Verslas

2020.05.31 18:39

Sienoms atsiveriant atostogos svetur vis dar gali būti neįmanomos – kai kur prireiks papildomų dokumentų

Giedrius Vitkauskas, Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.05.31 18:39

Šalims pamažu atveriant sienas turistams, lietuviams atostogos kai kuriose jų gali likti nepasiekiamos. Dalis šalių žada įsileisti tik turinčius sveikatos pasus ar bent prieš kelias dienas darytą COVID-19 testą. Lietuva ir toliau žada tirti tik turinčius simptomų, o sveikatos pasą vadina nesaugiu.

Graikijos salų gyventojai po medikų vizitų ir atliktų testų dėl COVID-19, jau laukia turistų. Taip pat ir iš Lietuvos. Nuo birželio 15 d. iš kelių dešimčių šalių bus leidžiama atvykti tiesioginiais skrydžiais į Atėnus ir Salonikus, dar po kelių savaičių – jau ir į kitus oro uostus.

Turistams atsiverti žada dar daugiau šalių, tačiau dalis jų planuoja reikalauti iš atvykstančiųjų įrodymų, kad neserga COVID-19 – bent prieš kelias paras daryto testo, kai kur ir vadinamojo sveikatos ar imuniteto paso.

Kol pasaulio sveikatos organizacija neskuba rekomenduoti imuniteto paso, technikos mokslų daktaras Vladas Lašas juokauja, kad išsiilgusiems kelionių laikina išeitimi gali tapti skiepų pasas. Verslininkas tikras, sveikatos pasus netrukus turėsime telefonuose.

„Pavyzdžiui, aviakompanijos, imigracijos tarnybos galėtų matyti pagal jūsų galbūt mobiliojoje aplikacijoje suteikiamus duomenis, kad esate pasiskiepijęs, esate išsityręs, turite imunitetą. Mes neturėtume laukti Pasaulio sveikatos organizacijos [pozicijos], kuri iš tikrųjų priklauso nuo šalių narių pozicijos, mes patys galime siūlyti sprendimus, kurdami juos“, – įsitikinęs V. Lašas.

Sveikatos paso programėlę baigia kurti startuolis Kaune. Kompanijos vadovas sako, užsitikrintų ir finansavimą, jei bent viena šalis ją patvirtintų. Užklausos išsiųstos JAV, Kanadai, Jungtinei Karalystei, Lenkijai, kitoms šalims.

„Kaip tai veiktų. Realiai visur yra galimybė nuskanuoti pasą. Su jūsų, tarkime, veido biometrinais duomenimis, įdavus pasą, jūsų telefone sukuriamas brūkšninis kodas, kuris validus 20 sekundžių. Jį nuskanavus įrodote, kad turite tuos antikūnus ir galite, sakykime, keliauti, dirbti, eiti į parduotuvę“, – paaiškina „iDenfy“ vadovas Domantas Čiuldė.

Lietuva kol kas skubėti nežada. sveikatos apsaugos ministras pabrėžia – kol mokslininkai ieško atsakymų, ar persirgęs žmogus įgauna bent pusės metų imunitetą, apie sveikatos pasą kalbėti anksti.

O norintiems vykti ten, kur reikalaujamas testas, jį atlikti teks už savus pinigus.

„Serologiniai testai būtų galbūt tikslesnis įrankis įvertinti žmogaus persirgimą ir, tarkime, persirgę žmonės lyg ir galėtų jau laisviau keliauti. Bet kol kas tai yra diskusija. Tie patys mokslininkai nelabai sutaria, koks stiprus imunitetas susidaro, girdite apie atvejus, kai žmonės lyg ir antrą kartą suserga. Kol nėra visi šie klausimai atsakyti, labai sunku kalbėti apie imuniteto pasą“, – yra sakęs A. Veryga.

Kelionių organizatoriai perspėja, kad trypčiojant vietoje, net ir atnaujinus keliones, lietuviai į kai kurias šalis gali būti neįleisti.

„Jeigu nebus išspręstas pažymų rebusas, kaip jas gauti, ir nebus standartizuota pažyma, kurią gali išduoti kiekvienas gydytojas, tikrai lietuvaičiams tai bus apsunkinimas keliauti, o tai reiškia, kad patrauklumas būti Lietuvos piliečių dar sumažės, kaip ir jeigu bus taikoma perteklinė saviizoliacija“, – teigia Turizmo verslo asociacijos prezidentė Žydrė Gavelienė.

Vyriausybė pirmadienį žada skelbti šalis, į kurias bus galima vykti be ribojimų, o grįžus nereikės dviejų savaičių saviizoliacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt