Verslas

2020.06.09 12:57

Vokiečių gatvės rekonstrukcija priešina paveldosaugininkus ir savivaldybę: bijo, kad gatvė bus sugadinta

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.06.09 12:57

Vilniuje planuojama rekonstruoti Vokiečių gatvę, tačiau dėl to nerimauja paveldosaugininkai. Jie kreipėsi į savivaldybę prašydami koreguoti konkurso sąlygas, nes pasigedo paveldosaugos reikalavimų ir Vokiečių gatvės tyrimų. Vyriausiasis Vilniaus architektas anksčiau sakė, kad tyrimai bus atliekami pamačius, kokie pasiūlymai pateikti konkurse.

Vokiečių gatvė – viena seniausių ir svarbiausių esančių sostinės branduolyje.

„Iš išlikusių Vokiečių gatvėje objektų, kurie turi kultūrinę, istorinę vertę – tai Mulerio namas pietinėje pusėje, Moniuška gyveno su memorialinėmis lentelėmis, čia vyko saloninis toks gyvenimas. Šiaurinė pusė, vadinamas kūrybinių darbuotojų namas, pravardžiuojamas traukiniu arba slibinu. Čia buvo sukelta daug, butų paskirstyta daugybei rašytojų, dainininkų, kompozitorių“, – sako miesto tyrinėtojas Darius Pocevičius.

Planai rekonstruoti Vokiečių gatvę kelia nerimą paveldosaugininkams

Pasak miesto tyrinėtojo, Vokiečių gatvėje gausu pastatų ir kitų objektų, kuriuos reikėtų išsaugoti.

„Išvardyti objektai yra įsirėžę mūsų vilniečių, tėvų, mūsų senelių atmintį ir tapę natūralia miesto dalimi, todėl juos radikaliai transformuojant būtų keičiama ta istorinė atmintis. Analogiškai, ji pakeistų ir dabartį, tai šitas yra nepageidautinas reiškinys“, – teigia tyrinėtojas.

Vilniaus savivaldybė paskelbė Vokiečių gatvės rekonstravimo projekto konkursą. Čia ketinama keisti šiluminę trasą ir kartu atnaujinti pačią gatvę. Dėl būsimos rekonstrukcijos nerimauja paveldosaugininkai. Tarptautinė paminklų ir vietovių taryba kreipėsi į savivaldybę, prašydama koreguoti konkurso sąlygas, nes, anot tarybos, nepaisoma paveldosaugos reikalavimų.

„Pagrindinė grėsmė gali būti tokia, kad bus pateiktas projektas, kuris bus inovatyvus, galbūt atspindės tą istorinę vertę, o, kaip žinia, galima įprasminti visaip – supilti kalną, iškasti duobę ir tokiu būdu mes nesaugosime ir neryškinsime to, kas čia yra svarbiausia, dėl ko vieta yra unikali. Mes neturime tyrimų dėl jų, kada juos atlikti, galime diskutuoti, ar savivaldybė turi juos atlikti, ar galima kitu metu, bet akivaizdu, kad mums būtina žinoti, kokios čia vertybės, ką norime atskleisti“, – pastebi „ICOMOS Lietuva“ komiteto narys Liutauras Stoškus.

Vyriausiasis Vilniaus architektas Mindaugas Pakalnis sako abejojantis paminklų ir vietovių tarybos narių kompetencija ir pabrėžia, kad daugiau tyrimų Vokiečių gatvėje būtų daroma pamačius, kokie yra konkurse pateikti siūlymai. Birželio 8-ąją savivaldybė pristatė gatvės rekonstrukcijos idėjas, pasiūlymus pateikė net 18 dalyvių.

Taip pat skaitykite

„Atsižvelgus į laimėtoją žiūrėsime, kokių mums tyrimų reikia, jei bus norima labai tiksliai akcentuoti buvusio užstatymo vietą, tada, natūralu, turėsime žiūrėti, kur čia yra buvę namų pamatai, kur buvo senas užstatymas, kaip bus vykdomi archeologiniai tyrimai. Kažką rasime ir tikslinsime tuos techninio projekto sprendimus“, – tikina M. Pakalnis.