Verslas

2015.11.01 13:50

Gyventojams bus skolinama atsakingiau

ELTA2015.11.01 13:50

Nuo lapkričio 1 dienos įsigaliojo naujos Atsakingo skolinimo nuostatų (ASN) taisyklės, numatančios daugiau prievolių kredito įstaigoms, teikiančioms paskolas gyventojams.

Kaip ir anksčiau, maksimali mėnesinė kredito grąžinimo ir palūkanų suma negalės viršyti 40 proc. mėnesinių gyventojo pajamų, tačiau kredito įstaigos nuo šiol privalės tikrinti, ar paskolos norintis žmogus bus pajėgus atlaikyti palūkanų šuolius. Pritaikius faktines, bet ne mažesnes kaip 5 proc. mėnesines palūkanas, bendra įsipareigojimų vertė negalės viršyti 50 proc. kliento mėnesinių pajamų. Suteikiant kreditą fiksuotomis palūkanomis visam paskolos terminui, kliento pajamų ir įsipareigojimų santykio skaičiavimui galės būti naudojamos tik faktinės fiksuotos palūkanos.

Nuostatuose taip pat numatyta išimtis, kuri kredito įstaigoms suteiks daugiau laisvės vertinant dalies klientų galimybes gauti kreditą. Jei bankas ar kredito unija įvertins, kad būsto paskolos siekiantis klientas bus mokus visiems kreditams skirdamas net ir 60 proc. mėnesio pajamų, būsto paskola jam galės būti suteikta. Tokios paskolos negalės viršyti 5 proc. per metus kredito įstaigos suteiktų naujų būsto paskolų sumos.

Maksimali paskolos suteikimo trukmė trumpinama iki 30 metų, vietoje iki šiol galiojusios 40-ties metų ribos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.