdžioje, Lietuvos pašonėje ir iškilo ta elektrinė”, – primena G. Paluckas.

Jis sako, kad jei su Baltarusija būtų bendradarbiaujama glaudžiau, galbūt elektrinė stovėtų kitur arba jos nebūtų buvę.

„Konservatorių nuolatinė kritika prezidentui dėl platesnio dialogo su Baltarusija man atrodo veidmainiška ir neatsakinga. Prezidentas ėmėsi sunkaus diplomatinio uždavinio – dialogo su Baltarusija, kurio konservatoriai, būdami valdžioje, kaip įmanydami vengė. Dabar jie vėl siūlo daryti tą patį – užsibarikaduoti“, – vertina LSDP pirmininkas.

„Mūsų nacionalinis interesas yra žinoti, kas dedasi šalia Vilniaus, kuris patenka į Astravo atominės elektrinės evakuacijos zoną. Taigi buką ir aklą stručio politiką Baltarusijos atžvilgiu seniai metas persvarstyti“, – sako G. Paluckas.