Verslas

2020.05.28 09:21

Prezidentūra teigia, kad, nors ES lėšų Lietuvai žadama daugiau, laukia nelengvos derybos

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas užsienio politikos klausimais Sigitas Mitkus LRT RADIJUI sako, kad Lietuvai modeliuojama daugiametė Europos Sąjungos (ES) fondų parama turėtų būti dosnesnė, nei kad buvo žadėta vasarį, o štai dėl naujojo atsigavimo fondo lėšų tarp ES šalių verda aktyvi diplomatinė kova.

S. Mitkus, kaip ir daugelis ekonomistų ir politikų, ES atsigavimo fondą vadina naujuoju Maršalo planu. Pasak jo, šalys jau dabar kovoja dėl dosnių išmokų. Baltijos šalys, prezidento patarėjo teigimu, yra ne išimtis.

„Jau dabar aišku, kad atskiros šalys, net prieš Europos Komisijai (EK) pateikiant pasiūlymą, bendrais laiškais kreipdavosi į ES vadovus, taip bandydamos įtakoti pasiūlymo turinį, – sako S. Mitkus. – Taip pat kalbu ir apie bendrą Baltijos vadovų laišką ES institucijų vadovams. Prezidentas Gitanas Nausėda, kartu su Latvijos ir Estijos vadovais laiške išdėstė principus, kaip Baltijos šalys įsivaizduotų tą visą paketą. Savo pasiūlymus pateikė ir taip vadinamos taupiosios šalys. Prancūzijos prezidentas ir Vokietijos kanclerė taip pat turi savo matymą šiais klausimais. Tai gi, vyksta diplomatinis darbas.“

Prezidentas Gitanas Nausėda teigiamai vertina pagrindines siūlomo Europos atsigavimo plano nuostatas, tačiau pabrėžia, kad dėl jo laukia nelengvos derybos.

Lietuvai pinigai bus skirti iš Europos atsigavimo fondo, kurį sudaro 750 mlrd. eurų. Mūsų šalis pretenduoja į 6,3 mlrd. eurų išmokas šalies ekonomikai gaivinti.

Prezidentas teigiamai vertina pagrindines siūlomo Europos atsigavimo plano nuostatas, tačiau pabrėžia, kad dėl jo laukia nelengvos derybos. Tą patį sako ir kiti ES valstybių lyderiai. Viskam dar turi pritarti Europos vadovų taryba. S. Mitkus pabrėžia, kad kol kas yra žinomi bendri pasiūlymai, o konkretūs nacionaliniai vokai dar nėra suformuoti.

Lietuva pretenduoja į 6,3 mlrd. eurų išmokas šalies ekonomikai gaivinti.

„Kiek tiksliai Lietuvai bus skirta lėšų dar tikrai negalime pasakyti, – tvirtina prezidento patarėjas užsienio klausimais. – Iš mūsų eurokomisaro Virginijaus Sinkevičiaus kalbų galėjome susidaryti įspūdį, koks gi būtų tas galimas paketas Lietuvai, tačiau detalių dar tikrai nesame gavę.“

Užsiminus apie daugiametę finansinę ES fondų paramą mūsų šaliai, S. Mitkus sako, kad Lietuva laikosi savo kurso, kuriame svarbiausios yra sanglaudos ir žemės ūkio politikos. „Tas pasiūlymas, preliminariu vertinimu, yra geresnis, nei vasario mėnesio pasiūlymas, tačiau skiriasi nuo EK pirminio pasiūlymo, paskelbto prieš pusantrų ar du metus. Kadangi bendra pinigų suma didėja, tad, žinoma, tas naujas paketas yra vertinamas teigiamai“, – sako prezidento patarėjas.

Parengė Vismantas Žuklevičius